Enginar Yaprağı

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Enginar Yaprağı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı “Cynara scolymus” olan Enginar yaprağı, papatyagiller familyasındandır. Anavatanı Güney Avrupa ve Akdeniz’dir. Ülkemizde Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. Enginarın sert gövdesi olukludur ve oldukça kuvvetlidir. Sapsız yaprakları uzun oval ve parçalı yapıda çokyıllık otsu bir bitkidir.

  Enginar, içerdiği zengin vitamin ve mineraller bakımından, düşük kalorili olduğundan iyi bir besin maddesidir. Farklı tadı ve hemen her çeşit sebzeye, ete uygunluğuyla sofraları süslemeye adaydır: Tavuklu enginar, havuçlu enginar, enginar salatası, enginar mücveri, zeytinyağlı enginar, enginarlı pizza… Kısacası enginar hemen her tür yemekte tadını özgürce sergiler. Birçok mutfak kültürünün vazgeçilmez sebzelerinden biridir.

  Enginar, binlerce yıldır ekilip yetiştirilen ve gıda olarak tüketilen bir sebzedir. Sadece bir besin maddesi olarak değil aynı zamanda şifa için de kullanılmıştır. MS. 1. yüzyılda vücutta oluşan kötü kokuları bastırmak için kullanılırmış. Yunan, Roma ve Eski Mısır dönemlerinde yemeklerde ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Avrupa’nın Enginar bitkisiyle tanışması 15. Yüzyıla rast gelir.

  Enginar yaprağı bitkisinden; enginar yaprağı çayı, enginar yaprağı yağı ve enginar yaprağı ekstraktı üretilir. Ayrıca içeriğindeki A, B1 ve C vitaminleri ve magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, çinko minerallerinin zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Kurutulan yaprakları kaynatılarak enginar yaprağı çayı içmek birçok kültür tarafından çeşitli hastalıklarla mücadelede sıkça kullanılır. Halk arasında, enginar yaprağı çayının karaciğer hastalıklarına, sarılığa, dislepsi ve kronik albüminüriye, mide bulantısını geçirdiğine, kan şekerini düşürdüğüne, damar tıkanıklıklarını engellediğine inanılır.[1]

  Uygun şartlarda kurutulan enginar yaprağı, ağzı sıkıca kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda 6 aya kadar tazeliğini korur.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Enginar Yaprağı Cevapları

soru sor

Enginar Yaprağı