Farabi Kimdir ? Biyografisi

İsimli konu WH 'Edebiyat' kategorisinde, ¢σєηтяãσ üyesi tarafından 12 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Farabi Kimdir ? Biyografisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Farabi

  Asıl adı, Muhammed bin Muhammed bin Tahran bin Uzlug’dur. 870 tarhinde Farab [Otrar] kentinde doğdu. Farabi [Farablı] diye anılır. Medrese öğrenimi gördükten sonra, Harran’da felsefe araştırmaları yaptı.

  Halep’te Hemedani hükümdarı Seyfüddevle’nin konuğu oldu. Arap ülkelerinde yaşamıştır. 950 tarihinde Şam’da vefat etti.

  Aristo’nun etkisinde kaldı. Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.

  Bazı Eserleri

  •Kitabu'l-Cem beyne reyey el-hakimeyn (İki Felsefeci Arasındaki Düşüncelerin Uzlaştırılması)
  •Ele Alınan Kaynakların Kaynakları
  •Medinetü'l-Fadıla (Erdemli Toplumun İlkeleri Üstüne Kitap)
  •Risale fi Ma'anii'l-Akl(Aklın Anlamları)
  •İhsa el-Ulûm musiki el-Kebir (Büyük Müzik
  •Tasilü’s-Saâde:Farabi, siyaset ile ahlak arasında kurduğu sıkı ilişki nedeniyle Tasilü’s-Saâde adlı eserinde siyasal lideri bir ahlak prototipi, önderi ve öğretmeni olarak görmüştür.
  12 Eylül 2010
  #1
 2. Farabi Kimdir ? Biyografisi Cevapları

soru sor

Farabi Kimdir ? Biyografisi