GASTROSKOPİ NEDİR? HAZIRLIK SÜRECİ NASILDIR?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, kardo534 üyesi tarafından 20 Şubat 2020 tarihinde yazılmıştır. GASTROSKOPİ NEDİR? HAZIRLIK SÜRECİ NASILDIR? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. GASTROSKOPİ NEDİR? HAZIRLIK SÜRECİ NASILDIR?


  Midenin incelenmesi için gerçekleştirilen endoskopi işlemine gastroskopi adı verilmektedir. Gastrostkopi sadece tanı koymak için değil aynı zamanda hastalığı takip etmek ve bazı durumlarda tedavi etmek için de kullanılmaktadır.


  Bu işlemde Gastroskop ince ve esnek bir tüp ile sindirim sisteminin üst bölümüne gönderilmektedir. Karın bölgesinde ağrı, şişkinlik, on iki parmak bağırsağı ve çeşitli mide rahatsızlıklarında ortaya çıkan belirtiler doğrultusunda sindirim sistemini oluşturan elemanların görüntülenmesi amacıyla tercih edilmektedir.


  Gastroskopi işlemi ile yemek borusu kanseri, reflü, polip, mide kanseri ve gastrit gibi hastalıkların tanısı konabilmektedir. Bu işlem ile görüntüleme gerçekleştirilebildiği gibi aynı zamanda tanı amaçlı biyopsi uygulaması da yapılabilmektedir.


  Gastroskopi Öncesi Hazırlık


  Gastrokopi işleminin yapılabilmesi için midenin tamamiyle boş olması gerekmektedir. Bu nedenle işlem yapılacak olan hastaların randevudan önceki 8 saat boyunca bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Bu işlem öncesinde sedasyon uygulanmaktadır. Bu nedenle işleme gelen hastaların yanlarında bir refakatçi ile gelmesi tavsiye edilmektedir.


  Ayrıca gastroskopi uygulaması esnasında kullanılan ilaçlar da vücutta sersemlik ve uyku hali yapmaktadır. Bu nedenle hastaların işlem sonrasında araç kullanmaması önerilmektedir. Hastaların işlem öncesinde düzenli olarak kullandığı ilaçları mutlaka bildirmeleri gerekmektedir.


  Asprin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ya da anti asit gibi mide ilaçlarının operasyondan önce kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde işlem gerçekleştirilememektedir.


  Gastroskopi Nasıl Yapılır?


  Gastroskopi işleminden önce öğürme refleksini azaltmak için boğaza uyuşturucu sprey ve jel uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca vücudun reaksiyon gücünü zayıflatmak için sedasyon işlemi uygulanmaktadır. Bu sayede işlem hasta için konforlu bir hale getirilmektedir.


  Hasta, işlem sırasında sol tarafına yatırılmaktadır. Ortalama bir gastroskopi işlemi yaklaşık olarak 3 ile 15 dakika arasında sürmektedir. Görüntüleme işlemi sonrasında hastalar uygulanan sedasyonun etkisinin geçmesi yarım saat kadar dinlendirilmektedir. Hastanın durumuna göre işlemden bir saat sonra sulu gıda verilmektedir.


  Hastaların sedasyon uygulamasından dolayı işlem sonrasında birkaç saat araç kullanmaması tavsiye edilmektedir. Doku örneği alındığı durumlarda ise işlem sonrası süreç çok fazla farklılık göstermese de duruma göre hastanede dinlendirilme süresi değişiklik gösterebilmektedir.
  20 Şubat 2020
  #1
 2. GASTROSKOPİ NEDİR? HAZIRLIK SÜRECİ NASILDIR? Cevapları

soru sor

GASTROSKOPİ NEDİR? HAZIRLIK SÜRECİ NASILDIR?