Erkeklerde Ses Dalgaları

İsimli konu WH 'Erkekçe' kategorisinde, 'Gülümseme.' üyesi tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde yazılmıştır. Erkeklerde Ses Dalgaları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Erkeklerin ses dalgaları genellikle daha iyi...bunun kanıtı olarak Türkiyedeki sanatçıların çoğu erkek(tarkan,ismail yk,i.tatlıses,emre aydın)Bunun Tüm Türkiyenin Anlaması Lazım Bence Şimdiden Teşekkürler[​IMG]

  Ses


  Ses atmosferde kulağımız tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. Fiziksel boyutta ses, hava katı sıvı veya gaz ortamlarda oluşan basit bir mekanik düzensizliktir. Bir maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşur.
  Ses veren her madde bir ses kaynağıdır. Ses kaynaktan aldığı enerjilerle titreşerek yayılırlar. Titreşen cisimler esnek olup sesi oluşturur. Esnek olan cisimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilir. Ses mekanik dalga olduğu için yayılması için bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Ses dalgaları ortamlarda sıkışma ve genleşme şeklinde boyuna ilerleyen dalgalardır. Ses dalgalarının basıncı olup girişim sunucu vuru oluştururlar.
  Sesin bir frekansı, boyu, periyodu ve hızı bulunmaktadır. Bir saniye içerisindeki titreşim sayısına sesin frekansı denir. Birimi ise Hertz (Hz)dir. Dalga boyu, bir ses dalgasının oluşması için sesin aldığı yoldur. Sesin hızı normal koşullarda; havada 340, tahtada 4000-6000, suda 3000-5000, çelikte ise 8000 m dir.Ses boşlukta yayılmaz.Çünkü:titreşen bir cismin sıkışıp genleşmesine yol açabilecek atom ya da molekül gibi tanecikler yoktur. Ancak uzay boşuk değildir.


  Çok Alçak Frekanslı Ses(infra sound)

  İnsan kulağının teorik olarak 20 Hz ile 2000 Hz arasını duyduğu söylense de,en iyi 250 Hz ve 3000 Hz arasındaki konuşmafrekansı bölgesini duyar.Hayvanlar insanların duyamadığı ses frekanslarını bile algılayabilirler.Örneğin fillerin ayağında çok alçak frekansları algılayan doğal alıcılar vardır.

  Çok Yüksek Frekanslı Ses(ultra sound)

  ses havasız ortamda iletilir.Francis Galton (1822-1911)köpeklerin bu özelliğinden yararlanarak Galton Köpek Düdüğünü tasarlamıştır. Sadece köpeklerin duyabileceği frekanslardaki sesleri veren bu düdük köpek terbiyeciliğinde ve istenmeyen köpeklerin uzak tutulmasında kullanılmaktadır.Frekansı 1600 ile 2200 Hz arasındadır.

  Alıntı
  6 Mayıs 2011
  #1
 2. Erkeklerde Ses Dalgaları Cevapları

soru sor

Erkeklerde Ses Dalgaları