Haram & Helal

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 7 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. Haram & Helal hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Haramla helal, haramla ibadet, haramla İslâmiyet beraber yürümez !

  Nasıl ki şafak sökünce karanlık geçer gider; nasıl ki vakti gelince karanlık çöker, ışık gider; haramlar da böyledir. Haramlar İslâm güneşinin önüne geçer ve haram işleyen, o ışıktan pay alamaz. Harama giren ne kadar insan gördümse hepsi camiden, dersten uzaklaştılar. Nasıl ki bal tenekesine sirke döksen, balın hepsi sirke olur, haramlar işin içine girince insanın da İslâm dairesine girmesi zorlaşır. Haram, İslâm'ın tadını bozar. Saadet-i Ebediye'ye varmak isteyen, haram-helal ikazlarına dikkat edecek.

  Bir barajdan parmak kadar su sızsa, baraj yıkılır, haramlar da helal dünyamıza sızan zehirdir. Peygamberlerin vasıflarından biri de 'ismet'tir. Yani maddî-manevî temizlik… Bütün peygamberler evvelâ haramlardan tamamen uzak kalmışlardır. Onların "temizliği" budur. Ümmetleri, öncelikle onların bu temizliklerine hayran olmuşlardır.

  Sahabe-i Kirâm, ilk ayet indiğinde hemen Müslüman olmuşlar. Hâlbuki Kur'an'ın tamamı henüz gelmemiş, İslâmiyet'in ne olduğu anlaşılmamış… Fakat onlar (ra) Hz. Muhammed (sas)'in her yönden temizliğine hayran oldukları için bu dine girmişlerdir. "O söylüyorsa doğrudur." demişler.

  Haram öyle bir kirdir ki, onu hiçbir temizlik maddesi temizleyemez. Haramı iki şey temizler:
  —Harama girmemek için çaba sarf etmek
  —Tövbe istiğfâr

  İnsan incelerse görür ki, Allah'ın yarattığı hiçbir şeyde kötülük yoktur. İnsan da yaptığı işlerde mükemmel olmaya çalışırsa, âdetullaha, sünnetullaha ittiba etmiş olur.

  Haramdan kaçmanın tadı da çok güzeldir. Çok tatlıdır. Hayatın güzelliği haramdan kaçmaktadır.

  Haramdan kaçan malını korur, neslini korur, sağlığını korur…

  İlmi, ibadeti, itibarı artar.

  Kâr içinde kâr eder...
  7 Eylül 2008
  #1
 2. Haram & Helal Cevapları

 3. Herkesin bilmesi gereken birşey, sağol.
  7 Eylül 2008
  #2
 4. Paylaşım için teşekkürler...Eline sağlık..
  7 Eylül 2008
  #3
 5. paylaşım için teşekkürler
  9 Eylül 2008
  #4
 6. paylasım icin tesekkürler.
  10 Eylül 2008
  #5
soru sor

Haram & Helal