Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 9 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hamile Kalmaya Hazırlık

  Hamile kalmamak için uğraşanlar kadar hamile kalmak için de uğraşanların sayısı oldukça fazladır.Eğer hamile kalmaya karar verdiyseniz kendinizi hem psikolojik olarak hemde beden olarak hazırlamanız gerekecek.Bu konuda psikolojinin çok önemli bir yere sahip olduğunu bilmenizde fayda vardır.Bedeninizi hamileliğe hazırlamak için de yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır.
  Özellikle sıcak havalar nedeniyle yazın hamileliğe hazırlanırken uzmanlar bazı önerilerde bulunuyorlar.İşte öneriler;

  Doğum kontrolüne son verin

  Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren doğum kontrol haplarını ve diğer doğum kontrol yöntemlerini hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bu yöntemlere veda eder etmez hamile kalmanız çok da mümkün değildir. Bu süreci diğer hazırlıklar için bir zaman kazanma olarak değerlendirebilirsiniz.

  Hamilelik için Doktor kontrolü

  Doktorunuzu ziyaret ederek bebek sahibi olmaya karar verdiğinizi belirtin. Düzenli gittiğiniz bir jinekoloğunuz yoksa mutlaka kendinize uygun bir jinekolog bulun. Ufak ya da büyük, bazı sağlık sorunlarının hamile kalmadan önce giderilmesi hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemli olabilir. Bazı yüksek riskli durumlarda ya da aile öyküsü varlığında genetik danışmanlık ya da inceleme gerekli olabilir.

  Yumurtlama döneminizi belirleyin

  Adet kanamaları 28 günde bir , düzenli geçiren kadınlar için yumurtlama tarihi adet başlangıcından 14 gün sonradır. Kadının en fertil (gebeliğe en elverişli) günleri yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Eğer bu döneminizi düzenli geçirmiyorsanız hamilelik şansını arttıran yumurtlama zamanınızı tespit etmek için yumurtlama araçlarından biri olan Babystart Tükürükten Ovulasyon Testi’nden yararlanabilirsiniz. Test, istenildiği zaman ve her yerde kullanılabilme pratiği sağlıyor, sınırsız kullanım özelliğiyle de ekonomik bir tercih nedenidir.
  Vücut ısınınızı kontrol ederek de yumurtlama zamanınızı tespit edebilirsiniz. Normal vücut ısınız yumurtlamadan 24 saat önce yarım derece düşer , yumurtladıktan sonra tekrar normale döner. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var vücut ısısı hastalıklar yüzünden de düşebilir. Bu yüzden sadece bu tekniğe güvenmekten kaçının.

  İdeal kilo önemli

  Hamile kalmadan önce ideal kilonuza ulaşmaya çalışın. Fazla kilolar hamileliği olumsuz etkileyebilir. Öte yandan sürekli diet yapılması hamileliğe sağlıklı bir başlangıç yapmak için gerekli olan bazı besin maddelerini az almanıza neden olabilir. Hem düşük kilo hem de fazla kilo hamile kalma potansiyelinizi bozabilir. Hamile kaldıktan sonra kilo vermeye çalışamayacaksınız. Bunu unutmayın ! Ayrıca yaz mevsiminde su kaybı,besin zehirlenmeleri ve kan basıncı değişiklikleri daha sık yaşanmaktadır.Yapılması gerekenleri ve kaçınılması gerekenleri doktorunuza danışmanlısınız.

  Spor’u ihmal etmeyin

  Spor yapın. Spor hem kaslarınızı güçlendirerek sizi hamileliğe hazırlar hem de hamilelik sırasında görülebilecek bazı komplikasyonları azaltır. Yeteri kadar su için. Su hem bebeğiniz hem de sizin için en önemli besin maddesidir.

  Sigarayı bırakın / Alkolden uzak durun

  Genel sağlık sorunlarının yanı sıra sigara üreme sağlığı ve dinamikleri açısından da son derece zararlı bir alışkanlıktır. Özellikle erkeklerde sperm sayılarında anlamlı düşüklüğe neden olabilir. Benzer şekilde kadında yumurta kalitesini de bozabilir. Yapılan araştırmalar sigara kullanan kadınların hamile kalmaları için geçen süre sigara kullanmayanlara göre belirgin derecede uzamaktadır.Sigara gibi alkol de hem kadın hem erkek de üreme potansiyelini olumsuz etkileyen bir faktördür.Özellikle erkekte sperm sayısını azaltabilir.

  Sakin olun

  Uzun ve yorucu bir yolculuğa hazırlanıyorsunuz. Bu nedenle gevşemelisiniz. Aşırı stres ve gerginlik hamile kalma şansınızı azaltabileceği gibi gelişmekte olan bebeğiniz için ideal olmayan bir ortam yaratır.
  9 Temmuz 2011
  #1
 2. Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler Cevapları

 3. Hamile kalmak için yapılması gereken birçok şey var ama bunların en önemlileri şöyle sıralanabilir. Örneğin bitkisel beslenme (aloe vera ve arı sütü kullanımı), düzenli uyku, düzenli cinsel yaşam, cinsel ilişki sonrası bayanın ayağa kalkmadan beklemesi. Stresten uzak durma gibi birçok ve temel olarak hayati önem yaşıyan maddeler sıralanabiliyor.. Ben bu konuda birçok kez araştırma yaptım. Şurada konuyla ilgili güzel bilgiler veriyor Zeynep hanım: http://hamilekalmaformulu.blogspot.com.tr/2015/07/hamile-kalmak-icin-yaplmas-gerekenler.html
  Genelde çocuk sahibi olamayan kişilere yönelik yapılması gereken tüm şeyleri burada detaylıca anlatılmış. Ben konunun herşeyden önce stres yönetiminden geçtiğini düşünüyorum. Çünkü stres dolu bir vücud kesinlikle sağlıklı işlev göremez. Sonrasında beslenme alışkanlıkları vb. çalışmalarla doğal olarak hamile kalmak için yapılması gerekenler sırasıyla denenebilir. Birçok bayan bu konudan muzdaripken ve çocuğunu eline alamıyorken bu konuyu daha derinlemesine işlemek her zaman önemli diye düşünüyorum. Benimde bir yakınım aynı sorunu yaşamış ve yıllarca hayatı alt üst olmuştu. Umarım paylaşımım faydalı olmuştur.
  14 Temmuz 2015
  #2
 4. güzel bir yazı olmuş teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.
  26 Haziran 2016
  #3
soru sor

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler