Fargo - Kuzey Dakota

İsimli konu WH 'Coğrafya' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 7 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Fargo - Kuzey Dakota hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Fargo ABD'nin Kuzey Dakota eyâletinde Cass İlçesi'ne bağlı bir şehirdir. Nüfusu 90.000'inin üzerindedir ve eyâletin en büyük şehridir.

  Şehir eyâletin doğusunun ve Minnesota'nın kuzeybatısının ticari merkezidir. Aynı zamanda Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Şehir 1871 yılında kurulmuştur.

  Şehir önceleri Centralia adıyla biliniyordu ancak sonradan Kuzey Pasifik Demiryolları müdürü William Fargo'nun anısına Fargo olarak adlandırıldı. Şehir demiryollarının gelmesiyle gelişmeye başladı ve "Batı'ya açılan kapı" olarak tanındı. 1880'lerde ılımlı boşanma yasaları dolayısıyla "boşanma başkenti" haline geldi.

  II. Dünya Savaşı'nın ardından hızla büyüdü. 1957'de gerçekleşen kasırganın şehirde büyük tahrip yaratmasına karşı büyüme devam etti.

  Şehir işsizlik ve suç oranlarının düşük olması nedeniyle Money dergisi tarafından ABD'nin en yaşanılır şehirleri arasında gösterilmiştir.

  Coen kardeşler tarafından 1996 yılında çekilen Fargo filminin adı Fargo şehrinden gelir.
  7 Ekim 2011
  #1
 2. Fargo - Kuzey Dakota Cevapları

soru sor

Fargo - Kuzey Dakota