HASAN CIKAR DEDE KIMDIR

İsimli konu WH 'Edebiyat - Türkçe' kategorisinde, seohaber üyesi tarafından 15 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. HASAN CIKAR DEDE KIMDIR hakkında bilgi ve tartışmalar.

  1. 1935 tarihinde Makedonya’da dünyaya gelen Hasan Çıkar Dede 1959 senesinde ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Mevlana aşkı ile büyüyen Hasan Dede, yaptığı tasavvuf sohbetleri ile bilinen manevi bir liderdir. Hasan Çıkar Dede, doğduğu il olan Üsküp’te bir çok manevi toplulukta bulunmuş fakat İstanbul’a geldikten sonra Mevlana’ya gönül vermiştir. Mevlana’ya olan ilgisi onu Üsküp’ten tanıdığı Hakkı Dede ile tekrar İstanbul’da buluşturmuş ve onunla birlikte Mevlana Sohbetlerinde bulunmuştur. Hakkı Dede’nin önderliğinde gelişen bu manevi birliktelik neticesinde, 5 yıl gibi kısa bir zaman zarfında, 1965 senesinde Mevlana’nın manevi temsilciliğine terfi etmiştir.

    1987 tarihinde yapılan ve çok ses getiren Şeb-i Arus töreninde Hasan Çıkar Dede, Hz. Mevlana’yı temsilen, onun kırmızı postuna oturarak postnişinlik yapmıştır. Hasan Çıkar Dede halen Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezinde sema ayinleri düzenlemekte ve Mevlana Sohbetlerine devam etmektedir.
    15 Haziran 2017
    #1
  2. HASAN CIKAR DEDE KIMDIR Cevapları

soru sor

HASAN CIKAR DEDE KIMDIR