Google Nexus 5 – Root Yetkisi Nasıl Alınır?

İsimli konu WH 'Android' kategorisinde, YλяCλη üyesi tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Google Nexus 5 – Root Yetkisi Nasıl Alınır? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YλяCλη

  YλяCλη Yönetici

  Yapılan işlemler sonucu cihazınızda bulunan her şey silinecektir. Bir yedek oluşturmanızı öneririz. Dahili depolama silinmez diye düşünmeyin aklınıza gelebilecek her bilgi silinecektir. Yedeğinizi ona göre alın :) Bootloader kilidi açıldığı için cihaz garanti kapsamı dışına çıkacaktır. (Bootloader geri kilitlenerek garanti kapsamına sokulabilir. Fakat Bootloader'a zarar verirseniz bu işlemler geri alınamaz.)

  Google tarafından yayınlanan cihazlar biliyorsunuz ki geniş bir ROM ve Mod desteğini birlikte getiriyor. Fakat cihazınızda sistem değişiklikleri yapmak ve daha fazla erişim sağlamak için Root iznini almadan da bir işlem yapamıyoruz. Root deyince insan bir irkiliyor. Fakat korkulacak bir şey yok. Google bize bir kolaylık sağlamış ve cihazlarına Fastboot özelliğini eklemiş. Yani bu demek oluyor ki işlemlerimiz çok kısa sürecek. Uzatmadan bu işlemlere bir göz atalım…

  Hazırlık Aşamaları (Bölüm 1 İndirmeler):– Bilgisayarınız üzerindeki USB çıkışlarını boşaltın. Örneğin Taşınabilir bir HDD veya Flash takılıysa bu aygıtları sökün. Sadece Nexus Cihazının bağlı olduğundan emin olun.
  – Nexus cihazınızın şarjının en az “%50” olmasına dikkat edin
  – Cihaza yükleme yapabilmemiz için Android SDK içindeki “fastboot” ve “adb” sürücüleri gerekli. Bu dosyaya aşağıdaki buton yardımıyla ulaşabilirsiniz.

  [​IMG]

  – Yükleme yapacağımız TWRP Recovery Dosyası gerekli. Bu dosyaya aşağıdaki buton yardımıyla ulaşabilirsiniz. (Son versiyonu indirmeye özen gösterin.)

  [​IMG]

  – En önemli olanımız. SuperSU root dosyamız. Bu dosyaya aşağıdaki buton yardımıyla ulaşabilirsiniz.

  [​IMG]

  – Ve tabi ki de son olarak yükleme yapmamız için bir “USB Kablo”.

  Hazırlık Aşamaları (Bölüm 2 Düzenlemeler): – İndirdiğiniz Platform-Tools dosyanız “.zip” uzantılı bir dosya olacaktır. Bu dosyayı Bir RAR ayıklayıcı yardımıyla ayıklıyoruz. (Masaüstüne ayıklamanız kolaylık sağlayacaktır.) – İndirdiğiniz TWRP Dosyasını ve SuperSU dosyasını (“.zip” halinde olacak!) az önce Masaüstüne çıkardığımız klasörün içine atıyoruz. (fastboot.exe dosyasıyla aynı dizinde olmasına dikkat edin.)

  Oluşan Klasör Şu Durumda Olmalı:
  – fastboot.exe
  – twrp-(Versiyon Numarası)-hammerhead.img – BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328.zip
  – Ve diğer klasör ve dosyalar. (“api” klasörü, “adb.exe” dosyası v.s)

  Her şey hazırlandı. Şimdi Nexus cihazınız için Root izni alacak durumdayız. Başlayalım…

  Yükleme Adımları (Bu işlemler yaklaşık 5-10 dakika arası sürecektir):

  Cihaz Üzerindeki Adımlar: – Cihazınızı kapatın. Ardından “Ses Kısma ve Güç Tuşlarına Basarak” Bootloader kısmına giriş yapıyoruz. – Bootloader’a girmiş olan cihazı USB yardımıyla Bilgisayara bağlıyoruz.

  Bilgisayar Üzerindeki Adımlar: – Bilgisayar üzerindeki Terminal‘i açıyoruz. (Örnek Windows’da CMD.exe. Başlat + R tuşuna basarak “Çalıştır” bölümünü açıyoruz ve “cmd” yazıp “Enter’a” basıyoruz.)– “cd” komutuyla Masaüstüne attığımız klasöre erişeceğiz.

  > cd Desktop\Platform-Tools-rehberandroid

  – Cihazın bağlanıp bağlanmadığını aşağıdaki kod yardımıyla kontrol ediyoruz.

  > fastboot devices

  – Eğer bağlantı sağlanmışsa sıra geldi Bootloader kilidini açmaya. Aşağıdaki kodu Terminal’e yazıyoruz ve Enter’a basıyoruz.

  > fastboot oem unlock

  – Karşımıza cihaz üzerinde şöyle bir ekran karşılayacak:

  [​IMG]

  – Altında bulunan butonlar yardımıyla “Yes” şeçeneğini seçiyoruz. (Ses kısma tuşuna 1 kere basıp Güç Tuşu ile onaylayın.)

  [​IMG]

  – Bootloader kilidini kaldırdıktan sonra cihazınız fabrika ayarlarına dönecek ve yeniden başlayacak. Cihaz üzerinde bir işlem yapmadan güç tuşuna basılı tutun ve cihazı kapatın ardından tekrar Bootloader’a giriş yapın. (Ses Kısma + Güç Tuşu)

  – Artık Recovery dosyasını sisteme yazabilir duruma geldik. Fark ettiyseniz cihaz artık açılırken Google logosunun altına bir kilit simgesi geldi. Bu Bootloader’ı açmış olduğunuzu gösteriyor. Şimdi aşağıdaki kod yardımıyla TWRP’yi cihazımıza kuruyoruz.

  > fastboot flash recovery twrp-(Versiyon Numarası)-hammerhead.img

  – Yükleme birkaç saniye içinde bitecektir. Ses Kısma tuşu yardımıyla “Recovery Mode” seçeneğine gelin ve güç tuşu ile seçiniz.
  – Bizi TWRP ekranı karşılayacaktır. Bağlantınızı koparmadan TWRP ekranından şu adımları izleyin…

  > Advanced – ADB Sideload Bölümüne giriyoruz ve Swipe to Start Sideload seçeneğini soldan sağa kaydırıyoruz.

  – Terminal üzerine şu komut yardımıyla SuperSU dosyamızı kuracağız.

  > adb sideload BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328.zip

  – Root İşlemi Tamamlandı Reboot System diyerek sistemi yeniden başlatıyoruz. Aramıza Hoşgeldin

  *Dilerseniz yükleme işlemi yaparken yardım alabilirsiniz.*Yaptığınız bütün işlemlerin sorumluluğu size aittir.
  26 Aralık 2016
  #1
 2. Google Nexus 5 – Root Yetkisi Nasıl Alınır? Cevapları

soru sor

Google Nexus 5 – Root Yetkisi Nasıl Alınır?