Etik Akıl 5 Akıl

İsimli konu WH 'Kültür ve Sanat' kategorisinde, Pro Yazar üyesi tarafından 18 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır. Etik Akıl 5 Akıl hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Arkadaşlar Etik Akıl 5 Akıl ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Kültür ve Sanat kategorisinde, etik akıl ve 5 akıl hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu konu umarım işinize yarar.

  gelecegin burcunu oku 2010 gelecegin burcunu oku gelecek için 5 akıl oğlak burcu geleceği gardner 5 akıl

  [​IMG]

  Geleceği Oluşturacak 5 Akıl  Amerikalı psikolog Howard Gardner, Harvard Üniversitesi'nde çalışmalarına devam etmektedir ve son kitabını yayınladı.Son kitabını geleceği oluşturacak 5 akıl üzerine yazan Howard Gardner, teorisini 'geleceği inşa edecek 5 akıl' olarak sunuyor.

  Geleceğin dünyasında kaplayacak arama motorları, robotlar ve diğer bilgi işlem aygıtları ile donanacağı için tercihlerin bu işlerin üstesinden gelebilecek kişiler olacağını belirtiyor. Bu akıl tiplerinie sahip olmayanların da anlayamadığı ve kontrol edemediği güçlerin insafına kalacağını ifade ediyor.

  Disiplinli akıl

  Bir ya da birkaç alana özgü düşünme biçimlerinde ustadır. Her alanın, sanat alanının ya da mesleğin kendine özgü kavrama biçimi vardır. Pek çok alanda sadece bir alanda yetkinleşme süreci on yıla kadar uzayabilmektedir. Disiplinli akıl, bilgi ve becerileri geliştirmek için sürekli emek harcaması -çalışması- gerektiğini bilir. En az bir alanda uzmanlaşmayan kişiler başkalarının çizdiği yoldan gitmeye mahkumdur.

  Sentezci akıl

  Gereksinimi olan verileri farklı kaynaklardan elde etmeyi bilir. Bu verileri anlamlandırıp değerlendirirken nesnel ölçütler kullanır ve bunları hem kendisi hem de başkaları için anlamlı olacak şekilde bütünleştirir. Bilgiler ve bilgelerle ilgili veriler başdöndürücü hızla artmaya ve değişmeye devam ettiği için gün geçtikçe sentezleştirme yetisi önem kazanır.

  Yaratıcı akıl

  Disiplin ve sentez üzerinde yükselen yaratıcı akıl, yenilik peşindedir. yeni fikirler ortaya koyar, sorulmamış sorular sorar, yeni düşünme tarzları geliştirir, sıra dışı sonuçlara ulaşır. Keşfedilmemiş sulara demir atan yaratıcı akılen karmaşık bilgisayar ve robotların bile bir adım önüne gider.

  Saygılı akıl

  Günümüzde hiç kimsenin kendi kabuğuna ya da yaşadığı köye kapanıp bir hayat süremeyeceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Saygılı akıl, bireyler ve gruplar arasındaki farklılıkları görür ve bunları hoşgörü ile karşılar. Ötekileri anlamaya çalışır. Ve onlarla işbirliği kurmanın yollarını araştırır. Herkesin herkesle bağlantılı duruma geldiği dünyamızda hoşgörüsüzlük ve saygısızlık artık insanlık adına geçerli seçenekler değildir.

  Etik akıl

  Saygılı akıldan daha soyut bir düzeyde hareket eden etik akıl ise, kişinin kendi çalışmasının doğasıyla içinde yaşadığı toplumun ihtiyaç ve talepleri üzerinde kafa yorar. Bu akıl tipi, çalışanların kişisel çıkarların ötesinde amaçlarla nasıl hizmet edeceklerini ve halkın herkesin esenliği ile özveriyle çalışabileceklerini kavramıştır.
  18 Temmuz 2013
  #1
 2. Etik Akıl 5 Akıl Cevapları

soru sor

Etik Akıl 5 Akıl

Alakalı Aramalar:

 1. etik akıl