Evliliği Yıkıma Götüren Sebepler

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, .мєℓσ∂у. üyesi tarafından 9 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Evliliği Yıkıma Götüren Sebepler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Herkes mutlu olmak için evlenir, kimi evlilikler bir ömür boyu sürerken, bazıları inişli çıkışlı devam eder, bazıları da yıkıma doğru gider.

  Hiç kuşkusuz evliliklerde sürekli mutluluk yoktur, sorunlar, sıkıntılar evliliği zaman zaman tehdit eder. Ancak eşlerin bazı davranışları vardır ki evliliğin nefes almasını engeller.

  Dürüst Olmamak İlişkiyi Yalanlarla Boğmak

  Tüm ilişkilerde olduğu gibi, sağlıklı bir evliliğin temelinde de eşlerin birbirine dürüst olması son derece önemlidir. Güven duygusu, insanın en temel duygularındandır ve evlilikle bolca olması gerekir. Kadının veya erkeğin, eşine karsı içten ve dürüst olmaması ve bu yanlış tutumunu evliliği boyunca sürdürmesi, bir süre sonra karsı tarafta güvensizlik yaratır ve dürüst olmayan taralın ve evliliğinin sorgulanmasına neden olur. Söylenen yalanlar, sonsuza kadar saklanamadığından dolayı, yalanlar üzerine kurulu olan evlilikte çatlamalar baslar.

  Suçlayıcı Tutumlar, Hakaret İçeren sözler

  Eşler arasındaki elbette ki tartışmalar olur. Birbiriyle tartışan çiftler, iletişim ve empati yoluyla sorunlarını çözerler. Bazı evliliklerde sorunların çözümü kolay değildir, hislerden biri veya her ikisi birden, karşı taralı suçluyor ve hakaretlerde bulunuyorsa, bu tutum ve davranışlar, suçlanan ve hakarete uğrayan eşin zedelenmesine sebep olur. Kim, eşi tarafından sürekli suçlanmak ve hakaret duymak ister ki? Murada sevgi ciddi anlamda erozyona uğramaktadır ve tabi ki evlilikte.

  Hoşgörüsüzlük

  Evliliğin sağlam temellerini yıkan durumlardan biri de ihanettir. Evliliklerde iki tür aldatma vardır. Bunlardan birincisi, eşlerden birinin bir başkasına aşık olmasıdır ve bu durumda başkasına aşık olan eş, evliliğini bitirerek, aşık olduğunu seçer. İkinci ihanet durumu da, kişilik ve davranış bozukluğuna sahip olan eşin, sürekli olarak aldatma davranışıdır. Bu insanlar ne evliliklerini ne de ilişkilerini bitirebilirler. Suçluluk duygularıyla boğuşurlar ve hem kendilerine hem eşlerine hem de sevgililerine psikolojik hasar verirler. Üstelik çocuklarına da olumsuz rol model oluşturdukları için, toplum ahlakının da dejenere olmasına katkıda bulunurlar.

  Evlilik zor bir yaşam biçimidir. Sanıldığı kadar kolay ve toz pembe bir hayat yolculuğu değildir. Yaşamdaki zorluklar, stres, ekonomik sorunlar, ailelerin beklentileri ve eşlerin birbirlerine uymayan yönleri, evliliği zorlaştırır, üslerin birbirlerine olan hoşgörüleri, hata ve kusurların erimesine neden olur. Diğer eşe karşı hoşgörüsüzlük, ondan mükemmel olmasını beklemek, onun insan üstü bir varlık olduğunu sanmak, evlilikte yapılan en büyük hatalardandır. Sağlıklı evliliklere baktığımız zaman, her iki eşin birbirine oldukça hoşgörülü olduğunu görüyoruz.

  Mutsuz Çocukluktaki Öfkenin Eşe Yönelmesi

  Bazı İnsanlar sürekli öfkelidirler. Çocukluk yıllarının mutsuz geçmesi, anne babası tarafından yeterli ilgi ve sevgi görmeyen, aile içinde kavga ve şiddetin olduğu çocuklar, öfke yüklü yetişkinler olurlar. Bu kişiler evlendikten sonra, içlerinde biriktirdikleri tüm öfkelerini eşlerine yükler ve yönlendirirler. İç dünyalarındaki kötü gidişattan eşleri sorumludur sanki. Sürekli öfke ve eleştirici tavırlar, aşağılama ve sözel şiddet, evliliği yıkıma götüren nedenlerin başında gelir.

  Kişilik Bozuklukları

  Ülkemizde hiç küçümsenmeyecek sayıda olan kişilik bozuklukları, ne yazık ki evlilikleri tehdit eden faktörlerin başında gelmekte. Evlilik öncesinde çok da ip ucu yetmeyen kişilik bozuklukları, evliliğin getirdiği sorumluluk duygusunun altında ezilmeyle kendisini belli eder. Kişilik bozukluğu olan eş, evliliğin hem manevi hem de maddi yükünü taşıyamadığı için, pek çok davranış bozukluğu ile birlikte diğer eşi ve evliliği mutsuzluğa götürür. Sürekli mutsuz ve hayatlarından hoşnut olamayan bu kişileri, eşlerinin mutlu etmesi neredeyse imkansızdır. Hem kendileri mutsuzdur, hem eşlerini mutsuz ederler hem de eşlerinden sürekli kendilerini mutlu etmelerini beklerler. Onlar, evliliğin yıkım ustalarıdır.
  9 Mart 2012
  #1
 2. Evliliği Yıkıma Götüren Sebepler Cevapları

soru sor

Evliliği Yıkıma Götüren Sebepler

Alakalı Aramalar:

 1. evlilikte hakaret

  ,
 2. evlilikte söylenen yalanlar

  ,
 3. esi tarafindan surekli suclanmak

  ,
 4. evlilikte durust olmamak,
 5. hagi sebepler evliligi bitirir