Felsefeyİ Nasil Sevdİrebİlİrİz.

İsimli konu WH 'Makaleler' kategorisinde, Altinay üyesi tarafından 21 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Felsefeyİ Nasil Sevdİrebİlİrİz. hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. FELSEFEYİ NASIL SEVDİREBİLİRİZ.
    Felsefeyi insanlara sevdirmek ve sempatikleştirmek için çeşitli yöntemler uygulanıyor. Ben felsefeye soğuk yaklaşılmasının sebebinin felsefecilerin yaşamlarının ve kuramlarının öncelikle öğretilmeye ve anlatılmaya çalışılmasının
    sonucunda başlangıçta insanların gözünde felsefe büyüyor, birde kuramların karmaşıklığı işin içine girince anlamadığı şeye insanlar eğreti yaklaşıyor. Felsefeyle ilgileneceklerin her şey bir yana felsefi yazılarla ucundan bulaşması, sonra sonra sevdikçe, benimsedikçe karmaşık kuramlara girmesini daha güzel bir yöntem olarak benimsedim ve bu çeşitli yerlerden derlediğim, etik kurallara uyarak alıntı yaptığım yerleri ayrıntısına kadar belirttiğim yazılarla başladım.
    Okuduğum makaleleri seçerken uyguladığım yöntemi edebiyat hocamın tavsiyesini söyliyerek sözümü bitirmek istiyorum. Hocama hangi kitapları okumamı sorduğumda, bana herhangi bir kitap ya da yazıyı okumaya başladığında, iki üç paragraf okuduktan sonra sıkıcı geliyorsa bırak, hoşuna giden, seni saran yazıları oku, ileriki zamanlarda tekrar aynı yazıları okumayı dene, bazılarına devam etmek isteyebilirsin tavsiyesinde bulundu. Bende felsefe ile ilgili yazıları sonraya bıraka bıraka, sonradan hoşuma gidenlerle ucundan felsefeye bulaştım. Felsefi terminolojilerle yazılmış yazılar hakkında az çok öngörülerim, fikirlerim oluşabiliyor ama tabi bu yıllar süren okuma ve anlama zorlamalarımla oldu, çoğu zaman bir cümleyi çözmek için sözlükler kullandım. Bazı terimleri çeşitli yerlerde nasıl kullanıldıklarına dikkat ettim. Felsefeyi ya da herhangi bir şeyi anlama ve bilme başarısının yüzde doksanı emek, yüzde biri deha deyişiyle bitirmek istiyorum.
    Sevgi ve saygılarımla
    Mustafa Altınay
    21 Kasım 2007
  2. Felsefeyİ Nasil Sevdİrebİlİrİz. Cevapları

3. yazı iyi güzel hoşta felsefeyle ilgilenenlerin sayısı o kadar az ki...
    13 Aralık 2007
  4. paylaşım için saol........
    16 Aralık 2007
  5. teşekkürler
    18 Şubat 2008
  6. Evet belki felsefeyle ilgilenen sayısı az, fakat az ve öz bir kitlesi var :)

Paylaşım için teşekkürler :)
    3 Mart 2008
  7. paylaşım için teşşekürler...
    20 Mart 2008
  8. Hepinize ben teşekkür ederim... :)
    26 Mart 2008
  9. paylaşım için teşekkürler....
    5 Nisan 2008
  10. Paylaşım İçin Teşekkürler...
    14 Nisan 2008
  11. paylaşım için sağol...
    16 Nisan 2008
  12. paylasima tesekkurler
    6 Ağustos 2008
  13. Teşekkürler.
    1 Ekim 2008
  14. Hepinize tekrar teşekkürler... sevgiler saygılar....
    12 Ocak 2009
  15. Bilgi yükü yerine felsefenin düşünsel boyutu verilirse felsefe sevdirilebilir bence. Aslınca eğlenceli ve ilginç bi alan ama dediğim gibi hikaye gibi anlatmak lazım. Tarihler akımlar ve isimlerden ibaret olunca çok itici olur.
    28 Ocak 2009
  16. Hikaye gibi anlatmak, edebi tadla anlatmak... deneniyor ama olmuyor.... felsefe hakkında bilinmesi gereken çok okumak gerekiyor. Bir maratoncu nasıl binlerce kilometre koşması gerekiyorsa, bir felsefeci de yüzlerce kitap okuması gerekiyor ama giriş için edebi tadla girilmesi gerekiyor ama devamı için sevgi ya da aşk şart.... usta olamasakda elimiz nasıl tornavide tutması gerekiyorsa, felsefeci olamasakta, ucundan anlamamız gerekiyor.... Felsefe okumaları için illa şunların okunması diye bir şart yok, ünlü felsefecilerin çoğu, bütün felsefecileri derinlemesine bilmeyebilirler ama felsefecinin ne olduğunu bilmeleri özde ne anlatmak istediklerini kavrayabilmelidirler. Felsefenin kuralları yok.... nasıl yaşamı kuralları yok akıp gidiyorsa, felsefeninde kuralları yok düşünüp gidiyoruz.... yaşıyarak nasıl yıllar geçince hayat tecrübemiz oluyorsa, felsefe okumalarıyla da yıllar içinde düşünce tecrübelerimiz oluyor. hayat tecrübesiyle düşünce tecrübesi içiçe geçtimi felsefeci olunuyor. Hayat felsefenizle düşünceleriniz sizin özgün felsefenizi oluşturuyor ama çok okuma yapmak ve yıllar harcamak gerekiyor, emeksiz hiç bir şey olmadığı gibi bu da olmuyor....
    Sevgiler saygılar.....
    11 Eylül 2014
soru sor

Felsefeyİ Nasil Sevdİrebİlİrİz.

Alakalı Aramalar:

1. felsefeyi sevdirmek

,
  2. felsefe altınay