Gençlerin Para Hakkında Öğrenmesi Gereken 7 Bilgi

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, RingOf üyesi tarafından 19 Mart 2015 tarihinde yazılmıştır. Gençlerin Para Hakkında Öğrenmesi Gereken 7 Bilgi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]

  Gençler şunlara şunlara dikkat edin diye cümleye girmek istemem ama ben 16 yaşında para kazanmaya başladım. Yaş olarak genç olsam da, para kazanmaya yeni başlayan ve nasıl kullanacağını bilmeyen arkadaşlara örnek olması açısından bu yazıyı paylaşmak istedim.

  Parayı Tanımak

  [​IMG]

  Parayı yalnızca ihtiyaçlarınızın bedeli olarak görmeniz yanlıştır. Çünkü bu parayı elde edebilmek için yaptıklarınız vardır ve harcarken de bunları aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Sürekli şikayet edilen hayat pahalılığı nedir ve neden söylenir bilmelisiniz. Bu konular üst düzey ekonomi bilgisi gerektirmeyen konulardır. Her bireyin vatandaşı olduğu ülkenin faizleri, enflasyonu üzerine bilgisi olması genel kültürdür.

  Parayı tanımanız, iyi bir bütçeleme yapmanızı sağlar. Büyüklerin her zaman dediği, “paranın kıymetini bilmek” sözü de bunun karşılığıdır. Kazandığınız parayı bilinçli bir şekilde tüketmelisiniz ve geleceğinizi her zaman göz önünde bulundurmalısınız.


  Yatırım Yapın

  [​IMG]

  Sadece orta yaşlarda takım elbise giyen adamların yatırım yaptığını düşünmeyin. Bir ev hanımı da yatırım yapar, bir üniversite öğrencisi de. Geleceğini garanti altına almak isteyen ve zengin olma hayaline sahip olan herkes yatırım yapar. Dünyanın ikinci zengini olan ve tüm servetini kendi elde eden Warren Buffett daha 11 yaşındayken yatırıma başlamıştır.

  Günümüzde gençlerin bilgisayar ve internet teknolojileri üzerine bilgisi, yatırım alanında kolayca değerlendirilebilir. Örneğin tüm gününüzü geçirdiğiniz Facebook, Twitter hisselerine yatırım yapabilirsiniz. Bu şirketlerin popülerliği hakkında gençlerden daha fazla kimse bilgi sahibi olamaz. Bu şirketlerin hisseleri de bu popülerlik düzeylerine göre şekillendiği için kolayca yatırım yaparak para kazanabilirsiniz.


  Yatırım için Biriktirin

  [​IMG]

  Uzman yatırımcılar ve genç yaşta köşeyi dönen kişiler, yatırım yapmak için biriktirmeniz gerektiğini tavsiye ediyor. Para biriktirmenin önemi her zaman karşınıza çıkacaktır. Ama bu birikimleri bir köşede bekletmek yerine değerlendirmek, daha iyi sonuçları elde etmenizi sağlayacak. Örneğin altın aldınız ve ihtiyaç anına kadar bekletiyorsunuz. Ama altın fiyatları satmanız gereken zaman değer kaybetmiş olabilir ve bu şekilde zarar etmiş olursunuz. Bunu önlemek için sürekli piyasaları takip etmeli ve birikiminizin değerlenmesini sağlamalısınız.

  Birikim yapmaya başlamak için önce bahanelerinizden kurtulmanız gerekiyor. “Ben biriktiremem, o kadar kazanmıyorum, daha küçüğüm, masrafım çok” gibi bahaneler size bir şey kazandırmaz. Bu nedenle hemen bir adım atarak belli bir miktarı düzenli olarak biriktirmeye başlamalısınız.


  Bütçeleme Yapın

  [​IMG]

  Bütçeleme size oldukça karmaşık bir ekonomi terimi olarak görünebilir. Ama bütçeleme son derece basit bir anlama sahiptir. Gelir ve gider tablonuzu yapmak, gelirinizi arttırmak, giderlerinizi minimuma indirmek. İşte bütçeleme diye bahsettiğimiz tamamen bundan ibaret. Ne kadar geliriniz var, nereye ne kadar ödemeniz var, paranızı nerelere harcıyorsunuz bilmeniz gerekiyor. Bunları basit bir şekilde tablo haline getirerek her şeyi açık ve net bir şekilde görebilirsiniz. Görecekleriniz arasında yaptığınız gereksiz harcamalar da olacak ve hemen bunlardan kurtulmak isteyeceksiniz.


  Geleceği Düşünün

  [​IMG]

  Gelecek ve para arasındaki bağlantıyı kuramamış olabilirsiniz. Hemen kısa bir örnek verelim; hiç beklenmedik bir masrafla karşılaşabilirsiniz ve bu durumda bir yatırımınız varsa, sıkıntıya girmeden hemen çözüm bulursunuz. Eğer bir yatırımınız yoksa borçlar, artan masraflar ve dibe giden bir hayat sizi bekler. Gelecekte başımıza ne zaman ne gelir bilemesek bile yatırımlarla hazırlık yapabiliriz. Bunu arabanıza yaptırdığınız bir kasko olarak görün. Herhangi bir kaza anında daha önceden yaptırdığınız kasko sayesinde başınız ağrımadan sorun çözülmüş olacaktır.


  Para Kazandıracak İşler

  [​IMG]

  İnternette geçirdiğiniz yarım saatlik bir süre içerisinde birçok para kazanma konulu reklamla karşılaşabilirsiniz. Yazarak kazan, okuyarak kazan, anket doldur kazan… Tüm bunlar elbette para kazandırır ama çok fazla kazanacağınız hayaline kapılmayın. İnternetten para kazanma yöntemleri son yılların en popüler gelir modellerinden. Ama bunun için bilginiz de olması gerekiyor. Yazarak para kazanmak için gerçekten yüksek hitlere ihtiyacınız olacaktır ve bu hiti sağlamak pek kolay değildir. Bu nedenle para kazandıracak işlere bir göz atın. Gerçekten mantıklı geliyor mu, aslına uygun mu araştırın.

  En önemli nokta ise ufkunuzu genişletmenizdir. Sürekli yeni trendleri araştırmanız gerekiyor. Para kazandıracak işleri ararken günümüz için değil, gelecek için planlar yapmalısınız. Bugün çok popüler olan bir konu veya alan, gelecek yıl önemini yitirebilir.

  Tasarruf, Tasarruf, Tasarruf!

  [​IMG]

  Hayatınızın her anında tasarruf etmelisiniz. Gereksiz yere açık bıraktığınız ışığın, elektrik faturanızda yaptığı fazlalığı düşünmelisiniz. Aynı şekilde harcadığınız suyun, faturanıza yansıyacağını unutmamalısınız. Dışarıda 10 liraya içtiğiniz kahveyi, evde çok daha ucuza mal olacağını bilin. Evinizi evin ve evde keyifli vakit geçirebileceğiniz aktiviteler edinin. Arkadaşlarınızla ev görüşmeleri yapın ve çok daha iyi bir şekilde eğlenin. Tasarruf edebileceğiniz birçok nokta olduğunu unutmayın ve sıkıcı görünün bu konuyu sevmeye başlayın!

  http://borsanasiloynanir.co/genclerin-para-hakkinda-ogrenmesi-gereken-bilgiler/


  Okuyanların yüzünde güzel bir tebessüm oluştu bile :) Para kazanmak o kadar zor ki bu devirde, hakkıyla kazandığınız parayı, hakkını vererek harcamalısınız ve kullanmalısınız.

  19 Mart 2015
  #1
 2. Gençlerin Para Hakkında Öğrenmesi Gereken 7 Bilgi Cevapları

soru sor

Gençlerin Para Hakkında Öğrenmesi Gereken 7 Bilgi