Etiketleme Makinası Nasıl Seçilir?

İsimli konu WH 'Makaleler' kategorisinde, renasmakina üyesi tarafından 22 Kasım 2018 tarihinde yazılmıştır. Etiketleme Makinası Nasıl Seçilir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]

  Üretim hattı kurmak isteyen ya da üretim hattını yenilemek isteyen girişimcilere yönelik Renas Makina olarak yeni bir blog yazısı hazırladık. Üretim hattında dolum ve kapaklama işleminin ardından üretim tarihi, ürün bilgileri, ürün görseli gibi detayların gösterildiği etiketleme işlemine sıra gelir. Her şişe türü tüm etiketleme makinalarıyla etiketlenmiyor. Bundan dolayı etiketleme makinaları arasında otomatik etiketleme makinası, şişe etiketleme makinası, kavanoz etiketleme makinası, yuvarlak şişe etiketleme makinası gibi çeşitler yer almaktadır. Dolayısıyla etiketleme makinası seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Biz de yazı boyunca üretimini yaptığınız ürüne uygun etiketleme makinası seçmenize yardımcı olmaya çalışacak ve hangi tür etiketleme makinalarının ne tür ürünlerin etiketleme işlemlerinde kullanılabileceğini anlatmaya gayret edeceğiz. Sizler için faydalı bir içerik olmasını diler, iyi okumalar dileriz.

  Etiketleme Makinası Seçerken Başlıca Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Etiketleme makinası çeşitlerini ele almadan evvel, etiketleme makinası tercih ederken dikkat etmeniz gereken başlıca detayları ele alalım:

  • Etiketlemek istediğiniz şişenin ya da kutunun şeklinin satın almayı düşündüğünüz etiketleme makinasına uygun olup olmadığını düşünmelisiniz. Örneğin; silindir yapıdaki şişeler için köşeli ve düz etiketleme makinaları tercih edemezsiniz.

  • Makinanın tam otomatik ya da yarı otomatik olmasını göz önünde bulundurmalısınız.

  • Ürünün etiket uzunluğunu dikkate almalısınız.

  • Satın almayı planladığınız etiketleme makinasının dakikada kaç adet etiket basabilme kapasitesine sahip olduğunu değerlendirmelisiniz.

  1) Silindirik Etiketleme Makinası

  Silindirik etiketleme makinaları adından da anlaşılabileceği gibi silindir yapıya sahip ürünlerin etiketlemesini sağlamaktadır. Yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere çeşitleri bulunan silindirik etiketleme makinalarını şişe etiketleme makinası, kavanoz etiketleme makinesi, plastik şişe etiketleme makinası ve benzeri fonksiyonlarda kullanılabilirler. Uygun örnek ürünleri aşağıda bulabilirsiniz.

  REM-C4 Tam Otomatik Etiketleme Makinası
  [​IMG]
  Bu etiketleme makinası silindirik yapıya sahip ürünleri etiketlemeye yönelik geliştirilen ve tam otomatik olan bir makinadır. Söz konusu bu etiketleme makinasını cam şişe etiketleme makinası, kavanoz etiketleme makinası, pet şişe etiketleme makinası gibi fonksiyonlarda kullanabilirsiniz. Birçok ürün çeşidine uygun olarak kullanabileceğiniz bu makinayı gazoz etiketleme makinası, soda etiketleme makinası, su ürünleri etiketleme makinası gibi amaçlarla kullanabilirsiniz.

  Bu makinanın bastığı etiket uzunluğu ise 20-200 mm aralığındadır. İç çapı 76 mm olan bu makine dakikada ortalama olarak 10-40 adet şişe etiketleyebilmektedir. Bu sayı etiketlenen ürünün genişliğine göre değişiklik göstermektedir. Tarih kodlamalı etiket makinası türünde olan bu makine etiketleme işlemini sorunsuz olarak yerine getirir, kayma gibi hatalara yer vermez.

  Mt-50 Yarı Otomatik Etiketleme Makinası
  [​IMG]
  Bu etiketleme makinası ile bir önceki etiketleme makinasında olduğu gibi tüm silindirik yapıdaki şişelerin, kavanozların etiketleme işlemleri gerçekleştirilebilir. Ancak yarı otomatik etiketleme makinaları belli başlı özellikleriyle tam otomatik etiketleme makinalarından ayrılmaktadır. Bu farkların en başında tamamen otomatik olan versiyonlarda hiçbir şekilde insan müdahelesine ihtiyaç duyulmaması yer almaktadır.

  10 mm ile 140 mm arasındaki etiket gerektiren silindirik şişe ve kavanozların tamamında kullanılabilir olan bu ürün 245 mm çapa kadar olan nesneleri etiketleyebilmektedir. Bu makina ile gazlı içecek şişe etiketleri, meyve suyu şişesi etiketleme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  2) Köşeli ve Düz Etiketleme Makinası

  Köşeli ve düz etiketleme makinaları ile adından da anlaşılacağı üzere köşeli ya da kenarı düz formda olan şişe, kavanoz ve diğer tüm nesnelerin etiketleme işlemleri yapılabilmektedir. Köşeli ve düz etiketleme makinaları, yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki farklı türde üretilmektedir. Bahsi geçen biçime sahip ürünleri etiketlemek için kullanılabilecek örnek etiketleme makinalarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

  M-100 Yarı Otomatik Köşeli ve Düz Etiketleme Makinası

  [​IMG]

  Bu etiketleme makinası ile şekli köşeli ya da düz olan nesnelerin etiketleme işlemleri yapılabilmektedir. Vakum motoru hem sessiz hem de güçlü olarak çalışan bu makine üretim hattında yer alanlar için bir ses kirliliği oluşturmamaktadır. Bu köşeli ve düz etiketleme makinası ortalama olarak dakikada 40-60 adet ürünün etiketleme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu sayı ürünün çapına göre değişiklik göstermektedir. Etiket kuka çapı 75 mm olan bu ürünün maksimum bobin genişliği ise 300 mm’dir.

  Köşeli ve düz etiketleme makinasını sıvı yağ etiketleme makinası, makarna etiketleme makinası, bisküvi etiketleme makinası gibi fonksiyonlarda kullanabilirsiniz.

  Renas Makina tarafından hazırlanan bir başka blog yazısının daha sonuna geldik. Yazıyı inceledikten sonra konu ile ilgili kafanızda hala soru işaretleri bulunuyorsa Renas Makine’nın 0 (216) 470 83 74 numaralı destek hattını arayabilirsiniz.

  Kaynak: https://www.renasmakina.com/index.php?route=blog/article&article_id=86
  22 Kasım 2018
  #1
 2. Etiketleme Makinası Nasıl Seçilir? Cevapları

soru sor

Etiketleme Makinası Nasıl Seçilir?