Felsefenin konuları

İsimli konu WH 'Felsefe' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 6 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Felsefenin konuları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Filozoflar genellikle varoluş veya varlık, ahlak veya iyilik, bilgi, gerçek ve güzellik konularıyla ilgilenmişlerdir. Tarihsel olarak birçok filozof dini inançlara veya bilime de eğilmiştir. Filozoflar genellikle bilimin dışında kalan bu kavramlarla ilgili kritik sorular sorarlar. Felsefe nedir sorusunun cevabının aranması da bir felsefi uğraştır. Filozoflar genellikle şu soruların cevaplarını ararlar:

  * Gerçek nedir? Bir ifadeyi nasıl veya niye doğru veya yanlış olarak tanımlarız? Nasıl karar veririz?
  * Bilgi mümkün müdür Bildiğimizi nasıl biliriz? Doğru bilginin kökeni ve sınırları ?
  * Ahlaken doğru veya yanlış hareketler (veya değerler, veya kurumlar) arasında bir fark var mıdır? Hangi hareketler doğrudur, hangileri yanlıştır? Değerler mutlak mı, izafi midir? Yani nasıl yaşamak gerekir? Ahlakın kaynağı nedir ?
  * Gerçeklik nedir ve neler gerçek olarak nitelendirilebilir? Gerçek olan şeylerin doğası nedir? Bazı şeyler algımızdan bağımsız olarak var olabilir mi? Zaman ve mekanın doğası nedir? Düşünme ve düşüncenin doğası nedir? Birey olmak ne demektir?
  * Güzel nedir? Güzel şeylerin farkı nedir? Sanat nedir?
  * Din kavramının kökeni nedir ? Tanrı insanların korkularından kaynaklanan bir varsayım mıdır ? Tanrı var mıdır ?

  Antik Yunan felsefesinde, yukarıdaki beş soru sırasıyla, analitik veya mantıksal, epistemoloji, etik, metafizik ve estetik olarak adlandırılırdı. Bunların dışında da konular vardı ve bu tanımlamaları ilk kez kullanan Aristo aynı zamanda politika, modern fizik, jeoloji, biyoloji, meteoroloji ve astronomi'yi de felsefenin konuları arasına almıştır. Yunanlılar Sokrates'in etkisiyle bir Analiz geleneği geliştirmişler ve konuyu daha iyi anlamak için parçalarına ayırmışlardır.

  Diğer gelenekler bu tip tanımlalar kullanmamış veya aynı temaları ön plana çıkartmamıştır. Hint felsefesi Batı felsefesi ile benzerlikler taşısa da, binlerce yıldır felsefe ile ilgilenmiş olsalarda Japonca, Korece ve Çince'de felsefe kelimesi 19.yy'a kadar yoktu. Özellikle Çinli filozofların Yunanlılara göre farklı bir sınıflandırması vardı. Tanımlamaları da genel özelliklere değil çoğunlukla metaforikti ve aynı anda birkaç konuya ilintiliydi [1]. Ancak batı felsefesinde de konular arasında kesin sınırlar yoktur ve 19.yy'a kadar batı filozoflarının çalışamalarında konusal bir ayrım yapılmamıştır. Gerçek felsefe Rönesans sonrası Alman İdealizmi sonrasında doruk noktasına ulaşmıştır.
  6 Kasım 2007
  #1
 2. Felsefenin konuları Cevapları

 3. paylaşım için saol........
  16 Aralık 2007
  #2
 4. teşekkürler
  18 Şubat 2008
  #3
 5. paylaşım için teşşekürler...
  20 Mart 2008
  #4
 6. paylaşım için teşekkürler....
  5 Nisan 2008
  #5
 7. Paylaşım İçin Teşekkürler...
  14 Nisan 2008
  #6
 8. paylaşım için sağol...
  16 Nisan 2008
  #7
 9. [sigara]saol saol
  23 Eylül 2008
  #8
 10. paylaşım için saol devamınıda bekleriz...:)
  5 Kasım 2008
  #9
 11. PayLasım ıcın saoL..........
  10 Şubat 2009
  #10
 12. paylaşım için teşekkürler....
  24 Şubat 2009
  #11
 13. felsefe ewreni yorumlamakmıdır???? yada yaşama farklı bi açıdan bakmakmıdır yoksa sadece doğrularımı bize göstermeyi amaçlar?
  25 Ekim 2010
  #12
 14. Felsefenin bir sınırı yoktur
  4 Temmuz 2013
  #13
soru sor

Felsefenin konuları