Groovy Hakkında - Groovy Özellikleri - Kullanımı

İsimli konu WH 'Programlama' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Groovy Hakkında - Groovy Özellikleri - Kullanımı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Groovy
  Programlama Dili - Groovy Hakkında - Groovy Özellikleri - Kullanımı
  Groovy, java platformu (JVM) üzerinde çalışan bir programlama dilidir. Groovy, imperative, nesne odaklı (object oriented), dinamik tipli diller sınıfındadır.

  Tarihsel olarak, ruby, smalltalk gibi esnek, dinamik dillerden etkilenmiştir. İlk geliştiricisi ve dilin ilk kurallarını koyan programcılar James Strachan ve Bob McWhirter'dir. James Strachan projeyi başından itibaren codehaus adlı bir açık kaynak yazılım geliştirme portalı bünyesinde geliştirmiştir. Sonradan başka geliştiriciler de projeye eklendi.

  Groovy'nin en önemli özelliği, java üzerinde çalışan dinamik diller arasında en yüksek ve kolay entegrasyona sahip dil olmasıdır. Groovy içinden herhangi bir java nesnesini aynı bir groovy nesnesi gibi çağırabilirsiniz. Aynı şekilde java içinden de groovy nesnelerini, diğer java nesneleriyle aynı şekilde çağırırsınız.

  Groovy'nin şimdiki geliştirici ekibi, Guillaume Laforge (proje yöneticisi), Dierk König, Jochen Theodorou ve başka pek çok kişiden oluşuyor.
  Dilin özellikleri

  Groovy Java dilinden farklı olarak şu özelliklere sahiptir:

  Statik tipler ve dinamik tipler
  List, map, array, regular expression, range tipleri için yerel sentaks desteği
  Closurelar
  17 Ağustos 2011
  #1
 2. Groovy Hakkında - Groovy Özellikleri - Kullanımı Cevapları

soru sor

Groovy Hakkında - Groovy Özellikleri - Kullanımı