En iyi oyuncu hangisi? Core 2 Duo E8500, Core i7 920 karşısında

İsimli konu WH 'Ekran Kartları' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 13 Mayıs 2011 tarihinde yazılmıştır. En iyi oyuncu hangisi? Core 2 Duo E8500, Core i7 920 karşısında hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. En iyi oyuncu hangisi? Core 2 Duo E8500, Core i7 920 karşısında

En son ekran kartı testimi 23 Ekim 2008'de yayınlamışım. Şimdi okuyacağınız yazının testlerini Serkan yaptı ama Emirhan memleketine gidince bu yazının yazılması bana düştü. Kendim oyunlara artık daha az vakit ayırıyorum çok şükür ama vakit ayırdığım zamanlarda ekran kartımın hala yeterli olduğunu görüp şaşırıyorum. İlk 3D ekran kartım Voodoo idi. Sonra da düzenli olarak altı ayda bir ekran kartı aldım. Ancak ilk çıkan ürün değil de 'spring refresh' denen, asıl modelin rafine edilmiş, daha az ısınan ya da daha hızlı versiyonlarını aldım.
    Ancak Kasım 2007'den beri ekran kartımı değiştirmiyorum. Zotac'ın 8800GT AMP kartını alıp modifiye etmiştim. Üstüne Zalman VF-1000 takıp sesini soluğunu kesmiştim. AMP olduğu için overclock'lu geliyordu ama ben normal BIOS yükleyip standart hızına indirdim. Bugüne kadar overclock'lu olarak kullanıp da bir yıl dayanan kartım olmadı. Bir çeşit uğursuzluk da olabilir tabii ama bu kartta riske girmedim ve kart da üçüncü yılını dolduruyor. En son Battlefield 2 Bad Company, Mass Effect 2 ve Call of Duty MW2 almıştım. Görsel olarak gayet zorlayıcı oyunlar olmasına rağmen 8800 GT ile rahat rahat çalıştılar. Görmsem pek önemsemeyeceğim bir iki detayı kısmam gerektiği oldu tabii. Ama genelde grafik özellikleri %90 seviyesinde açık. Steam istatistiklerine göre de Nvidia'nın en yaygın kartları %10 ile 8800 familyası.
    Peki neden? Öncelikle LCD ekranımı değiştirmediğim sürece 1680×1050 çözünürlüğe limitliyim ve değiştirmeyi de düşünmüyorum. Yakın mesafeden 22 inç moniör gayet büyük görünüyor.Yine Steam istatistikleri, en yaygın çözünürlüğün 1280×1024 ve 1680×1050 olduğunu gösteriyor. İkisi toplamda yaklaşık %40 gibi bir oran yapıyor.
    Diğer sebep ise oyunların fazla riskli grafiklerden kaçınmaları. Vista'nın da katkılarıyla DirectX 10'u komple pas geçtik zaten. DirectX 11 ise Windows 7 sayesinde daha hızlı yayılıyor ancak doğru düzgün örnekler hala yok. Aslına bakarsanız, DirectX 9'un sunduklarının çok ötesinde grafiklerimiz yok.
    Bunda tabii konsol hakimiyeti de önemli rol oynuyor. Konsolların grafik altyapıları, günümüzün ekran kartları yanında ilkel bile denebilir. Ancak buna rağmen PC ile yarışabilen oyunları var. Grafik seviyesi konsolların kapasitesinde kalınca, PC'ye aktarılırken de çok fazla uğraşıldığı söylenemez. Kimse DX10 ya da DX11 için oturup sıfırdan oyun kodlamıyor. O yüzden oyunların grafikleri ne kadar yakın teknoloji ile üretilirse, PC'ye port etmek de o kadar kolay oluyor.
    Şimdi bundan ne anladık?
    Birincisi artık ekran kartları oyunların ötesinde hızlı. O kadar ki altı monitör bağlayıp oyun oynanabildiği bir dönemdeyiz. İkincisi çoğumuzun kullandığı monitörlerin çözünürlükleri, en güncel ekran kartlarını zorlayabilecek seviyede değil.
    Hem ATI'nin hem de Nvidia'nın ekran kartlarını başka işlerde kullanmaya yönelik çözümlerinin olması, insanlığa faydalı olmaktan ziyade, bize oyun dışında ekran kartımızı değiştirecek sebep sunmak. Örneğin Nvidia için ben berbat bir müşteriyim. Üç yıldır bana yeni ekran kartı satamıyorlar :) Arada PhysX çıktı ama onu da anakart destekliyorsa ucuz bir ikinci kart takarak çözmek mümkün. CUDA'yı Emirhan çok seviyor ama ben daha bana bir faydasını görmedim. Olursa kartım onu da destekliyor zaten.
    Günün sonunda ekran kartları hala oyun amaçlı alınıyor ve hem ATI'nin hem de Nvidia'nın çözümleri, her ne kadar kartları birbirine kırdırsak da gereğinden fazla performanslı. GTX 480 çıktı diye, Radeon HD5870 alan birinin hüngür hüngür ağladığını düşünmüyoruz :) Ya da ekran kartı alacaksanız ve GTX480 yoksa rahatlıkla '5870 verin o zaman' deyip çıkabilirsiniz. FPS cinsinden hissedilir bir kaybınızın olması çok zor. Tabii eğer bizim ancak Nvidia'nın kendisinden temin edebildiğimiz yüksek çözünürlüklü bir monitörünüz yoksa.
    Bu işin bir de işlemci tarafı var. Oyun sistemine ne alacağız? Bakın daha testlere geçmedik. Altın kural hiç değişmedi, oyun=ekran kartı. Ekran kartına bütçenizi yatırın, 4GB belleği kenara koyun. Hatta 8GB bile yapabilirsiniz eğer fiyatlar uygunsa. Daha sonra artan para ile işlemcinizi seçin.
    Bakalım son testlerimiz bu kuralı değiştirebilecek mi?
    Benim zamanımdan kalan test sistemimizde E8500 var. Ancak bu sistemi değiştirmemiz gerekiyor. Hem iki adet test sistemi kurmamız gerek hem de E8500 'eskidi'. İşlemci olarak Phenom II X4 965 seçtik. Neden? Çünkü ucuzlar ve performansları yüksek. Dört çekirdekli olmaları oyunlara katkı sağlamayacak ama olursa test edebilecek durumda olacağız.
    Genel olarak oyunlardaki durum, çekirdek yerine yüksek frekansın işe yaradığıydı. Bunu da testimizde göreceğiz.
    Amacımız E8500 gibi eski denebilecek ama yüksek frekanslı bir işlemciyi, günümüzün en performanslı işlemcilerinden biri olan Core i7 920'nin karşısına koyarak, oyun performansını ölçmek. Testte Nvidia'dan GeForce GTX 480'i kullanacağız. ATI'den de Radeon 5870 ve 5970 testte. Daha ne olsun ;)
    Biliyorsunuz, ekran kartı ne kadar iyi ise, testlerde ve oyunlarda ekran kartı limiti ihtimali o kadar azalır ve işlemci kendini gösterebilir. Bu durumda biz şu an satılan en performanslı ekran kartlarını kullandığımızdan, işlemcilerin kendini gösterebilmesi gerek. Eğer gösteremezlerse işlemciye çok para vermenin anlamsızlığı ortaya çıkacak.
    13 Mayıs 2011
  2. En iyi oyuncu hangisi? Core 2 Duo E8500, Core i7 920 karşısında Cevapları

soru sor

En iyi oyuncu hangisi? Core 2 Duo E8500, Core i7 920 karşısında