Fakirlik ve açlık korkusuyla imtihan

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, pendik2 üyesi tarafından 19 Haziran 2011 tarihinde yazılmıştır. Fakirlik ve açlık korkusuyla imtihan hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. FAKİRLİK VE AÇLIK KORKUSUYLA İMTİHAN

  [​IMG]

  ‘Fakir düşme korkusu’, Allah’a ve ahiretin varlığını inkar eden (Allah’ı tenzih ederiz) veya tam anlamıyla iman etmeyen insanların hemen hemen tümüne hakim olan en büyük endişelerden biridir. Böyle bir toplumda son derece zengin olan, hayatlarının sonuna kadar fazlasıyla yetecek para ve mal varlığı olanlar bile kendilerini bu korkudan kurtaramazlar. Bu korkularından dolayı da cimrilik denilen hastalığa yakalanırlar. Tedbirli olma adı altında paralarını harcamayıp bir kenarda saklamayı yeğlerler. Bunun sonucunda imkanları olduğu halde kendilerine zulmedip zorluk ve sıkıntı içinde yaşarlar.

  Gerek fakirlik korkusu, gerekse bunun yol açtığı cimrilik, bu insanların Allah’a güvenmeyip şeytanın telkinlerine kapılmalarından kaynaklanmaktadır. Kuran’da insanlar böyle bir korku duymamaları konusunda uyarılmışlardır:

  “Şeytan, sizi fakirlikle korkutuyor ve size çirkin-hayasızlığı emrediyor. Allah ise, size kendisinden bağışlama ve bol ihsan vadediyor. Allah (rahmetiyle) geniş olandır, bilendir.” (Bakara Suresi, 268)

  Samimi olarak iman eden kişi, kendisini rızıklandıranın, sahip olduğu varlığı kendisine verenin mülkün tek sahibi olan Yüce Allah olduğunu bilir. Kendisini yaratan, ona nimet ve bolluk veren Allah’ın fazlının geniş olduğunu ancak dünyadaki imtihanın bir gereği olarak dilediğine bu fazlından verdiğini, dilediğinden ise aldığını hiçbir zaman unutmaz. Rızk endişesi içinde olmaz. Dünya hayatının geçici olduğunu, asıl hayatın ahiret hayatı oluğunu düşünür ve dünyaya hırsla bağlanmaz. Bu nedenle fakirlik endişesi gibi yersiz bir korkuya kapılmaz.

  “Allah dilediğine rızkı genişletir-yayar ve daraltır da. Onlar ise dünya hayatına sevindiler. Oysaki dünya hayatı, ahirette (ki sınırsız mutluluk yanında geçici) bir meta’dan başkası değildir.” (Ra’d Suresi, 26)
  (alıntı harun yahya İmtihanın Sırrı)
  19 Haziran 2011
  #1
 2. Fakirlik ve açlık korkusuyla imtihan Cevapları

 3. Güzelmiş....
  19 Haziran 2011
  #2
 4. mevlamdan dilegim kimseyibu sakilde imtahan etmesin
  19 Haziran 2011
  #3
 5. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Konu İçin TeşekkürLer. :bravo:
  20 Haziran 2011
  #4
soru sor

Fakirlik ve açlık korkusuyla imtihan

Alakalı Aramalar:

 1. fakirlikve aclik korkusuyla imtihan