En Garip Bilim Hikayeleri

İsimli konu WH 'Hikayeler' kategorisinde, ▫нαтαsιż¢&#9 üyesi tarafından 23 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. En Garip Bilim Hikayeleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Balina şiveleri
  İnsanların farklı bölgelerde yaşaması farklı şiveleri de doğurmuş. Ya farklı denizlerde yaşayan balinaların farklı şiveler 'konuşmasını' nasıl açıklarız? Bilimadamları denizaltı mikrofonlarıyla kuzeydoğu Pasifik'te balinaları dinlediler, ve buradaki balinaların batı Pasifik'te yaşayanlardan daha farklı sesler çıkardıklarına şahit oldular. Sebebi mi? Hala bilinmiyor!
  [​IMG]

  Görünmezliğe çeyrek kala
  ABD'de bulunan Duke Üniversitesi'ndeki araştırmacılar görünmezliğe bir adım daha yaklaştı. Mikrodalga ışınlarını objeye çarptırmadan etrafında yönlendiren, ve böylece ışının objeyi görmesini engelleyen mekanizma bilimdeki tarihi buluşlardan biri.
  [​IMG]

  Bozuk paralar neden kokuyor?
  Bozuk paralara dokunuduktan sonra eliniz neden kokuyor? Aslında koku yapanın metalin kendisi değil, derinin metalle temasından sonra salgıladığı hormon.
  [​IMG]

  Kızıl Deniz ayrılıyor!
  Kızıl Deniz'in üzerinde bulunduğu plakadaki değişiklikler denizin şeklinin de değişmesini sağlıyor. Arap tektonik plakası ve Afrika plakası birbirinden ayrıldıkça deniz de yarılıyor. Etiyopya ve Eritre'nin kuzeydoğusunu Afrika kıtasından yırtan oyuk yıllar sonra yeni bir denizin oluşumuna bile sebep olabilir.
  [​IMG]

  Suya yazı yazmak
  Biliminsanları dalga jeneratörleri kullanarak suya yazmayı başardılar. Yuvarlak bir tankın içinde yapılan deneylerde Japon ve Latin alfabelerinden karakterler suya yazılabildi.
  [​IMG]

  Amazon Irmağı fikrini değiştirdi

  Amazon Nehri tarihte birkaç kere fikrini değiştirdi. Güney Amerika'nın efsanevi ırmağı genelde doğuya, Atlantik Okyanusu'na doğru akıyor. Fakat biliminsanları geçtiğimiz yıl keşfetti ki Amazon bir zamanlar doğuya akıyormuş!
  [​IMG]  Örümceklerin cinsel iletişimi

  Physocylus globosus ailesine ait olan örümcekler çiftleşirken çığlık atarak partnerlerine ne yapmaları gerektiğini söylüyor.
  [​IMG]

  Fareler çiftleştirildi

  Ayrı cinslerde olan bir fareden sperm alınarak diğer farenin bünyesine yerleştirildi, ve çiftleşmesi sağlandı. Sonuç? Sağlıklı bir yavru doğdu! Biliminsanları bu metodu kullanarak soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanların korunmasını amaçlıyor.
  [​IMG]  Katil vatoz

  Hayvanlar dünyasıyla ilgili ilginç belgeseller çeken Avustralyalı televizyoncu Steve Irwin çekim sırasında bir iğneli vatoz tarafından öldürüldü. İğneli vatozların kendilerini tehlike anlarında kalp atışlarını yavaşlatan ve nefes almayı engelleyen bir salgıyla korudukları biliniyor. Bu salgı insanları nadiren öldürse de, Irwin kurtulacak kadar şanslı değildi.
  [​IMG]
  23 Mart 2011
  #1
 2. En Garip Bilim Hikayeleri Cevapları

 3. Çok güzel çalışma. :bravo:
  31 Mart 2011
  #2
soru sor

En Garip Bilim Hikayeleri

Alakalı Aramalar:

 1. bilim hikayeleri

  ,
 2. bilimsel hikayeler

  ,
 3. dünyaca bilimsel hikayeler

  ,
 4. Bilimsel hikayeler