Evlerinden bir tek eşya bile almaya fırsat bulamadılar

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 2 Ağustos 2008 tarihinde yazılmıştır. Evlerinden bir tek eşya bile almaya fırsat bulamadılar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Evlerinden bir tek eşya bile almaya fırsat bulamadılar


  Antalya, son yılların en büyük orman yangınlarından birini yaşıyor. Manavgat'ta başlayıp Serik ilçesine sıçrayan yangın, yerleşim birimlerini tehdit ediyor.


  Multimedya

  Manavgat'ın ciğeri yanıyor
  Manavgatta orman yangini


  Taşağıl beldesi Karabük köyünde önceki gün öğle saatlerinde başlayan yangına, olumsuz hava şartları nedeniyle müdahalede zorluklar yaşanıyor. Sarıabalı, Bucak, Akbaş, Deniztepesi ve Karataş köylerinde onlarca ev yandı. Rüzgârın etkisiyle hızla ilerleyen alevler, köylülerin evlerinden eşya almalarına bile fırsat vermedi. Canlarını zor kurtaran vatandaşlar, yanan evlerinin başında gözyaşı döktü. Yangının etkili olduğu alanın 10 bin hektarı bulduğunu ifade eden Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, "Kontrol altına alınması zor görünüyor." dedi. Kurtulmuşlu'ya göre, 'Antalya son yıllarda yaşanan en büyük yangın' ile karşı karşıya. Alevler tarihî Aspendos'un 4 kilometre kadar yakınına geldi. Ancak antik tiyatronun çevresinin boş olması sebebiyle herhangi bir risk olmadığı öğrenildi. 2 binin üzerinde vatandaşın katıldığı söndürme çalışmasında 8 helikopter, 6 uçak, 110 arazöz, 30 dozer, 50 teknik ekip ve 700 orman işçisi görev yapıyor.


  Manavgat cayır cayır yanıyor

  Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayıp Serik'e sıçrayan orman yangını birçok köylüyü evinden etti. Taşağıl beldesi Karabük köyünde önceki gün öğle saatlerinde başlayan yangına olumsuz hava şartları sebebiyle müdahalede zorluklar yaşandı. Alevlerin etkili olduğu alanın 10 bin hektarı bulduğunu ifade eden Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, bunun Antalya'da son yıllarda yaşanan en büyük yangın olduğunu ifade etti. Kurtulmuşlu, "Meteoroloji, havanın 3-4 gün daha böyle devam edeceğini söylüyor. Ulaşım yolları olmaması, arazinin engebeli olması, rüzgarın çok şiddetli ve poyrazdan esmesi çalışmaları olumsuz etkiliyor." dedi. Kurtulmuşlu, şu ana kadar Akbaş köyü Karataş Mahallesi'nde 40'tan fazla evi kül eden yangının Akbaş, Karaabalı, Karataş, Deniztepesi ve Bucaklı köylerini tehdit ettiğine dikkat çekti. 24 saattir devam eden yangın, yerleşim birimlerini de tehdit ediyor. Kurtulmuşlu, "5 köy tehdit altında. Bunların bir kısmı ciddi zarar görenlerden, hâlâ tehdidin devam ettiği köyler var." bilgisini verdi. Orman Genel Müdür Yardımcısı yangının tarihî Aspendos tiyatrosunun 4 kilometre kadar yakınına geldiğini; ancak antik tiyatronun çevresinin boş olması sebebiyle herhangi bir risk olmadığını söyledi.

  Orman Genel Müdürü Osman Kahveci de Taşağıl Orman İşletmesi'ne gelerek ilgili birim müdürleriyle bir toplantı yaptı. Çalışmalarla ilgili koordinasyonu yönlendiren Kahveci, salonu dolduran birim müdürlerine, "Hiç kimseden 'yoruldum' lafı duymak istemiyorum. Hepiniz yoruldunuz biliyorum. Bunu ancak biz söndürebiliriz. Öncelik vatandaşın evi, köyü. Cesur olacaksınız, panik yapmayacaksınız." diye talimat verdi. 2 binin üzerinde insanın katıldığı söndürme çalışmasında 8 helikopter, 6 uçak, 110 arazöz, 30 dozer, 50 teknik ekip ve 700 orman işçisi görev yapıyor. Olay yerine Isparta, Konya, Muğla ve Denizli illerinden yer ve hava ekibi takviyesi yapıldı. Bu arada, Serik'e bağlı Karataş köyünde iki kişinin kaybolduğuna yönelik iddialar doğrulanmadı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Sağırin köyünde evler boşaltılırken yangın, Beşkonak Vadisi'nde etkisini sürdürdü.

  'Ormanları PKK kundaklıyor' şüphesi

  Bu yıl Akdeniz'de sık sık çıkan yangınlar, ormanların terör örgütü PKK tarafından kundaklandığı şüphesini de gündeme getirdi. Örgütün sözde Halk Savunma Güçleri (HPG) yöneticilerinden Sedat Doğan'ın 28 Temmuz tarihinde bir internet sitesinde yer alan 'Kürdistan yanıyorsa, Türkiye de yanacaktır' başlıklı yazısı da şüphelerin PKK üzerinde toplanmasına sebep oldu. Zap, Haftanin, Avaşin, Botan, Garzan, Amed, Serhat ve Dersim gibi bölgelerde çıkan yangınları "Türk ordusunun kasıtlı" yaptığını söyleyen örgüt yöneticisi, teröristlere "Böyle devam ederse, her vicdanlı ve yurtsever Kürdistanlı bu vahşet karşısında Akdeniz'i, Ege'yi ve Marmara'yı cehenneme çevirerek cevap verecektir." sözleriyle seslenmişti.

  M. Ali Bülbül, Mustafa Yıldız; Antalya, Cihan

  Büyük yangınlar

  Manavgat'ta çıkıyor

  Antalya'da bugüne kadar çok sayıda orman yangını çıktı. Ancak yerleşim birimlerinin zarar görmesi bakımından en büyük ve zarar verici yangınları Manavgat'ın Beşkonak beldesi civarında yaşandı. Yetkililer, Beşkonak bölgesinde 1994 ve 2001 yıllarında çıkan orman yangınlarının yanı sıra, Antalya merkez Düzlerçamı mevkiinde 1997 yılında çıkan yangının da büyüklüğü ve zararı bakımından en akılda kalan yangınlar olduğunu hatırlattı.

  Kenan Baş - Lütfi Aykurt
  2 Ağustos 2008
  #1
 2. Evlerinden bir tek eşya bile almaya fırsat bulamadılar Cevapları

soru sor

Evlerinden bir tek eşya bile almaya fırsat bulamadılar