Harvard Üniversitesi Türkiye'de kadın sağlığını araştıracak

İsimli konu WH 'Kadın Sağlığı' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 8 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır. Harvard Üniversitesi Türkiye'de kadın sağlığını araştıracak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  HARVARD Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ile ortaklaşa bir araştırmaya imza attığını duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl dünyada 303 bin kadının hamilelik ve hamileliğe bağlı komplikasyonlardan hayatını kaybettiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Esmer, 2 milyon dolar bütçeli bir araştırma ile Türkiye'de kadın sağlığının ele alınacağını belirtti.

  Araştırma kapsamında Türkiye'de kadın ve kadın üreme sağlığı araştırılacak, bugüne kadar yapılan farkındalık çalışmaları ölçülecek ve sonuçlar Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacak.

  Araştırmayı, Türkiye'de yapacak olan ekibi yöneten Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Esmer, sosyal bilimler alanında bu kadar büyük bütçeli araştırmaların çok az olduğunu belirtti ve bu araştırma sonuçları ile kadın sağlığı konusunda daha doğru politikaların belirlenebileceğini söyledi.

  "HER YIL 303 BİN KADIN HAMİLELİK VE DOĞUMA BAĞLI KOMPLİKASYONLARDAN HAYATINI KAYBEDİYOR"

  Düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Esmer araştırmanın Türkiye dışında Pakistan, Gana gibi birkaç ülkede daha yapıldığını açıkladı ve anket çalışmasının sonuçlarında neyin amaçlandığını şöyle açıkladı:

  "Şunu amaçlıyoruz, 'Sizin programlarınız, eğitimleriniz başarılı oldu', 'Az başarılı oldu' veya sisteminizi değiştirmeniz gerekiyor. Şu maddeler uymuyor. Bizim kültürümüze mesela uymuyor. Kadın sağlığı her ülkede, özellikle de üreme çağındaki kadınların sağlığı son derece önemli bir mesele. Bu konuya ne kadar kaynak harcansa yeridir. Dediğim gibi hala dünyada, 303 bin kadın her yıl hamilelik ve doğuma bağlı komplikasyonlardan dolayı ölüyor. Artık çağımızda, günümüzde bu çok anlamsız. Pek çoğu bilgisizlikten ölüyor. İlkel doğum kontrol yöntemleri kullanıyor mesela ve sağlığı çok tehdit eden yöntemler kullanıyorlar. Bütün bunlar konusunda bir bilinçlendirme gerekiyor. Ama tekrar ediyorum bu bizim işimiz değil. Bizim işimiz 'Yapılan bu programlar, bu müdahaleler ne kadar başarılı?' diye sormak."

  Politika etkinliği değerlendirme olarak bilinen proje kapsamında 20 bin kişi ile anket çalışması yapılacak ve derinlemesine mülakatlar, küçük grup tartışmaları gibi yöntemlere başvurulacak. Ekim ayında Mersin'de başlatılacak proje için araştırmalar ve anketler daha sonra İstanbul'da devam edecek.
  8 Temmuz 2017
  #1
 2. Harvard Üniversitesi Türkiye'de kadın sağlığını araştıracak Cevapları

soru sor

Harvard Üniversitesi Türkiye'de kadın sağlığını araştıracak