Fizikî alerji nedir,tedavileri hangileridir ?

İsimli konu WH 'Hastalıklar' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 3 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Fizikî alerji nedir,tedavileri hangileridir ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Fizikî alerji nedir ?
  Sıcak[​IMG] soğuk[​IMG] ışın veya mekanik iritasyonla meydana gelen anormal bir haldir.
  Fizikî alerjinin belirtileri nelerdir ?
  Fizikî alerjinin iki tür tepkisi vardır: Temas tepkileri ve refleks tep. kileri. Temas tepkisi fizikî etken ile temasta ve yerde ileri gelir. Meselâ soğukla temas eden vücut kısımlarında meydana gelen kurdeşenler. Refleks tipi tepkiler vücudun temasla uzak kalan dokularında gelişebilir: Meselâ sıcak veya soğuktan ileri gelebilecek astımatik bir kriz veya ürtiker. Tahriş edici bir maddeden dolayı ileri gelebilecek refleks tipi bir fizikî alerji o kadar şiddetli olabilir ki bu bayılma veya şuur kaybetme halleri meydana getirebilmekte ve bazı hallerde denizde boğulmalara neden olmaktadır.
  Fizikî allerjilerin tedavileri hangileridir ?
  Tedavi[​IMG] bu tip alerjisi olan bir hastayı kısa sürelerle fakat uzun bir zaman için sıcağa[​IMG] soğuğa veya başka tahriş edici bir hale maruz bırakmaktır. Hasta bu yolda tedaviyle hassas olduğu fizikî hale karşı bir derece tolerans göstermeye başlayabilir. Meselâ[​IMG] hastanın durumuna göre yavaş yavaş soğutulan veya ısıtılan günlük banyolar hastanın soğuğa veya sıcağa karşı hassasiyetini ortadan kaldırabilir. Bazen de antihistaminik ilâçları hassasiyetin kaybolması için yararlı olabilir.
  3 Ocak 2017
  #1
 2. Fizikî alerji nedir,tedavileri hangileridir ? Cevapları

soru sor

Fizikî alerji nedir,tedavileri hangileridir ?