Hamilelikte Yatış Nasıl Olmalı Daha Rahat Bir Uyku İçin

İsimli konu WH 'Kadınca' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 13 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır. Hamilelikte Yatış Nasıl Olmalı Daha Rahat Bir Uyku İçin hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Hamilelik geçirenler iyi bilirler ki özellikle belli bir haftadan sonra ağırlaşan karnınız büyüyen bebişiniz artık size rahat vermeyebilir. Bu yüzden uykularınız bölünebilir. Tabii sadece büyüyen karın değil hamilelikte yaşanabilen bazı sıkıntılar da geceleri uykularınızı bölmeye yetecektir. Ama inanın ki hamileliğini özleyen çok fazla anne vardır şuan eminim. Kıymet bilinmesi gereken kadınların en özel dönemi diyebilirim. Aslında özellikle yaz gebeliği yaşayanlar doğum zamanı yaza denk gelenler daha fazla sıkıntılar yaşayabilir uyku düzeni konusunda. Eğer gece yatarken sıkıntı yaşıyorsanız rahat uyku uyuyamıyorsanız doğru adrese geldiniz.

  Gebelik evet kadınların yaşayabilecekleri belki de en güzel deneyimlerden biridir. Bir o kadar sıkıntı da çekebilirsiniz ama doğum sonrasında belki yıllar sonra bunları gülümseyerek anacaksınız. Şimdi gelelim hamilelikte yatış nasıl olmalıdır? konumuza. Hamilelikte yatış genelde gebeliğin 20. haftasına kadar istediğiniz şekilde uyuyabilirsiniz anlamına geliyor ama tabii kesinlikle yüz üstü uyumak yok. Gebeliğinizin ilk haftalarından itibaren yüzükoyun yatmayı artık bir süre hayatınızdan çıkaracaksınız. Benim de en sevdiğim yatış pozisyonlarından biridir yüzükoyun yatmak ama bebeğimiz için en doğru yatış durumunu kendimize baz alıyoruz. Peki ya 20. haftadan sonra ne yapmalı?

  Gebe anne adaylarının en rahat edecekleri pozisyon bacaklarını karına doğru kırarak sol yana yatış hem sizin hem bebek açısından en doğru uygun yatış pozisyonudur. Bu şekilde yatış durumunda bebeğe daha iyi oksijen gidecek, plasenta aracılığı ile sizden bebeğe bebeğin en ihtiyaç duyduğu besinler vitaminler daha akıcı şekilde ulaşabilecek, sizde daha az şişme ödemler oluşacak belki de hiç oluşmayacak. Eğer hiç sol yana yatışa alışamıyorsanız hamile yastıklarından yardım alabilirsiniz. Ya da en basit benim de yaptığım bacaklarınızın arasına yastık koyup uyumak. Çok rahat edeceksiniz inanın. Hatta ben buna o kadar alışmıştım ki hamileliğimden sonra da epey bir süre bu alışkanlığı bırakamadım. Bacaklarımın arasında hep bir yastık yer alırdı Sırt üstü yatmak pek önerilmez. Aslında rahat bir pozisyondur ama sakıncaları vardır. Örneğin sırt üstü yattığınızda bütün rahmin ağırlığı sırtınız belinize bineceğinden ağrılar oluşabilir. Yine aynı baskı bağırsaklara kalbe ilişkin damarlara baskı olabileceğinden hem sindirim hem dolaşım sisteminizin çalışması çok yavaşlar. Ben özellikle uyku dışında bazen sırt üstü yattığımda gerçek anlamda kalktığımda rahatsızlık duyardım. Onun için kendimi hem bebeğim hem kendim için sol yan pozisyonda yatmaya alıştırdım.
  13 Temmuz 2017
  #1
 2. Hamilelikte Yatış Nasıl Olmalı Daha Rahat Bir Uyku İçin Cevapları

soru sor

Hamilelikte Yatış Nasıl Olmalı Daha Rahat Bir Uyku İçin