Güllü karşılama

İsimli konu WH 'Dünya' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 18 Temmuz 2008 tarihinde yazılmıştır. Güllü karşılama hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Güllü karşılama


  İsrail’in takas ettiği çocuk katili, soluğu Hizbullah lideri Mugniye’nin mezarında aldı.

  İsrail’in iki ölü askerine karşılık takas ettiği, Lübnan’da kahraman gibi karşılanan 5 Hizbullah militanı, dün soluğu, örgütün kurucusu İmad Mugniye’nin mezarı başında aldı. İsrail’de işlediği katliamdan ötürü 542 yıl hapis cezasına çarptırılan ancak İsrailli 2 esir askerle takas edilen Samir Kantar, Mugniye’nin yolunda gideceğine ant içti.

  İSRAİL ile Hizbullah arasındaki tarihi esir takasının ardından bir tarafta hüzün, öteki tarafta bayram havası esiyor. 2006 yılında sınırda devriye gezerken Hizbullah’ın kaçırdığı, önceki gün İsrail’e teslim edilen iki İsrail askeri, dün memleketlerinde toprağa verildi.

  İsrail’in, askerlerine karşılık serbest bıraktığı çocuk katili Samir Kantar ve 4 Hizbullah militanı ise her gittikleri yerde kahraman gibi karşılanıyor. Kamuflaj giysileriyle önceki akşam Beyrut’ta Hizbullah lideri Nasrallah’ın yanında boy gösteren Hizbullah militanları, dün soluğu Hizbullah’ın kurucularından ’Hacı Rıdvan’ lakaplı İmad Mugniye’nin mezarı başında aldı. Zaten Hizbullah da takas operasyonuna ’Hacı Rıdvan’ adını vermişti.

  Mayıs ayında Şam’da bombalı saldırıda ölen Mugniye’nin mezarı başında diz çöken Kantar, "Allah’a yemin ediyoruz... senin açtığın yolda yürüyecek, Tanrı’nın sana lütfettiği mertebeye ulaşıncaya kadar geri çekilmeyeceğiz" dedi. Mugniye’nin ’şehit’ olduğunu öne süren Kantar, "Bu bizim de en büyük arzumuzdur. Allah’ın izniyle buna ulaşacağız" dedi. Dürzi bir aileye mensup olan Kantar, 1979 yılında İsrailli bir aileye yönelik kanlı saldırısından ötürü 542 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Saldırıda 4 yaşında bir çocuk da ölmüştü.

  İsrail, Hizbullah militanlarıyla 200’e yakın Filistinli ve Lübnanlı’nın naaşlarını da karşı tarafa verdi. Lübnanlılar, Lübnan ve Hizbullah bayraklarına sarılı tabutları pirinç ve gül yaprağı yağmuruna tuttu. Tabutları taşıyan kamyonde yer alan "Zafer Şehitleri" pankartı dikkat çekti.

  Kaçırıldıkları gün ölmüşler

  2006 yılında Lübnan sınırında devriye gezerken kaçırılan İsrailli askerler Eldad Regev ve Ehud Goldwasser ise dün memleketlerinde toprağa verildi. Cenaze törenlerine binlerce kişi katıldı. İsrail adli tıp kurumunun raporunda, Hizbullah’ın teslim ettiği iki yedek subayın kaçırıldıkları 12 Temmuz 2006 öldüklerinin saptandığı bildirdi. Ehud Goldwasser’in içinde bulunduğu Hummer tipi askeri araca yönelik RPG saldırısında hemen öldüğü, arkadaşı Eldad Regev’in ise, aynı saldırıda vurulduğu ve belki de kaçmaya çalıştığı sırada başından kurşunla ağır yaralandığı, sonuçta da bu yüzden öldüğünün anlaşıldığı ortaya çıktı. Hizbullah, askerlerin akibetini son ana kadar gizli tutmuştu.
  18 Temmuz 2008
  #1
 2. Güllü karşılama Cevapları

soru sor

Güllü karşılama