Hata bilimde ve matematikte

İsimli konu WH 'Meslekler & Kariyer' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 5 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Hata bilimde ve matematikte hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hata bilimde ve matematikte


  Hata, bilimde ve matematikte doğru bir değerden sapmayı belirten terim. Sözgelimi, gerçek değeri bilinmeyen bir p niceliğinin gerçek değeri X olarak hesaplanırsa, X değerinin hatası, yani eğer varsa p'den sapması X - p farkıdır.
  Hata, yaklaştırmanın başarısıyla ilgili bir ölçüdür.
  Mühendislikte ve bilimde birçok nicelik, sayısal değeri tam olarak belirlenemeyen matematiksel denklemlerle belirtilir. Sözgelimi, p, cebir yöntemiyle çözülemeyen bir dizi karışık denklemin çözümü olabilir.
  Daha yalın denklemlerle p'nin yaklaşık değerini bulma yöntemleri, uygulamalı matematikte temel önem taşır. Yaklaştırma yöntemi, yapılan hatayla ilgili (çoğunlukla üst sınırlarıyla) bir tahmini de içermelidir. Daha geniş bir anlamda söylemek gerekirse, X - p hatası ortaya çıkabilir; çünkü X, p'nin yetersiz araçlarla yapılan bir ölçümüdür (ölçüm hatası) ya da X, daha geniş bir gruptan alınan örneğe dayanılarak p'yle ilgili yapılan istatiksel bir tahmindir (örnekleme hatası) ya da p'nin sayısal olarak hesaplanmasında yalnızca sınırlı sayıda rakam hanesi kullanılmıştır (yuvarlama hatası).
  Matematikçiler, hata terimini, çoğunlukla yukarıda belirtilen ilk anlamında kullanırlar.
  5 Ekim 2011
  #1
 2. Hata bilimde ve matematikte Cevapları

soru sor

Hata bilimde ve matematikte