GLadiatus OnLine

İsimli konu WH 'Diğer Online Oyunlar' kategorisinde, T_RaP_C-w üyesi tarafından 1 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. GLadiatus OnLine hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Gladiatus Hakkında

  Gladiatus internetten oynanan web tabanlı online oyunlardan biridir. (OGame, PokemonCrater vs. gibi) Oyunda bir karakter yaratıp gladyatörleri ile meşhur Roma'nın kanlı hayatına atılıyorsunuz. Savaştıkça silahlar, para kazanıyor ve seviye atlıyorsunuz. Lafı fazla uzatmadan oyunun rehberine geçmek istiyorum.

  Menülerden başlayalım
  [​IMG]

  1. Yeni özel mesaj geldiği zaman görünür. Tıkladığınızda "Gelen kutusu"na gider.

  2. Keşif vb. gittiğinizde ve de kazandığınızda eşya alınır. Yeni işaret alındığı zaman çıkar.
  ----------------------------------------------------------------------
  [​IMG]

  1. Sıralamanızı gösterir. "Highscore" genel sıralama, "Arena" ise arenadaki sıralamanızdır.
  2. İtibar ve seviyenizi gösterir. "İtibar" diğer oyuncular arasındaki itibarınızdır, "Seviye" ise kaçıncı seviyede olduğunuzu gösterir.
  3. Mevcut olan altın ve yakutunuz.
  ----------------------------------------------------------------------
  [​IMG]

  Genel Durum: Karakterinizin genel durumunu gösterir. Eşyalarınız, tecrübeniz, gücünüz vs. bu bölümde gösterilir. Genel durum içinde 2 bölüm vardır. 1. olarak genel durumunuz, 2. olarak ise istatikleriniz vardır.
  Genel durum bölümü;
  [​IMG]

  İstatistikler bölümü;
  [​IMG]

  Mesajlar: İlk resimdeki 1 numaralı buton ile aynı görevi görmektedir. Buraya tıkladığınızda mesaj kutunuza gidersiniz.

  İttifak: Burada oyundaki clanlar bulunmaktadır. Güçlenip seviye atladıkça clanlara katılabilirsiniz. (Oyuna yeni başladığımdan dolayı pek fazla bilgi veremiyorum, kusuruma bakmayın lütfen.)

  Highscore: Buradan en iyi oyuncu, ittifak sıralamalarını görebilirsiniz.
  ----------------------------------------------------------------------
  [​IMG]

  Hara: Burada karakterinizi belirli saatlerde çalıştırabilirsiniz (Maximum 8 saat). 3. seviyeye gelene kadar gübre toplayıcı olarak çalışırsınız(Saat başına 4o[​IMG]. 3. seviyeden sonra ise temizlikçi olarak çalışıp saat başına 8o [​IMG] alabilirsiniz.
  [​IMG]

  Arena: Burada oyunculara düello teklif edebilir ve onlarla savaşabilirsiniz. Oyuncularla savaşarak seviye atlar, tecrübe puanı kazanır ve sıralamalarda üst sıralara kadar çıkabilirsiniz.
  [​IMG]  HARA  Hara, bina gölgelerinin ilerisindedir. Burada size şehrin sesleri çok zor ulaşır. Tüm atların bölmelerinde çıkardıkları sesler duyulur. Dişsiz at bakıcısı sizi kuşkuyla izler.

  Birazcık para kazanabilmek için burda çalışabilirsiniz - hoş bir iş değil ancak arenadaki savaşlar kadar da tehlikeli değil.

  ARENA  Arenaya girer girmez, dehşetin ve ölümün kokusunu alacaksın. Senden önce bu kumların içinden ne efsaneler doğduğunu ve nasıl tekrar toza dönüştüğünü iyi bilmelisin. .

  Bir gladyatör olarak arenada kendini kanıtlayabilirsin.

  İlerlemek için arenada "Kendi Statün" listesindeki senden daha iyi sıralaması olan birisine karşı zafer kazanmalısın. Düşük sıralamadaki oyuncular bu listede yer almaz.


  TAVERNA  Eski tavernaya girdiğinizde havayı dolduran sigara dumanından boğulacak gibi olursunuz. Eski bir gladyatör olan taverna sahibi, sizi merdivenlerden indiğiniz sırada başıyla selamlayarak karşılar. Şu anda çok fazla insan yok - soğuk şarabı yudumlayıp arkadaşlarla biraz sohbet için çok iyi bir zaman.

  Tavernada görev alabilir ve kabul ettiğiniz görevlerle ilgili bilgi edinebilirsiniz.


  EĞİTİM  Arenanın eğitim alanına girdiğinizde saldırı becerilerini geliştiren bir çok gladyatör görürsünüz. Roma Ordusunun deneyimli bir askeri zaman zaman yanlarına gelerek tavsiyelerde bulunur.

  Burada bir savaşçı olarak becerilerinizi geliştirebilirsiniz.


  KUYUMCU  Burdan gerçek para ile yakut akabilirsiniz!

  100 yakut: 9.99€

  400 yakut 24.99€

  1000 yakut 49.99€


  MÜZAYEDE SALONU
  Kendine ait büyüleyiciliği olan eski bir bina. Köle size kapıyı açtığında, dünyanın bilinen ve bilinmeyen her yerinden gelmiş çok sayıdaki el yapımı eşyanın görünümü karşısında hayrete düşersiniz.

  Bu olağanüstü eşyaları, açık artırma ile satın alabilirsiniz. Eşyalara verilen teklifler düzenli olarak yenilenir.  DikkatEğer sizin teklifinizden daha yüksek bir teklif verilirse, altınlarınızı geri alamazsınız.


  MARKET  Yaklaştığınızda marketen kulakları sağır edici sesler gelir. Yüzlerce insan pazarık eder, sohbet eder ve dünyanın her yerinden gelen eşyaların ticaretini yaparlar.

  Burada eşya satabilir veya satın alabilirsiniz


  ROMA ŞEHRİ  Burasıda Roma Şehri; savaş sırasında düşmanlarınızdan almış olduğunuz silah ve ekipmanlar ile diğer eşyaları satmanıza ve farklı eşyalar satn almanıza imkan sağlar. Ayrıca burada çalışarak bir miktar altın kazanabileceğiniz bir iş de bulabilirsiniz.


  BUDA NPC LİSTESİ BELKİ YARDIMI DOKUNUR !

  [​IMG]


  BUDA YENİ BAŞLAYANLARA


  S: Gladiatus nedir?

  C: Web browser uzerinden oynanan, text tabanli RPG (Role Playing Game – Rol Yapma Oyunu) oyunudur.

  S: Oyun ucretsiz mi?

  C: Evet, ancak ekstra ozellikler ve ekipmanlar icin yakut denen degerli taslar satin alabilirsiniz. (Gercek para ile)

  S: Genel Durum menusundeki ozellikler nedir ne ise yararlar? (Guc, Beceri..vs)

  C: Klasik rpg oyunlarinda oldugu gibi bu ozelliklere skill denir. Yarattiginiz karakterin ozelliklerini gosterir. Her bir ozellik hakkinda detayli bilgi almak icin, farenizi ozelligin uzerinde bir kac saniye bekletin. Kucuk bir aciklama penceresi acilir. Burada bir sonraki level icin gerekli puanlarin yani sira yasam enrjinizide gorebilirsiniz. Ayrica, kullanmadiginiz ama depoladiginiz ekipmanlari sandiginizda gorebilirsiniz.

  S: Peki bu ozellikleri nasil arttirabilirim?

  C: Meaaaan “Egitim” bolumune gidin. Arttirmak istediginiz ozelligin yanindaki “Egit” linkine tiklayin. Yeteri kadar altin varsa ozelligniz artacaktir.

  S: Oyunda iki farkli harita var bunlar nedir?

  C: Ilk harita sehir icini gosterir (bina resimli harita), digeri ise sehir disini gosterir. (Cizmeye benzeyen harita)

  Sehir:

  Hara: Burada gorev puani kalmadigi zaman, ya da yapacak baksa bir sey olmadigini dusundugunuz zaman calisarak ekstra altin kazanabilirsiniz.

  Level 7’ye kadar saat basi 80 altin
  Level 15’e kadar saat basi 160 altin
  Level 31’e kadar saat basi 320 altin
  ……

  Arena: Normal gorevler disinda diger oyuncularla dovusebilirsiniz, altin ve tecrube puani toplayabilirisiniz.

  Dovusmek istediginiz oyuncunun yanindaki “Duello Daveti” resmine tiklamaniz yeterli.

  Taverna: Bir gorev alarak, ekstra altin ve ekipmanlar kazanabilirsiniz. 3 farkli seviyede gorevler vardir. Kolayda 2, orta seviyede 4, zorda sie 6 adimdan olusan zorlu gorevleri alabilirsiniz.

  Egitimaha oncede bahsettigim gibi, burada karakterinizi egiterek daha guclu hale getirebilirsiniz.

  Silah ve Zirh Dukkanlari: Yeteri akdar altin veya yakutunuz varsa, guclu silahlar ve dayanikli zirhlar alabilirsiniz.

  Pazar Yeri: Yiyeceklerin yani sira, yuzzukle, nazarliklar..vs alabilirsiniz.

  Simyaci: Ekipmanlariniza ekstra ozellikler yukleyen son derece ozel ekipmanlari buranda alabilirsiniz. Buranda aldiginiz ozel ekipmani, Genel Durum menusunde, koymak istediginiz ekipmanin uzerine surukleyin.

  Not: Bu 4 yerden bir sey almak istereseniz, oncelikle istenen altin veya yakutun elinizde olduguna emin olun. Daha sonra klasik surukle birak yontemiyle kendi sandiginiza surukleyin.

  Kuyumcu: Buradan kredi kartnizla yakut satin alabilirsiniz.

  Muzayede Salonu: Yakutla aldiginiz ozel ekipmanlari burada acik arttirma ile satabilirsiniz. Veya almak istediginizde teklif ettiginiz fiyati yazarak “Teklif” butonuna basin.

  Market: Kullanmadiginiz ekipmanlari burada satabilirsinzi, veya size lazim olan baksa bir ekipmani satin alabilirsiniz. Bir sey satarken; sol taraftaki bos alana satmak istediginiz ekipmani surukleyin. Kac saat boyunca markette kalmasini istiyorsaniz onu secin (2, 8 veya 24 saat sureyle) ardindan “Teklif” butonuna basin. Unutmayin, market sorumlusu sattigniz her ekipman icin sizden bir miktar komisyon ucreti alir. Saate gore de bu ucret artar.

  Not: Bu yerere ister haritadan ister sol taraftaki meaaaan gidebilirsiniz.


  Sehir Disi:

  Mist Daglari, Karanlik Orman, Barbar Koyu, Haydut Kampi, Antik Tapinak, Korsan Limani ve Kurt Ini. Bu haritada duran temel bolgelerdir. Istediginiz bir bolgeye giderek gorevler yapabilirsiniz, altin ve ekipman toplayabilirsiniz. Bunun icin izlenmesi gereken adim sudur;

  Ornegin, Karanlik Ormana gitmek istiyoruz, harita uzerinden ya da meaaaan secin. 3 farkli secenek cikacaktir. En bastaki 10, ortadaki 20, en sagdaki de 30 dakikalik gorevlerdir. Burada goz onunde tutulmasi gereken nokta “Kesif Sefer Puanlaridir” bir gorev icin en az 2 puan gerekmektedir. 2 puan ise 10dk’ya esittir. Puaniniza gore istediginiz sureyi secip tiklayin ve goreve baslayin.

  Normal uyelerde maksimum 12 paun biriktirirken, premium uyelerde 24 puan biriktirilebilir. Saat basi 1 puan eklenir.

  2 paun 10dk
  4 puan 20dk
  6 puan 30dk

  Gorevlerde, bir korsan ya da bir haydut oldurmeniz istendiginde bu haritadan onlari bulmaniz gerekir, asagida nerde bulacaginiza dair bilgiler yer aliyor:

  Mist Daglari: Harpy
  Karanlik Orman: Belli basli birileri yoktur. Kacak ve Kurt cikabilir cogunlukla
  Barbar Koyu: Barbar
  Haydut Kampi: Haydut
  Antik Tapinak: Muhafiz
  Korsan Limani: Korsan
  Kurt Ini: Kurt

  Yukardakiler standart olmakla beraber, kimi zaman farkl1 rakiplerde karsimiza cikabilir. Ornegin, tapinakta muhafiz yerien harpy cikabilir bazen. Ayrica, bu oyunda en zor bulunan rakipler kacaklardir. Bunlari haritada herhangi bir yerde bulabilrisiniz, bu artik tamamen sans isidir.

  S: Marketten aldigim ya da gorevden kazandigim ekipmanlar neden sandigimda degil?

  C: Aldiginiz veya kaznadiginiz ekipmanlara dagir bir uyari alirsiniz, bu uyari oyunun sol ustundeki kucuk sandik simgesiyle kendini gosterir. Buraya tikladiginizda, direk kaznadiginiz ekipmani goreceksiniz. Surukle birak yontemiyle kendi sandiginiza surukleyin ve bir kac saniye bekleyin.

  Sayet bu uyari gelmedi ya da goremdiyseniz, Mesajlar bolumune gidin, buradan sandik sekmesine tiklayin ve surukle birak yontemiyle kendi sandiginiza alin.

  S: Peki bu ekipmanlari almazsam silinir mi?

  C: Hayir siz onlari alana kadar veya silene kadar bir sey olmaz.

  S: Gorevde istenen ekipmani nerden bulabilirim?

  C: Sehir disinda herhangi bir bolgeden sefere gidin rakibiniz yendiginiz zaman istenen ekipmani goreceksiniz.

  S: Gorevde istenen ekipmani kullanabilir miyim?

  C: Evet, ancak unutmayin, gorev iptal ederseniz o ekipman otomatik olarak silinecektir.

  S: Gorevde istenen rakipleri nerde bulabilirim?

  C: Mist Daglari: Harpy
  Karanlik Orman: Belli basli birileri yoktur. Kacak ve Kurt cikabilir cogunlukla
  Barbar Koyu: Barbar
  Haydut Kampi: Haydut
  Antik Tapinak: Muhafiz
  Korsan Limani: Korsan
  Kurt Ini: Kurt

  Ayrica, bu oyunda en zor bulunan rakipler kacaklardir. Bunlari haritada herhangi bir yerde bulabilrisiniz, bu artik tamamen sans isidir.

  S: Adamimin cani sifirlanirsa ne olur? Olme var mi?

  C: Asla sifir olmaz, en az 1 puan olabilir. Bu yuzden oyunda olme yok.

  S: Enerji azaldi ne yapmam gerekir?

  C: Ozel iksir veya gidalari kullanmaniz gerekir. Bunun icin, “Genel Durum” menusunda kullancaginiz ekipmani karater resminizin uzerine surukleyin.

  S: Bir baska oyuncuya ekipman veya yakut gonderebilir miyiz?

  C: Hayir, ekipman icin market veya muzayede salonunu kullanmaniz gerekir. Yakut icinse para ile satin almalisiniz.

  S: Silah uzerindeki puanlar nedir?

  C: Minimum ve maksimum vurus degerlernizdir.

  S: Silahim yokken bile hasar puanlarim var neden?

  C: Hasar puanlarini silah disinda arttiran seylerde vardir. Skillere ve level1n1za bagli olarak degisiklik gosterir. Ilerleyen zamanlarda cikacak olan yeni ekipmanlarda ekstra hasar puanlari da gelecektir. Ayrica, simyacidan aldiginiz ozel ekipmanlar ile bu puani daha da arttirabilirsiniz.

  S: Harada yaptigim is veya sefere ciktigim zaman, pencereyi kapatirsam gorevler iptal olur mu?

  C: Isterseniz bilgisayariniz kapatin hic bir sey olmaz.

  S: Kesif seferini iptal edebilir miyim?

  C: Hayir edemezsiniz, sadece haradaki calismalari iptal edebilirsiniz.


  Taktik Rehberi:

  Her ne kadar RPG olsa da stratejik ogeler bu tip oyunlarda daima onemlidir. Oyuna ilk basladiginizda oncelikle karater ozelliklerini guclendirin. Beceri ve guc ozelliklerine agirlik vermek yerinde olur, bu iki ozellik karakterinizi daha saglam yapar, ancak diger ozellikler arasinda fazla bir fark olmamalidir, o zaman bu iki ozelligin yuksek olmasi pek bir isinize yaramaz. Ekipmalarinizi surekli yenileyerek para harcamaktansa bu ozellikleri arttirmaniz yerinde olur.

  Haritada sefere cikmadna once gorev almanizi oneririm, bu sayede ekstra altin ve ekipman kazanirisniz ve karli cikarsiniz. Baslangic icin kolay gorevlerden baslamanizi oneririm. En azindan oyuna biraz alisana kadar.

  Yakutunuz ve cok gazla altininiz yoksa silah, ve zirh dukkanina ugramamanizi oneririm. Ayni ozellikteki ekipmanlari daha ucuza marketten temin edebilirsiniz. Ayrica, buradna aldigniz pahali ekipmanlari satmaniz biraz zor olacaktir. Ancak, bu iki dukkani hic kullanmayin dmeiyorum, ilerleyen zamanlarda burasi cok isinize yarayacaktir. Sadece baslangic seviyesi icin marketi kullanmanizi oneririm.

  Arenada dovus yapmanda once, dovuseceginiz rakibinizi linkine tiklayarak inceleyin. Skileri yani karkater ozellikleri sizden ustun olabilir, ancak zirhi ve verdigi hasar sizden az olursa yenme sansiniz vardir. Kisacasi burada zirh ve hasar puanlari en temel etkendir.

  Soru : Seviye Nasil Atlayabilirim ?
  Cevap : Seviye atlamak iCin TEcrube Puani Toplaman Lazim Nas1l Diye soracak Olursan Taverna dan aLdigin Gorevleri, Ciktigin Kesif Gezileri, Arenada Yaptigin Duellolar(Bazen geLiyor TEcrube Puani), Hara da Calistiginda vs geLiyor..

  Soru : Itibar'i Nasil Artirabilirim ?
  Cevap : Itibar'i Artirmak iCin Tavernadan Gorev alabilir, Kesif Gezileri Yapabilirsiniz..

  Soru : Gorevleri Nasil Alabilrim ?
  Cevap : Menulerde Taverna Bolumunden Gorevleri Alabilirsiniz Bu Gorevler Kolay, Orta ve Zor Olmak Uzere Derecelendirilmistir..

  Soru : Silahlardaki Hasar (Orn 2-5) Ne Anlama Geliyor ?
  Cevap : mesela Silahimizin Hasari 2-5 (Not : + Bonus Hasar'lari Katmiyorum) Simdi Arenada Birine Dalicaksiniz Daldiniz Duello Raporu Geldi Bakiyorsunuz Yenmis veya Yenilmissiniz Neyse SAdete Gelelim Simdi Bu Damage Olayi Sizin Vurus Puaniniz Sira Her Size Geldiginde Eger Iskalamazsa 2 veya 5 yada Bu Degeler Arasinda Hasar Veriyor(Damage) Bu Deger Sizin Vurus Puaninizdir.

  Soru : Kesif Gezilerine Nasil Cikabilirim ?
  Cevap : Kesif Gezilerine Cikabilmek iCin Kesif Puanlarina Ihtiyaciniz Var Bu Surelere Gore Degisiyor. 10dk 2 Kesif Puani, 20 dk 4 Kesif Puani, 30 dk 6 Kesif Puani.. Eger KEsif Puanlariniz Yeterince Varsa Kesif Yapabilirsiniz..

  Soru : Silahlara Nasil + Bonus Ozellik Ekleyebilirim ?
  Cevap : Silahlara, Armorlara, Aksesuarlara(Mücevher vs.) + Bonus Ozellik Ekleyebilmek iCin Oncellikle Simyaci NPC'sinden iStediginiz Pudra, Tas vs. Almaniz Lazim Bu Taslari Aldiktan onra + Bonus Eklemek iStediginiz Esyanin Uzerine Surmeniz Yeterlidir..
  Not : Her Esyaya 1 Defaya Mahsus +Bonus Ekleyebilirsiniz..

  Soru : Arenada Duello Nasil Yapabilirim ?
  Cevap : Arenada Duello Yapabilmenin 2 Yolu Var 1.si Davet 2.si Kendi Seviyenize Gore...
  1. Yol Duello Yapmak iStediginiz Kisinin Nickini Arena Sekmesinin En Alt Kismindaki Belirli bir oyuncuyu ara ( ücreti:10 Alt1n) Kismina Yazabilirsiniz Ucret 10 altin
  2. Yol Kendi Pozisyonun Kismindaki Yerden 4 Oyuncu ARasindna Birini Secebilirsiniz. Burda Ucret Vermenize Gerek Yoktur.

  Soru : Muzayede Salonu Ne iSe Yarar ?
  Cevap : Muzayede Salonunda Acik arttirma iLe Esya Satin Alabilirsiniz yalniz Bir Nokta Var diyelim Siz Bi Esyaya 10 Altin Verdiniz Bir Baskasi 11 ALtin Verirse Sizin Paraniz Yanar. (Not: Burdan Direk Satin Alma Olayida Var Ama Ona Yakut Lazim..)

  Soru : Egitim Nedir ? Ne iSe Yarar ?
  Cevap : Egitim Bolumunde Yeteneklerinizi Gelistirebilirsiniz.. Bu Yetenekler : Güc, Beceri, Ceviklik, Dayaniklilik, Karizmadir

  Soru : Gladyator Davet Linki Ne iSe Yarar ?
  Cevap : Bu Linkle Altin Kazanabilirsiniz.. ve Eger Uye Yaparsaniz O Altin Yagmaladiginiz Kisiyi Itibar Kazanirsiniz..

  Soru : Hara Nedir ? Cevap : Hara sizin Kan Dokmeden Para Kazanabileceginiz Bir Bolum Seviyenize Gore iS Yapar Para Kazanirsiniz Max. 8 Saat​
  1 Eylül 2008
  #1
 2. GLadiatus OnLine Cevapları

 3. eskide kaldı bu yenilendi
  19 Eylül 2008
  #2
 4. yab yakup almak parayla olmas a
  25 Eylül 2008
  #3
 5. Teşekkürler ii bilgier
  5 Ekim 2008
  #4
 6. reis bende oynuorumm hangi serverdasınız server 3 te warım gelın aileme davet edeyim sizi
  6 Ekim 2008
  #5
 7. ben 6 altı da ilk 50 nin içindeyim
  17 Ekim 2008
  #6
 8. saol oguzzz abeeeeey :D
  17 Ekim 2008
  #7
 9. ben 6.serverdeyim
  ailenize davet edebilirsiniz ad oege
  18 Ekim 2008
  #8
 10. 6.serverdeki senin adın ne gladiatus da
  18 Ekim 2008
  #9
 11. tmm adaşta almıoz üye
  18 Ekim 2008
  #10
 12. ben server 14 adım WeNoM isteyen bana katılabilir herkeze yardım ederim ;)
  8 Kasım 2008
  #11
 13. paylaşım için saol
  28 Kasım 2008
  #12
 14. bende server 4 teyim eskiden 66 lwl vardı bıraktım teni başladım.
  17 Aralık 2008
  #13
 15. F16

  F16

  29. seviyeyim sıkıcılaştı bıraktım şimdi metin 2 oynuyom :D
  31 Aralık 2008
  #14
 16. Paylaşım için teşekkürler.
  27 Ocak 2009
  #15
 17. bende oynuyodum npc ler işime yaradı :):yuppi:
  3 Şubat 2009
  #16
 18. ya lüüütfen cevap yazın harada çalışırken mesela sekiz saat çalışmaya ayarladın ve paranı almana 1saat kaldı eğer görevi iptal edersem yine o çalıştığım miktarı alabilirmiyim yoksa hiç para vermezler mi
  21 Şubat 2009
  #17
 19. paranı alamassın 1 saat bekle ölmessi ;)
  28 Şubat 2009
  #18
 20. bende eskiden oynuyodum ama bıraktım ama çok güsel bir oyun herkese tavsiye ederim öğrenmeside o kadar zor değil zaten bu arada oege imza olarak yağmalama linkini wermiş çakal :D
  17 Mart 2009
  #19
 21. hacı şimdi gladius 2 çıktı bundan daha güzel :D
  20 Mart 2009
  #20
soru sor

GLadiatus OnLine