F klavye

İsimli konu WH 'Meslekler & Kariyer' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 5 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. F klavye hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. F klavye

  F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. Bilimsel temellere dayalı standart bir Türk klavyesi geliştirilmesinin zorunluluğuna inanan İhsan Yener, bu konuda 1946'dan itibaren daktilo öğretmeni sıfatı ile sürdürdüğü çalışmalarının dikkate alınmasını ancak 1955'te başarabilmiş.
  Yabancı uzmanlarla da pekiştirilmiş İhtisas Komisyonu'nca oluşturulan On parmak yöntemi ile Türkçe için uygun Klavye'yi 20 Ekim 1955'te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi'ne Standart Türk Klavyesi olarak onanmış.
  Türkiye'deki tüm daktilo makinelerinin Milli Klavye'ye dönüştürülmesi, 1963 yılında Gümrükler Kanunu'na eklenmesi ve 1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından Zorunlu Standart olarak onanmasıyla kesinleşmiştir.
  25 yıllık bir mücadelenin sonunda kendisine inananların da yardımları ile o günlerde 'Klavye İnkılabı' olarak anılan bu standardizasyonu gerçekleştiren İhsan Sıtkı Yener, bu sebeple F Klavyenin Babası olarak da anılmaktadır.
  5 Ekim 2011
  #1
 2. F klavye Cevapları

 3. Kullandığım klavye f ama q ye alıştığım için karakterlerini q ye çevirmişim. f görünümlü q klavye
  5 Ekim 2011
  #2
 4. ya elimize bilgisayar geçtiğinden beri Q kullanıyoruz f ye alışmak zor tabii iki cümle yazamıyorsun. bende bir ara bunnla ilgili ders alıyordum hocamdan gizli Q klavyeye döndürüyordum tabii ki farkındaydı ama hiç ses etmiyordu :)
  22 Ekim 2011
  #3
soru sor

F klavye