Enflasyon Nedir, Cebimizi Nasıl Etkiliyor?

İsimli konu WH 'Ekonomi' kategorisinde, OneMoreNight üyesi tarafından 10 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır. Enflasyon Nedir, Cebimizi Nasıl Etkiliyor? hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Son günlerde bizi epey meşgul eden konular arasında yer alıyor. Peki enflasyonun ne olduğunu biliyor muyuz? Güzel bir yazı aşağıda paylaşıyorum. Okuyabilirsiniz.

Sürekli para birikimi hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz. Birikimler bugünümüzü ve geleceğimizi garanti altına almaya ve yaşam kalitemizi artırmaya olanak sağladığı gibi kusursuz bir finansal yaşamın kapılarını bizlere açıyor.

Yine sık sık birikimleri bir şekilde yatırımlara dönüştürmenizi; fonlar, vadeli mevduatlar gibi çeşitli yatırım araçlarında değerlendirmeniz gerektiğini belirtiyoruz. Peki neden?

Ülkemizde peşimizi bir türlü bırakmayan bir gerçek var. Bu gerçek, enflasyon.

Enflasyon Nedir?

Üniversite eğitimi sırasında geçen yıllarda saatlerce enflasyonun tüm detaylarıyla bize anlatıldığını hatırlıyorum ama ben uzatmadan kısaca enflasyon nedir, ne anlama gelir açıklayacağım. Sadece cebimizi ilgilendiren ve birikim yapan tasarruf sahibi herkesin bilmesi gerektiği kadarından bahsedeceğim.

Enflasyon, ekonomideki tüm mal ve hizmetlerin fiyat artışlarının teknik adıdır. Enflasyon, ekonomideki mal ve hizmet fiyatlarının artışı anlamına gelir.

Az sonra vereceğim örnekle daha iyi anlaşılacak.

Enflasyonun Paraya Etkisi

Yaklaşık 10 yıldır ülkemizdeki enflasyon %8 oranında seyrediyor. Daha iyi anlaşılması için bir örnekleme ile durumu izah etmek istiyorum. Örneğin, geçen sene 300 TL’ye aldığınız mal veya hizmeti bu yıl %8 enflasyon artışıyla 324 TL’ye almak durumunda kalıyoruz. Bu da demek oluyor ki, geçen yıl alabildiğimiz mal ve hizmeti bu yıl alabilmek için gelirimiz en az %8 oranında artmalı.

Farklı bir açıdan baktığımızda yani eğer geçen yıl 300 TL birikim yapmışsak, paramızın değer kaybetmediğini söyleyebilmek için en az %8 oranında getiri elde etmiş olmamız gerekir. %8 enflasyon oranının altında getiri elde ediyorsak, zarardayız demektir.

Mesela, 300 TL paramızı geçen yıl %10 faiz oranı getirisiyle vadeli hesabımızda tuttuğumuzu veya çeşitli yatırım araçlarıyla değerlendirip, %10 getiri sağladığımızı düşünelim; o halde biz %8 enflasyon oranını baz aldığımızda %2 reel getiriye -ekonomistlerin deyimiyle- ulaşmış oluruz. Kısacası böyle bir durumda paramız hem değerini kaybetmemiş hemde bize %2 getiri sağlamış olur.

Kaynak: ekonomist.co
    10 Eylül 2015
  2. Enflasyon Nedir, Cebimizi Nasıl Etkiliyor? Cevapları

soru sor

Enflasyon Nedir, Cebimizi Nasıl Etkiliyor?