Ergen ve Gencin Estetik Kaygıları

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 29 Şubat 2012 tarihinde yazılmıştır. Ergen ve Gencin Estetik Kaygıları hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. Bu konu çoğu anne babanın dinlemek zorunda kaldığı yakınmalarla ilgilidir. Erkekler çelimsiz olduklarından veya tam bir erkek gibi görüntüleri olmamasından yakınırken kızlar ise kilo sorunu yaşar. Bazı ergenler görünüşleri nedeniyle intihar etmeyi bile düşünür.
  Örneğin merkezimize başvuran son derece güzel görünümlü 17 yaşındaki danışanımız çenesinin dışa çıkık olduğunu düşünüyordu. Annesini bir estetisyenden randevu alması için zorluyordu. Yine 15 yaşında başka bir kız danışanımın yaptığı sağlıksız diyetin etkisinden ötürü beyne giden damarları hasar görmüştü ve yapılan tıbbi tedavi sonrası merkezimize devam etmişti. 19 yaşında erkek olan bir başka danışanım ise hiç bir görünüm sorunu olmadığı halde göğüslerinin büyük olduğunu düşünüyordu.
  Beğenilmenin bir çok şeyden önemli olduğunu düşünen ergenler için görünüm oldukça önemlidir. Sivilceleri yüzünden okula gitmek istemeyebilirler. Her insanın az ya da çok kusurları olabilir. Burada anlatılmak istenen görünümünden memnun olmayan ergenin sosyal ve öğrenim hayatına devamda ciddi sorunlar yaşaması halidir. Ayrıca görünümü hakkında obsesyonlar geliştirmesi uygun olmayan zayıflama yöntemlerinin denenmesi duruş bozuklukları olması ve gerekmediği halde estetik ameliyat olmak istemesi gibi sorunlardan bahsedilmektedir.
  Yazılı ve görsel basının estetik kaygıların oluşumuna etkisi sanıldığından yüksektir. Ülke sorunları ayyuka ulaşmışken medyanındiyet selülit vücut geliştirme haberlerini her gün yayımlaması insanı hayrete düşürmektedir. Bu günlerde 15-20 yıl öncenin TRT haberleri milletçe özlenmektedir. İşte bu beyin uyuşturan haberler gençleri fazlasıyla etkilemiştir. Erkekler birer Arnold kızlar birer manken olma telaşına düşmüşlerdir. Estetik kaygılar 90’lı ve 2000’li yılların sosyal afyonu olmuştur. İnsanlar kendi gerçeklik ve önceliklerinden uzaklaştırılmışlardır.
  Ergenlik çağındaki çocuğunuz kaygılarını dile getirdiğinde ona gülmeyin ve sorunlarını başkalarıyla konuşmaktan kaçının. Değişim gösteren bir çocuğa saygıyla yaklaşmak ve ilgili davranmak çok önemlidir. Estetik kaygılar özel ve sosyal hayatta sorunlara yol açıyorsa ailenin psikolojik destek alması önerilir.

  29 Şubat 2012
  #1
 2. Ergen ve Gencin Estetik Kaygıları Cevapları

soru sor

Ergen ve Gencin Estetik Kaygıları