Gül Nasıl Bir Bitkidir, Hangi Hastalıklara Fayda Sağlar?

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 7 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. Gül Nasıl Bir Bitkidir, Hangi Hastalıklara Fayda Sağlar? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Gül, baharın gelişi ile birlikte tomurcuklanmaya ve açmaya başlayan güzel kokulu yapraklı bir bitkidir. Gülün kırımızı, pembe, mor, kavuniçi, sarı, beyaz gibi çok çeşitli renkleri bulunmaktadır. Hem kozmetikte hem de gıda sektöründe kullanılabilen gülün, insan sağlığı üzerinde oldukça faydalı ve etkili bir bitki olduğu bilinmektedir. Gül çiçeğinin nasıl bir bitki olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak “Gül Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?” diye merak edenler olabilir ya da gülün sağlık açısından faydaları pek bilinmeyebilir. Çay olarak tüketilmesi ya da bazı tatlıların şerbetlerinde kullanılması, kahvaltıda reçel olarak tüketilmesi mümkün olmaktadır. Hem güzel bir kokusu bulunmakta hem de güzel bir tat vermekte olan gülün mutfaklarda kullanımı kısıtlıdır. Ayrıca çay ya da reçel deyince akla ilk gelen bitki gül olmamaktadır. Ancak öğreneceğiniz ayrıntılardan sonra gülü mutfağınızdan eksik etmek istemeyenleriniz bulunabilir. Gülün hangi hastalıklara iyi geldiğinden bahsetmeden önce “Gül nasıl bir bitkidir?” sorusunun cevabını verelim:

  [​IMG]Birçok türü bulunan gül ağacının, orta güneşli ortamlarda yetiştiği, killi ve kumlu toprakları sevdiği belirtilmektedir. Sonbaharda derin bir şekilde işlenen toprağa ilkbaharın sıcaklığını göstermeye başladığı zamanlarda gülün ekim zamanı başlamaktadır. Yediveren, Sarmaşık, Bodur, Sadberk en yaygın çeşitleri arasındadır. Güller, farklı renk çeşitlerinin bulunması yanında küçük, orta boy ya da büyük olmasına göre de farklılık göstermektedir. Zaman zaman mantar hastalığının bu bitkinin gövdesinden yapraklarına doğru yayılması ve gülün zarar görmesi ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Ancak gerekli kimyasal ilaçlarla çiçeğe giren bu hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğu belirtilmektedir. İyi bakım gerektiren bir bitki olduğu belirtilmektedir. Bu güzel bitkinin içeriğinde ne olduğu da merak konusudur. Bu nedenle gülün içeriğinde neler olduğunu açıklamamız yerinde olacaktır.

  Gülün Kimyasal İçeriğinde Neler Bulunmaktadır?

  Sarı gül, Van gülü, Şam gülü gibi çeşitleri bulunan gülün içeriğinde geraniol, rodinol, eugenol, citronel, fenilatilalkol bulunmaktadır. Gül içinde yer alan etken maddeler sayesinde birçok hastalığa iyi gelmektedir. Gülün sağlıklı ve taze yaprakları güneşte kurutularak gül esansı ve gül suyu elde edilmektedir. Kurutulan yaprakların ışık almayacak bir kutuda saklanması da önem taşımaktadır.

  Gül Hangi Hastalıklara Fayda Sağlamaktadır?

  Güzel kokusu ile insanın içini açan ve görenlere baharın geldiğini bir kez daha anımsatan, bazen bir sürprize aracı olarak yüzlerde gülümseme sebebi olan gülün suyunun ya da çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  *[​IMG]Gülsuyunun ishali kesici etki yaptığı bilinmektedir.
  *Boğaz ve bademcik ağrılarına iyi gelmekte, iltihapları temizlemektedir.
  *Doğal bir mikrop öldürücü olduğu belirtilmektedir.
  *Yaprakları kaynatılarak çay şeklinde tüketilen gülün, bağırsakları rahatlatmaya faydası bulunmaktadır.
  *Kaynatılarak yapraklarından elde edilen çayın soğumasından sonra pamukla göze uygulanması gözdeki kanlanma problemine ve göz nezlesine iyi gelmektedir.
  *Gül yağının göz çevresine uygulanması neticesinde göz çevresindeki kırışıkların azaldığı belirtilmektedir.
  *Gülün yapraklarının suda 5-6 saat bekletilmesi neticesine 1 hafta kadar güneş ışığı alması sağlandıktan sonra bu suyla gargara yapmak, ağız yaralarını iyileştirmektedir.
  *Gülsuyu gargarası, diş ağrısına iyi gelen bir özellik göstermektedir.
  *Gül suyunun veya gül yağının cilde uygulanması cildin gerginleşmesine, kırışıkların giderilmesine, cildin canlanmasına yardımcı olmaktadır.
  *Gül suyuna batırılmış bezin alna konmasının baş ağrısını gidermede etkili olduğu ifade edilmektedir.
  *40 gram gül yaprağının 1 litre suda kaynatılarak gün içinde bir fincan içilmesinin mide bulantısına iyi geldiği, kişiyi rahatlattığı belirtilmektedir. Bu suyun öksürük için de fayda sağladığı vurgulanmaktadır.
  *Gülün gargara formu dışında yaprakların ezilerek çiğnenmesinin de ağzı ferahlatıcı ve diş etlerini güçlendirici etki yaptığı söylenmektedir.
  *Gülün vazelinle beraber kullanılmasının ciltte oluşan çatlakları giderdiği, elleri yumuşattığı ve güzelleştirdiği, saça ve cilde iyi gelen bir özellik gösterdiği söylenmektedir.
  *Anti-bakteriyel olan gülün, akneleri giderici bir etkisi vardır.
  *Şişliklere ve kızarıklara iyi gelen gül, egzama gibi deri hastalıklarına iyi gelmektedir.
  *Kızamık çıkaran çocukların vücuduna sürülen gül suyunun, döküntüleri geçirmeye fayda sağladığı belirtilmektedir.
  *[​IMG]Güçlü bir antioksidan özelliği gösteren gülün içersinde bulanan bol miktardaki C vitamini, cilt hücrelerinin güneşin zararlı ışınlarından korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca güneş yanıklarına iyi gelmesi gülün cilt üzerindeki bir diğer faydası olarak bilinmektedir.
  *İhtiva ettiği doğal yağlar sayesinde cildin güzelleşmesine katkı sağlayan gül, hassas ciltler için de fayda sağlayan bir özelliktedir.
  *Gülün kendine özgü, güzel kokusu kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılmasını sağlamaktadır. (gül suyu maskesi fotoğrafı)
  *Gül suyunun tonik olarak kullanıldığı ve makyaj temizleyici görevi gördüğü de bilinen özellikleri arasındadır.
  *Zehir arındırıcı ve sakinleştirici özellikte olan gül, kokusu ile sakinlik ve dinginlik vermektedir.
  *Cilde pürüzsüzlük hissi veren gülün, gözenekleri sıkıştırmasının yanında cilde canlılık ve tazelik vermesi cilt üzerindeki bir diğer faydası olarak görülmektedir.
  *Banyo suyuna da karıştırılarak kullanılabilen gül suyunun, ciltte çeşitli nedenlerle oluşan lekeleri temizlemesinin yanında doğuştan gelen vücut lekelerini de giderici bir özelliği bulunmaktadır.
  *Gül suyunun tene uygulanmasının cildin kokusunu değiştirdiği ve istenmeyen kokuların giderilmesi sağladığı belirtilen faydaları arasındadır.
  *Gül reçelinin düzenli şekilde tüketilmesinin mideye sağlamlık verdiği ve koruyucu özellik gösterdiği söylenmektedir.
  *Ayılana Gazoz Bayılana Gül Suyu… Gül suyunun pek çok faydası olduğu belirtilmekle birlikte belirtmeden geçemeyeceğimiz bir faydası daha vardır ki o da baygın bir kişiye içirildiğinde o kişiyi ayılttığının söylenmesidir.
  *Kalbin ferahlamasına yardımcı olan gülün, ciğerlerden göğüs bölgesine kadar tüm bölgedeki balgam sökücü olduğu ve tıkanıklığı giderek daha rahat nefes almayı sağladığı ifade edilmektedir.
  *Düzenli olarak uygulandığında dövülmüş gül yaprakları kürünün, elerdeki siğilleri geçirdiği bildirilmektedir.
  *Güne gül koklayarak başlamanın hafıza açıcı ve kuvvetlendirici etki yaptığı belirtilmektedir.

  Gülden Elde Edilen Gıda ve Kozmetik Ürünleri Hangileridir?

  Gül suyu, gül yağı, gül şurubu, gül sabunu, gül şarabı, gül sirkesi, gül likörü, gül lokumu, gül reçeli, gül kremi, gül konservesi gülden elde edilen ürünlere örnektir. Gül, bazen salata ve pastalarda kullanılan bir bezenti olabilmektedir. Elde edilen gül yağının daha çok kozmetikte kullanıldığı bilinmektedir.

  Gül Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Husus Nedir?

  Gül yapraklarından çay yapılacaksa günde 10 gramı geçmeyecek bir miktar tüketilmesi uygun görülmektedir. Daha fazla tüketilmesinin yarar değil, zarar sağlayacağı bazı ciğer problemlerine yol açacağı vurgulanmaktadır.

  Gül Hakkında Kısaca…

  Asıl memleketi Isparta olan gülün, ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirilmesi ve taze olarak bulamayanlar için aktarlardan bulunabiliyor olması ihtiva ettiği özelliklerden faydalanmak açısından avantaj sağlamaktadır. Kokusunun insan üzerinde uyandırdığı güzel duygular da ruh halini iyileştirici özellik göstermekte, ayrıca çocukların gül kokulu odalarda uyutulmasının zihinlerini açtığı ve zihin gelişiminde olumlu yönde etki yapmaktadır. İlkbaharın ve yazın insanda güzel duygular uyandıran ve kullanım açısından çok fazla alanı bulunan gülün, insan vücudu için faydaları sayesinde de birçok kişinin favorisi olma özeliğini korumaktadır.
  7 Haziran 2017
  #1
 2. Gül Nasıl Bir Bitkidir, Hangi Hastalıklara Fayda Sağlar? Cevapları

soru sor

Gül Nasıl Bir Bitkidir, Hangi Hastalıklara Fayda Sağlar?