Galileo Galilei Neyi İcat Etti

İsimli konu WH 'İcatlar ve Buluşlar' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 12 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. Galileo Galilei Neyi İcat Etti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Galileo Galilei ismini çok duymuşuzdur. Özellikle özlü sözlerde ismi çok geçer. Büyük bir bilim adamı olduğunu biliyoruz. Peki Galileo Galilei neyi icat etti bilmiyoruz değil mi? Bu konuya geldiğinize göre Galileo Galilei neyi icat etti öğrenmek istiyorsunuz. Galileo Galilei neyi buldu, Galileo Galilei keşfi, Galileo Galilei neyi keşfetti hepsi bu konuda...

  Galileo Galilei İcatları, Neleri İcat Etmiştir  1-) Teleskop

  Aslında mercekleri kullanarak uzağı gören aletler Galilei'den daha önce yapılmıştı. Ancak bu aletleri, yıldızları ve gezegenleri inceleyecek kadar güçlü hale getiren o oldu. Silindirin göz dayanan kısmına ve diğer ucuna mercekler yerleştiren Galilei teleskopu bulmuş oldu. 1609 yılında yaptığı teleskopla birçok astronomik gözlem gerçekleştirdi. Bunların arasında Ay'ın yüzeyindeki kraterlerin ilk kez tespit edilmesi de vardı.

  [​IMG]

  2-) Jüpiter'in Uyduları

  Galilei 7 Ocak 1610 akşamı, kendi yaptığı teleskobuyla Jüpiter'i incelerken, gezegenin yakınında 3 küçük ve parlak yıldız gördü. Böyle birşey beklemediği için bir hayli şaşırmıştı. Onların, diğerleri gibi birer yıldız olduğunu düşündü. Ertesi akşam yine Jüpiter'i gözlemledi. 3 küçük yıldız bu kez Jüpiter'in batısına geçmiş ve gezegene daha fazla yaklaşmıştı. O zaman bunların yıldız değil, Jüpiter'in etrafında dönen gezegenler olduğunu anladı. Sonra bu gezegenlerin bir dördüncüsünü daha keşfetti. Böylece Jüpiter'in ilk 4 uydusu keşfedilmiş oldu. Dönemin öndegelen astronomlarından Simon Marius, Kasım 1609'da, yani Galilei'den enaz 5 hafta önce 4 uyduyu keşfettiğini öne sürdü. Ama daha önce hiçbir açıklama yapmadığı için bunu kanıtlayamadı. Bilim dünyası, Jüpiter'in 4 uydusunu Galilei'nin keşfettiğini kabul eder. Ancak bu uydulara isimlerini 1614 yılında Simon Marius verdi. Uydulara mitolojiden alınan, Io, Europa,Ganymede ve Callisto adları verildi.

  [TABLE]
  [/TABLE]
  [​IMG]

  3-) Mikroskop

  Galilei teleskoptan daha küçük ölçülerde bir silindire yine mercekler yerleştirerek "occhialino" adını verdiği mikroskopu yaptı. 1619 - 1624 yılları arasında bu aletten çok sayıda üretti.

  4-) Termoskop

  Galilei, 1597 yılında sıcağı ve soğuğu ölçmek için bir alet yaptı. Termoskop adını verdiği bu alet, ince ve uzun bir tüp şeklinde boynu olan, yumurta büyüklüğünde cam bir şişeydi. Şişenin tüp şeklindeki boynu , içinde sıvı olan başka bir kaba konuluyordu. Yumurta şeklindeki kısmı da elle ovuşturarak ısıtılıyordu. Eller çekildiğinde kaptaki sıvı, tüpün içinde belli bir yüksekliğe ulaşıyordu.

  [TABLE]
  [/TABLE]
  [​IMG]


  5-) Sarkaçlar ve Saatler

  Galilei'nin sarkaçlar üzerinde yaptığı incelemeler modern saatin ortaya çıkmasına katkıda bulundu. Bunun ilginç bir öyküsü vardır. Galilei çocukluğunda birgün kiliseye gider. Ayin sırasında uzun boylu bir adamın başı bir kandile çarpar ve kandil ileri geri sallanmaya başlar. Kilisede canı sıkılan ve ayinle fazla ilgilenmeyen küçük Galilei kandilin, yavaşlasa bile hep aynı süre içinde ileri ve geri gittiğine dikkat eder. Ünlü bilim adamı hayatının daha ilerki dönemlerinde de, sarkaçların, yani ipe bağlı ağırlıkların sallanması üzerine incelemeler yaptı. İplerin uzunluğu aynı olduğu zaman, bütün ağırlıkların sallantılarını aynı zamanda tamamladıklarını tespit etti. Eskiden saat yapımında en büyük sorun kendini yineleyen ve hep aynı uzunlukta olan bir hareket bulmaktı. Galilei'nin sarkaçlarla ilgili tespiti saatlere uygulanırsa bu sorun aşılacaktı. Bunu daha sonraki yıllarda Hollandalı bilim adamı Christian Guhens başardı ve "tik - tak, tik - tak" diye çalışan, bildiğimiz modern saati yaptı.

  6-) Su Pompalama Makinası

  Galilei, Padua kentinde 1594 yılında bir su makinası için patent hakkı almıştı. Ne yazık ki bu aletin nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bir bilgi elimizde yok. Kayıtlarda makina için şu ifade kullanılıyor: "Suyu almak ve toprağı sulamak için, kullanması kolay ve çok ucuz bir alet. Pompaları sadece bir atın yardımıyla çalıştırıyor ve toprağı sürekli olarak suluyor."

  [TABLE]
  [/TABLE]
  [​IMG]

  Galileo Galilei Kronolojisi  • 1564 İtalya'nın Piza kentinde dünyaya geldi.
  • 1594 Kendi icat ettiği bir su pompalama makinası için patent aldı.
  • 1597 Isı ölçen termoskopu icat etti.
  • 1609 Teleskobu yaptı.
  • 1610 Ocak ayında Jüpiter gezegeninin 4 uydusunu keşfetti.
  • 1610 Toscana büyük dükünün baş matematikçisi oldu.
  • 1619 Mikroskopu icat etti. Sonraki beş yıl boyunca çok sayıda mikroskop yaptı.
  • 1632 "Öndegelen İki Dünya Sistemi Üzerine Diyaloglar" adlı kitabını yayınladı.
  • 1632 Ekim ayında Vatikan'a çağrıldı ve Güneş sistemiyle ilgili görüşleri nedeniyle Kilise'nin üst düzeyli yetkilileri tarafından yargılandı.
  • 1633 Sürgüne gönderildiği Siena kentinden evine dönmesine izin verildi.
  • 1642 78 yaşında öldü.
  12 Mayıs 2012
  #1
 2. Galileo Galilei Neyi İcat Etti Cevapları

 3. site güzelmiş çok işime yaradı teşşekürle:ban:r:-)>:(:confused:8-):o:P:DD;)):p:uzgun::sırıt::rock:&):ser::grouphugg::daz::banned2:[kahretsin]:muahaha::muha::ie_ff:
  10 Şubat 2014
  #2
 4. çççççoooooooooookkiiiiiiiiiiiişşşşşiiiiiiiiiiiiimmeeeeeyyaaaaaaaaaarrrrrrrrraaaaaaaaaadddddddddııııııııııııııı
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2018
  4 Nisan 2018
  #3
 5. sert
  güzel rock
  4 Nisan 2018
  #4
soru sor

Galileo Galilei Neyi İcat Etti

Alakalı Aramalar:

 1. galileo neyi buldu

  ,
 2. galileo neyi bulmuştur

  ,
 3. galileo galilei neyi icat etmistir

  ,
 4. galileo ne buldu,
 5. galileo neyi icat etti