Haram ve Helal nedir??

İsimli konu WH 'Peygamberler' kategorisinde, setoslex üyesi tarafından 11 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. Haram ve Helal nedir?? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Helal Nedir?

  Helal meşru manasına gelen bir Arapça kelimedir. Allah (c.c.) Kuran-ı Keriminde Müslümanlara ve bütün insanlara helâl olan şeyleri yemelerini emrediyor. Bu mesajı bildiren pekçok ayetin arasında yer alan birkaç ayet meali şöyledir:

  “Ey İnsanlar ! Yeryüzünde bulunan gıdaların güzel ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin apaçık bir düşmanınızdır.” (2/168)


  “Ey İman edenler! Size verdiğimiz rızıkların iyilerinden yiyin, eğer siz gerçekten yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükrediniz” (2/172)
  “Allah’ın size helâl ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş bulunduğunuz Allah’tan korkun.” (5 /88)

  Aşağıdaki gıda maddeleri kesin Helâldir:

  • İnek,koyun deve ve keçi sütü ​


  • Bal ​

  • Balık ​


   Sarhoşluk vermeyen bitkiler ​


   Taze veya tabii olarak dondurulmuş meyveler ​


   Yer fıstığı, antep fıstığı, fındık, ceviz gibi kabuklu ve reçineli meyveler ​
   [*]
   Buğday, arpa, pirinç, çavdar, yulaf gibi taneli gıdalar. ​
  Sığır, deve, koyun, keçi, geyik, tavuk, ördek gibi hayvanların ve av kuşlarının etleri de Helâldir. Ancak İslâmi usule göre kesilmiş olmaları şarttır.​

  İslami usulle kesme ise şöyle yapılmaktadır:

  Öncelikle hayvanı kesecek olan insan Müslüman olmalıdır. (Ehl-i Kitab da olabilir). Hayvan yere yatırılmalıdır. Gırtlağı üç ana kan damarının kesilebilmesi için keskin bir bıçakla yarılmalıdır. Hayvanın gırtlağının acı vermeden kesimi esnasında, kesen şahıs Allah’ın adını zikretmeli veya “Bismillah Allah-u Ekber” gibi duayı tekrar etmelidir.
  Haram Nedir?

  Yapılması, kullanılması, yenilip içilmesi dînimizce kat`î olarak yasak edilmiş şeylere denir. İçki içmek, kumar oynamak, zinâ etmek, adam öldürmek, gıybet ve iftirada bulunmak gibi... Haram kılınan eşya veya fiil, kendisinde bulunan, hiç ayrılmayan bir zarar, kötülük ve pislik sebebiyle haram kılınmış ise, buna liaynihî (bizzat) haram denir. Domuz eti ve şarap gibi. Kendi tabiat ve vasfından dolayı değil de elde etme şekli, kazanma yolu gibi dıştan bir sebeble haram kılınmış ise, buna da ligayrihî (bilvasıta) haram denir. Çalınmış ekmek, gasbedilmiş para gibi...[/font][FONT=`MS Sans Serif`][/font]
  [ok][ok][ok][ok] Hepinize iyi günler [ok][ok][ok][ok]
  11 Eylül 2008
  #1
 2. Haram ve Helal nedir?? Cevapları

 3. Teşekkürler..:)
  14 Eylül 2008
  #2
 4. paylaşım için sağol
  14 Eylül 2008
  #3
 5. paylaşım için sağol..
  17 Eylül 2008
  #4
 6. teşekkür ederim
  2 Ekim 2008
  #5
 7. teşekürler
  9 Ekim 2008
  #6
 8. Konu için sağolasın..
  19 Ekim 2008
  #7
 9. Yazı için çok teşekkür ederim
  16 Mayıs 2013
  #8
soru sor

Haram ve Helal nedir??

Alakalı Aramalar:

 1. haram neye denir

  ,
 2. helal haram nedir

  ,
 3. din bilgisi Helal nedir

  ,
 4. haram ve helal ne demektir