Geven Otunun Faydaları

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, "...Gripin..." üyesi tarafından 11 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Geven Otunun Faydaları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. "...Gripin..."

  "...Gripin..." Yönetici

  Baklagiller familyasından bir bitki olan gevenin Latince ismi Astragalus membranaceus’tur. Çok yıllık bir bitki olan geven beyaz-sarı çiçekli 5-10 cm. kadar büyüyebilen yapıdadır. Büyük sarı çiçekleri olan türü tıbbi amaçlı kullanılmaktadır. Bitki otlaklarda yetişir. Anavatanı Batı Asya, Çin, Tayvan ve Kore’dir. Antioksidan özelliği yüksek olan bitki bağışıklık sistemini uyarıcıdır ve ayrıca selenyum açısından çok zengindir.

  Bitki bağışıklığı güçlendirmek, akciğer ve dalak hastalıklarına karşı kullanılır. Nefes darlığı, kan dolaşımı, ishal, halsizlik, terleme, iştahsızlık için de kullanılmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında artrit ve sinir hastalıkları için de kullanımı bulunmaktadır.

  Kan şekerini dengeler, vücut iltihaplarını azaltır, hormon sistemini düzenler. Bitki en az altı hafta süre ile kullanıldığında etkilerini gösterir. Alyuvar üretimini uyardığı bilinmektedir. Soğuk algınlığı ve grip şikayetlerini hafifletmek için tavsiye edilir. sifaliotlar.org

  Kan dolaşımı ve kalp fonksiyonlarını arttırdığı için kalp – damar hastalıklarında yararlıdır. Pıhtılaşmayı azaltır. İdrar söktürücü, idrarda protein birikmesini önleyici, prostat koruyucudur.

  Geven kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda da kullanılmakta ve bu tedavilerin yan etkileri azaltarak, tedavi ediciliklerini arttırmaktadır. Aynı zamanda AİDS hastalığı için de kullanımı vardır.

  Yaşlılarda tonik olarak önerilen birki yaşlanma sürecine bağlı olarak gelişen etkileri azaltır ve hücreleri korur. Sindirimi güçlendirir ve zihinsel etkinliği arttırır. Viral enfeksiyonlar, kan şekeri yüksekliği, diyabet, ülser, uykusuzluk, tiroid bezinin fazla çalışması, yorgunluk, cinsel işlev bozukluğu, üreme problemlerinde kullanılmaktadır.

  Geven otu kapsül, tablet ya da likit olarak hazırlanabildiği gibi çay olarak içilebilir ya da kökleri kuru olarak yenilebilir. Yemeklerin içine kökler eklenebilir. 3 bardak kaynar su içine 3 gram geven kökü eklenir ve 5 dakika dinlendirilir. Günde 2 ya da 3 bardak içilebilir. Kökler balla karıştırılarak merhem yapılabilir ve yavaş iyileşen yaralara haricen uygulanır.

  Geven ateşi yükseltebilen bir bitki olduğundan dikkatle kullanılmalıdır. Ayrıca doğadan toplama yerine güvenilen aktarlardan temin edilmesi gerekir. Zira otun bazı türleri zehirli etkilere sahiptir. Bitkinin sadece kök kısmı kullanılır.

  Mide hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilmekle birlikte doğru kullanıldığında güvenli bir bitkidir.

  Geven başka bitkilerle kullanıldığında etkilerini arttırır. Ancak kan pıhtılaşmasını önleyici ilaç ve bitkilerle birlikte kullanılmamalıdır.
  11 Mart 2011
  #1
 2. Geven Otunun Faydaları Cevapları

 3. [​IMG]

  Dünya genelinde bilinen ve uzun yıllardıralternatif tıptakullanılan geven otu, Güney Asya kökenli bir bitkidir. İnsan vücuduna çok yönlü faydası olan bitkinin düzenli olarak kullanıldığında birçok hastalığı tedavi etme özelliği bulunmaktadır. Bununla berabercilt bakımı ve vücut tazeliğiiçin kullanılan bitki özellikle bayanlar tarafından sık sık tercih edilmektedir.

  Son dönemlerin en popüler bitkilerinden biri olangeven şifalı bitkiler arasındaadını sıkça duyurmaktadır. Geven otu, Asya kültürünün yanı sıra Doğu kültürünün de bir parçasıdır. Hastalıklara çözüm olabilmesi için pek çok uygarlıkta farklı isimlerle tercih edilir olmuştur.

  Modern çağda ise kullanım alanı aynı olmakla beraber daha da yaygınlaşmıştır. Bugün binlerce kişinin kullandığı bitki, insan sağlığı açısından, doğa tarafından bize sunulmuş etkili bir bitkidir. Bu yazıda: http://bilgihanem.com/geven-otu-nedir-nasil-kullanilir/ Geven otu hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.  6 Aralık 2017
  #2
soru sor

Geven Otunun Faydaları