Gebe Kadın Bir Günlük Menüsü 2000 Kalorilik Gebelik Diyeti

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, fazil_koc üyesi tarafından 29 Eylül 2013 tarihinde yazılmıştır. Gebe Kadın Bir Günlük Menüsü 2000 Kalorilik Gebelik Diyeti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. gebe kadın bir günlük menüsü ve 2000 kalorilik gebelik diyeti ile ilgili bu yazıda Gebe Kadın Bir Günlük Menüsü 2000 Kalorilik Gebelik Diyeti hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. İnşallah işinize yarayacağını düşünüyorum...Sağlık paylaşım uzmanından...

  hamileler için 2000 kalorilik diyet listesi hamile kadinin dieti hamile kadının 95 günlük bebek hamile kadın diyetleri hamile kadın diyeti

  [​IMG]

  Hamile Kadın Diyeti  Gebelikte Beslenmenin Önemi


  Araştırmaya alınan kadınlardan diyeti iyi olanların %95'inin çok sağlıklı bebekleri olurken, diyetine dikkat etmeyenlerin (genellikle abur cubur ve fast food ile beslenenlerin) %8'inin sağlıklı bebekleri, %65'inin ölü doğum, prematüre ve doğuştan kusurları olan bebekleri olmuştur.

  Başka çalışmalarda da hamile kadınların yediklerinin veya yemediklerinin bebek üzerine olan etkileri gösterilmiştir. Örneğin döllenmeden hemen önce ve erken hamilelik döneminde folik asit eksikliği, omurilik kanalı kusuru ve damak dudak yarıklığı riskini arttırırken, son üç ayda protein ve kalori eksikliği beyin gelişimini kötü etkiler.Yetersiz ve yalnış besin alımı bebekle ilgili gelişimi geciktirebilir.

  Ayrıca beslenme hamileliğin seyrine; rahat geçmesine, doğuma, duygusal duruma ve doğum sonrası iyileşmeye etki eder. İyi beslenen kadınlarda erken doğum daha azdır, özellikle çinko eksikliği prematüre doğum riskini arttırır.

  Gebeliğin Amaçları


  Gebelikte beslenmenin 2 amacı vardır:

  • Annenin sağlığını korumak
  • Bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlamak.

  Gebelikte annenin enerji , protein , mineral ve vitaminlere ihtiyacı artar. Bu artışın karşılanması , bebeğin sağlığı kadar annenin sağlığı içinde önemlidir.

  Gebelikte yeterli ve dengeli beslenebilmek için neler yapmalıyız?
  Kalsiyum yönünden zengin olan süt , yoğurt ve peyniri ve vitaminlerin zengin kaynağı olan taze meyve ve sebzeleri belirtilen miktarlarda her gün düzenli olarak tüketin
  Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yemeğe özen gösterin.
  Haftada 1-2 kez balık tüketin.
  Salam , sosis , sucuk gibi katkı maddesi ( dayanıklılığını arttırmak amacı ile eklenen) içeren besinleri yemeyin , çok seviyorsanız yeme sıklığınızı azaltın(ayda 1 gibi).
  Mutlaka iyotlu tuz kullanın çünkü ana rahmindeki bebeğin gelişiminde önemli olan ve yetersizliğinde zeka geriliği yapmaktadır.
  Gebe kaldığınızda ağırlığınız normal ise her ay 1-1,5 kg. ağırlık kazanacak şekilde yediklerinizi ayarlayın. Zayıfsanız biraz daha kilo almak için yiyecek miktarlarınızı artırabilirsiniz. Şişmansanız unlu , yağlı yiyecekleri az yemeğe çalışın.
  Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerlerini korumak , özellikle kansızlığı önlemek için yemeklerle birlikte çay içmeyin. Çayı ikindi ve kuşluk gibi öğün aralarında yani yemek yedikten 1-2 saat sonra açık olarak için. İçecek olarak ıhlamur , nane, papatya , kuşburnu gibi bitki çaylarını tercih edin.
  Sebzelerin , makarna ve eriştenin haşlama sularını dökmeyin.
  Et, tavuk , balık, yumurta , karaciğer , dalak böbrek gibi sakatatlar , ceviz , badem gibi kuruyemişler , üzüm , kayısı , erik , pestil gibi vb kurutulmuş meyvalar , kuru fasulye , nohut , mercimek , barbunya vb kuru baklagiller , pekmez ve yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden zengin yiyeceklerdir. Günlük beslenmede sık tüketilmesinde fayda vardır.
  Demir yönünden zengin yiyeceklerle birlikte C vitamini kaynağı olan domates , biber , maydanoz , kıvırcık gibi taze sebze ve portakal , greyfurt , çilek gibi meyvaların alınması demir emilimini artırır.
  Günlük beslenmesinde et tüketimi az olan annelerin , haftada 5-6 ve günde 1 taneden fazla olmamak koşulu ile yumurta tüketimini artırmaları yararlı olur.
  Gebelikte en sık görülen sorun kabızlıktır. Günlük beslenmede posalı yiyeceklerin ve sıvının yeterince tüketilmemesi , dengesiz beslenme ve hareket azlığı gibi nedenler yanında bazı gebelik hormonlarının bağırsak hareketlerini azaltıcı etkileri ile de gebelikte kabızlık görülebilir. Kabızlığın sonucu olarak hemoroid geliştiği gebelerin sayısı fazladır.

  Bu sorunun çözümüne yönelik öneriler:
  Sabah kahvaltısından önce aç karnına 1 yemek kaşığı erik veya kayısı marmeladı yiyip üzerine 1- 2 bardak ılık su için.
  Kayısı , erik , armut , incir gibi meyvelerin bağırsakları çalıştırıcı özelliği diğer meyvalardan daha fazladır. Bu meyvaların taze olarak kabuğu soyulmadan veya taze-kuru olarak komposto şeklinde veya reçel marmelat olarak daha çok tercih ediniz.
  Günde 3-4 porsiyon sebze yemeği yemeğe özen gösteriniz. Bir veya iki porsiyonu çiğ sebze salatası olarak tüketiniz.
  Kuru baklagiller , bulgur , yarma , buğday , kepekli - çavdar- yulaf ekmeği gibi posadan zengin yiyecekleri tercih ediniz.
  Günde 8-10 bardak (1,5-2 l ) su tüketiniz.
  Diğer taraftan:
  Muz , kabuğu soyulmuş elma , şeftali , havuç kabızlığı artırdığından daha az ve seyrek olarak yiyiniz.
  Patates , şehriye , makarna ,pirinç , beyaz ekmek , beyaz un gibi saflaştırılarak kepeği ayrılmış yiyecekler kabızlığa yol açar. Bu nedenle pirinç yerine bulgur , beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemek daha yararlıdır.
  Dietle alınan yağın az olması , yeterince sıvı tüketilmemesi , dengesiz beslenme ve yemek saatlerinin düzensizliği kabızlık şikayetini artırır.
  Hareket azlığı da kabızlığı artırır. Günde 15-30 dakika yürüyüş yapınız.

  Beslenme Mönüsü


  Kahvaltı:
  1 çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu
  2 kibrit kutusu beyaz peynir/dil peyniri*
  1 tatlı kaşığı pekmez / bal / reçel
  5 adet zeytin veya 1 tatlı kaşığı tereyağ(haftada 1 kez)
  Domates, salatalık
  2 ince dilim ekmek (kepekli)

  Kuşluk:
  1 porsiyon meyva

  Öğle:
  1 porsiyon etli kuru fasulye
  1 porsiyon bulgur pilavı
  1 kase yoğurt
  Salata

  İkindi:
  1 su bardağı süt
  1 porsiyon meyva veya 1 ince dilim kek

  Akşam:
  1 porsiyon çorba
  2-3 köfte kadar et / tavuk /balık
  1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği veya salata
  1 ince dilim ekmek**

  Gece:
  1 porsiyon meyva

  * 1 kibrit kutusu peynir yerine 1 adet yumurta yenebilir.
  **1 ince dilim ekmek yerine 1 porsiyon makarna veya patates yenilebilinir.
  29 Eylül 2013
  #1
 2. Gebe Kadın Bir Günlük Menüsü 2000 Kalorilik Gebelik Diyeti Cevapları

 3. 26 Ekim 2018
  #2
soru sor

Gebe Kadın Bir Günlük Menüsü 2000 Kalorilik Gebelik Diyeti

Alakalı Aramalar:

 1. 2000 kalorilik hamile diyeti

  ,
 2. 2000 kalorilik hamilelik diyeti

  ,
 3. 2000 kalorilik gebelik diyeti

  ,
 4. 2000 kalorilik diyet listesi,
 5. 2000 kalorilik gebe diyeti