HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, demirdoven üyesi tarafından 24 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır. HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. AKCİĞER KANSERİNE DAVETİYE ÇIKARIYOR

  Özellikle de kışın gelmesiyle iyice artan hava kirliliği akciğer hastalıklarından kansere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Araştırmalar, hava kirliliğinin trafik kazalarından 7 kat daha fazla ölüme yol açtığını, ülkemizde yılda yaklaşık 29 bin kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

  Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, hava kirliliği nedeniyle dünyada her yıl 7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Çalışır, hava kirliliğinin yol açtığı zararları anlattı, bunlardan korunmak için yapılması gerekenleri anlattı.

  Endüstrileşen dünyada çarpık kentleşme ve sanayileşmenin en başta gelen olumsuz sonuçlarından biri, hava kirliliği. Trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde araçların egzozlarından çıkan gazlar da hava kirliliğini artıran nedenler arasında yer alıyor.

  • Dış ortamda yaşanan hava kirliliği nedeniyle her yıl yaklaşık 3.5 milyon kişi hayatını kaybediyor. Hava kirliği denince hem ev içini hem ofisi hem de dışarıdaki ortamı birlikte değerlendirmek gerekiyor.Isınma ya da yemek pişirme amaçlı kullanılan kömür, odun ya da bitkisel atıkların yakılmasıyla ortaya çıkan duman dünyada yılda 4 milyon kişinin iç ortam hava kirliliğine bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmesine neden oluyor.
  • Yine dünya genelinde bu hastaların yüzde 40’ı akciğer kanseri, KOAH ve akut alt solunum yolu enfeksiyonları, yüzde 34’ü inme, yüzde 26’sı iskemik kalp hastalıkları nedeniyle kaybediliyor.
  • Durum ülkemizde de çok da farklı değil. Her yıl yaklaşık 29 bin kişinin hava kirliliği nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor. Bu rakam ülkemizde trafik kazalarında ölenlerin yaklaşık 6-7 katı.
  Hava temizlendikçe ölüm oranları düşüyor

  Hava kirliliğinin neden olduğu hastalıkların başında akciğer sorunları, kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları ve nörolojik problemler geliyor. Uzun süreli hava kirliliğine maruz kalanların özellikle de otoyol çevresinde oturanların kalp sorunlarında yüzde 24, bu nedenle ölümlerde ise yüzde 76 artış yaşanıyor. Araştırmalar, hava kirliliğinin kalp ve hayati organ damarlarında plak oluşumunu, damar sertliği gelişimini artırdığını, sperm kalitesini bozduğunu, iç ortam hava kirliliğinin de katarakta neden olduğunu ortaya koyarken, aynı şekilde hava kirliliğinde azalma yaşanan bölgelerde akciğer kanseri başta olmak üzere kalp kaynaklı ve nörolojik nedenli ölüm oranlarının da düştüğü görülüyor.

  Bu önlemlerle riski düşürün!

  • Trafikte uzun süre geçirmekten kaçınılmalı, alternatif ulaşım yöntemleri tercih edilmeli.
  • Fosil yakıtların kullanımından kaçınılmalı.
  • Özellikle dizel araçlar başta olmak üzere egzoz gazına maruz kalmaktan kaçınılmalı.
  • Trafiğin yoğun olduğu ana yolların etrafı yerine, trafikten uzak yerleşim yerleri seçilmeli.
  • Trafiğin yoğun olduğu saatler yerine, sakin saatlerde seyahat etmeyi tercih etmeli.
  • Araç bakımları zamanında yapılmalı.
  • Yürüyüş, koşu ve bisiklete binme gibi faaliyetler trafiğin yoğun olduğu ana yolların çevresinde yapılmamalı.
  http://www.iyininpesinde.com/saglik/guncel-haberler/hava-kirliligi-olduruyor.html
  24 Aralık 2015
  #1
 2. HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR Cevapları

soru sor

HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR