Evrensel okuryazarlık

İsimli konu WH 'Eğitim Kültür' kategorisinde, kızılmaske üyesi tarafından 5 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Evrensel okuryazarlık hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Evrensel okuryazarlık

Şeref Oğuz

Çok değil 100 yıl önce, okur yazar olmak için alfabeyi sökmek, yeterli bir beceriydi. Bunun üzerine 5 yıllık temel eğitimi de eklediniz mi, sanayi toplumunda yaşamak için asgari donanıma sahip oluyordunuz.
    Fabrikada çalışabiliyor, araç kullanabiliyor, (halen olduğu gibi) milletvekili dahi seçilebiliyordunuz. Hayata dair temel bilgiler, 4 işlem seviyesinde matematik, kendini ifade edecek derecede dil bilgisi.. Evdeki eşyaya hükmedecek kadar fen ve tabiat bilgisi, hepsi bu..
    Ancak bilgi toplumunda bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Hayatımızı kuşatan teknolojiyi okuyabilmek için "temel okur yazarlık" yetmiyor artık. Bu yüzden evrensel okur yazarlık fikri ortaya atıldı. İlk olarak 1960'larda kullanıldı. Şimdi, bilgi toplumunun asgari donanımlı bireyi için "olmazsa olmaz" derecesinde önem kazanıyor.
    Nedir evrensel okur yazarlık? Bu kavramda alfabe, dil bilgisi, okuma ve yazma, gerek şart ama yeter şart değil. Giderek akıllanan eşyalara hükmedebilmek için teknoloji okurluğu gerekiyor. Bilgisayar kullanımını bilmek gerekiyor. Küreselleşen dünyada uluslararası dile hakim olmak gerekiyor. Evrensel bilgiye ulaşabilmek, bu bilgiyi paraya, hizmete dönüştürebilmek için İnternet kullanmak gerekiyor.
    Halbuki eskiden işler çok kolaydı. Örneğin bir fabrikada çalışıyorsunuz. Üretim bandındaki makinanın temel verileri size aktarılıyor ve geleneksel okur yazarlığınız, bu makinaya hükmedecek bilgi gücünü size sağlıyordu. Şimdi ise durum farklı. Mavi yakaların beyaz yakaya dönüştüğü, işçinin kol gücünden ziyade beyin gücünün üretime katıldığı süreçte daha fazlasını yapmak zorundasınız.
    Bu yüzdendir ki Bill Clinton, her okula internet projesine bizzat kendisi hamilik yapıyor. Bu yüzdendir ki Japonya, 2000 yılına kadar her öğrenciye bir bilgisayar sağlama projesine trilyonlar akıtıyor. Ve bu yüzdendir ki İsrail, 2000 yılından önce her ilkokul öğrencisinin evine bir bilgisayar koymayı planlıyor.
    Peki biz ne yapıyoruz? "Hiçbir şey" demek, gerçeklerle bağdaşmaz. Bizde iki farklı oluşum sözkonusu. Bardağın boş yarısında, Susurluğa kısırlığa gömülmüş, cinci Kantarcısı, Sincan'cı katırları, darbe debelenmesi, çetecilik var. Dolu yarısında ise Türkiye'nin yarınını hazırlayanlar var. Örneğin bilişim kaplanları.. Örneğin 140 bin İnternet kullanıcısı.. Örneğin 2000'lere yatırım yapanlar..
    Ben, dikkatini bardağın boş yarısına çevirenlere şunu öneriyorum; Lütfen kısır gündem ufkunuzu daraltmasın. Türkiye'de bilgi toplumunun neferleri var. Bunlar küresel başarılara koşuyor. Sorun, sayılarının yeterli olmayışında.. Kimyada bir prensip vardır; Zincirleme reaksiyonun başlayabilmesi için aktif maddenin kritik kütleye ulaşması gerekir. Bu, toplumsal zincirleme reaksiyonlar için de geçerli.. TÜrkiye'de 100 binden fazla bilgi toplumu KOBİ'si var. Vizyoner hocam Prof. Dr. Nusret Ekin'in tanımıyla "Nitelikli KOBİ"ler, bilgi üretiyor, yarını sorguluyor, 2000'e yatırım yapıyor. Evrensel okur yazar yaratmayı kendine amaç ediniyor.
    Ankara'da Bilişim Stratejileri paneli sonrasında ODTÜ İşletme bölümü hocalarından Prof. Dr. Muhan Soysal ile sohbet ediyoruz. Prof Soysal'ın anekdotu ilginç; Arabamla Kavaklıdere'de park yeri arıyorum. Bir otoparka girdim, ön camdaki ODTÜ amblemini gören otopark kahyası yanıma geldi ve konuşmaya başladı; (Abi sen hocasın galiba, sende Netscape üç sıfır da vardır. Acilen ihtiyaç duydum, bana verir misin?)
    Otopark kahyasının Netscape 3.0 dediği, evrensel okur yazarlığın kara tahtası.. Bu yazılım sayesinde bilgi otoyolunda araç kullanıyorsunuz. Ben, yeniliğe açık, otopark kahyası Netscape 3.0 peşinde koşan bu toplumun bilgi otoyolunda şansı olduğuna inanıyorum. Aksini savunanlara yüzlerce örnek sıralayabalirim. Gelin toplumsal aşağılık kompleksini terkedelim ve gelecek bin yılda Türkiye'nin evrensel okur yazarlık oranını yüzde 2'lerden yüzde 100'lere taşıyalım.
    5 Eylül 2010
  2. Evrensel okuryazarlık Cevapları

soru sor

Evrensel okuryazarlık