Hatmi Çiçeği

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Hatmi Çiçeği hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı“Althaea officinalis” olan Hatmi Çiçeği ebegümecigiller familyasındandır. Tıbbi Hatmi olarak da bilinen Hatmi Çiçeği’nin anavatanı Batı Asya’dır. Zamanla Avrupa ve Doğu Asya’ya kadar yayılmıştır. Ülkemizde doğal olarak hemen her bölgede rahatlıkla yetişir. Hatmi Çiçeği, sulak yerleri ve dere kenarlarını seven çokyıllık, otsu bir bitkidir. Yumuşak tüylü gövdesiyle, dal uçlarında yaz sonunda açan pembe beyaz çiçekleriyle bahçeleri zenginleştiren cazip bir görüntüsü vardır.

  Eski Mısır uygarlığında Hatmi’nin çiçeği, kökü ve yaprakları halk arasında tıpta kullanılmıştır. Yunanca adı “Althein”, “şifa vermek” anlamındadır. Muhteviyatındaki müsilaj maddenin özellikle mukoz dokularda yumuşatıcı etkisi vardır. Bu sebeple Orta çağlardan beri boğaz ağrısı, bronşit ve öksürükten diş eti çekilmesine kadar birçok rahatsızlığın giderilmesinde kullanılmıştır. Rahimle ilgili hastalıklara karşı koruyucu özellikte olduğuna inanılan Hatmi çiçeğinin tozundan hazırlanan çay, böbrek taşlarının düşürülmesi için de kullanılmıştır. Sivilce ve aknelere karşı lapa halinde hazırlanarak kullanımı da halk arasında Hatmi Çiçeği’ne hatırı sayılır bir ün kazandırmıştır. Çin’de ise yüzyıllardır doğum yapan kadınların sütlerini artırmak için kullanılmıştır.

  Eski Mısır’da Hatmi’nin tedavi amaçlı kullanımı, bugün bildiğimiz şekerleme marşmelovun doğuşunu sağlamıştır. Zaten şekerlemenin adı, bitkinin İngilizce ismi olan “Marshmallow”’dan gelmektedir. Hatmi kökü Orta Doğu’da, bizim mutfaklarımızda da yeri olan helvayı tatlandırmak için kullanılır. Çiçekler ve körpe yapraklar, haşlanarak veya kızartılarak yemeklerde kullanılabildiği gibi çiğ olarak da tüketilebilir. Özellikle doğu mutfağında hazırlanan salatalara ayrı bir lezzet katmak için Hatmi çiçeği kökü konulur.

  Hatmi Çiçeğinden; hatmi çiçeği çayı, hatmi çiçeği yağı, hatmi çiçeği kremi, kürü, kapsülü ve sirkesi üretilir. Ayrıca içeriğindeki yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Hatmi Çiçekleri Temmuz ve Ağustos aylarında kökleri ise sonbahar aylarında toplanıp kurutulur. Hatmi Çiçeği çoğunlukla Ağaç hatmisi(Hibiscus syriacus) ya da Gül hatmisi (Althaea rosea) gibi diğer Hatmi türleriyle karıştırılabilir. Bu yüzden uzman kişiler tarafından türlerin ayırt edilerek toplanması önemlidir. Uygun şartlarda kurutulan Hatmi Çiçeği, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanırsa ömrü 2 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Hatmi Çiçeği Cevapları

soru sor

Hatmi Çiçeği