Hava Durumu ve Av Verimi

İsimli konu WH 'Hobi Forumları' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 7 Şubat 2011 tarihinde yazılmıştır. Hava Durumu ve Av Verimi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hava Durumu ve Av Verimi
  hava soğumasının balıklara etkisi - havanın soğuması ve balık avcılığı - soğuk deniz balıklarını nasıl etkiler

  Balıkları sudaki basınç değişimlerine duyarlıdır. Bu nedenle belli bir derinliğe kadar ki 40-50 m gibi en azından, atmosfer basıncındaki değişimlerden etkilenirler. Bu bir kaç parametreyi etkiler. Basınç değişimi, doğrudan balığa yansıdığı gibi, dolaylı yoldan sudaki oksijen miktarı, su sıcaklığı vs. gibi etmenlerle de balığı etkiler.

  Bu durumda genel olarak ilk sorun şudur. Basınç değişirken, balık yeni duruma intibak etmek durumunda olur. Bu da balık avının verimini düşürür. Bu süre, havanın oturmasına kadar geçen süredir. Basınç sabitlendikten sonra, nispi olarak kısa sürede balıklar yeni basınç durumuna göre davranmaya başlarlar.

  Ama şu muhakkaktır: Basınç yüksek olsada, alçak olsada balık bir şeyler yemek ister. Verimin azlığı, balığı başka tarafta bir şeyler arıyor, farklı şeyler arıyor olması anlamına gelir. Kısaca, hem yüksek, hem alçak basınçta, aynı yerde aynı yemler aynı verimi göstermez.

  Kısaca, hava değişirken balık kesatlaşır. Ama hava değiştikten ve oturduktan sonra balık normale döner.

  Velakin, deniz için aynı şeyleri söylemek pek kabil değildir. Her şeyden önce, denizde, hava ne olursa olsun, belli yerlerde yaşayan balıklar mevcuttur. Mesela, kılıç veya zargana hep su üstüne yakın yaşar, çünkü sardalya ve gümüşler vs. su üstündedir.. Ama istavrit ve orkinos, palamut dipte de, suyun üstünde de olabilir..

  Bu açıdan hava şöyle ise, balık böyle olur demek pek mümkün olmaz deniz için. Genede, temel kural pek değişmez: Hava değişirken, balık kesattır.  alıntı
  7 Şubat 2011
  #1
 2. Hava Durumu ve Av Verimi Cevapları

soru sor

Hava Durumu ve Av Verimi