Elma sirkesinin faydaları

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 16 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Elma sirkesinin faydaları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Elma sirkesi

  Şifai amaçla kullanmak için; bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 kez, mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaksa mutlaka yemeklerden önce alınmalıdır) kullanılır

  Kullanım biçimleri: Doğal elma sirkesinin en etkili kullanım biçimi, çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur:

  • 1 bardak su
  • 1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı
  Hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır. Ama burada çiçek balını da yakından tanımamız gerekiyor:

  Çiçek balının bileşimi: Şeker: %32 üzüm şekeri (glikoz), %39 meyve şekeri, %7 malt şekeri. 100g balda mg mineraller: Sodyum 7, potasyum 45, kalsiyum 5, fosfor 20, magnezyum 3, demir 1mg. 100g balda mg vitaminler: B1 0,03, B2 0,05, Niacin 0,1, C 1mg.


  • Sabahları aç karnına içtiğiniz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthiş zenginliği öğrenmiş bulunuyorsunuz artık. Bu zenginliğin sağlığımıza yaptığı katkılara da şöyle kısaca bir göz atmamız herhalde yararlı olacaktır:
  • Öncelikle bedenimiz güçlenir ve bedensel uğraşlara ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır. Sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı, kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilir ve her öğünde 1 bardak içebilirsiniz.
  • Sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişiler, bağışıklık sistemleri sirke-bal kokteyli sayesinde güçleneceği için, bu tür sıkıntılardan büyük çapta kurtulmuş olacaklardır. Ama bu tedaviyi aşağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.
  • Soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce, 4 haftalık bir sirke-bal kokteyli kürüne başlayın ve günde 3 bardak için.
  • Ayrıca, 4 gün boyunca akşam saatlerinde 1 Echinacea preparatı alın. Üç gün ara verdikten sonra yine 4 gün devam edin ve bu tedaviyi 4 hafta boyunca sürdürün. Bu tedavi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu tedaviyi ayrıca doğal C vitamini ile de destekleyin.
  • Sirke-bal kokteyli nezleye karşı da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karşı ayrıca, 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.
  • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.
  • Öksürüğe karşı, 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırın. Öksürük gıcığına karşı yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca, bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.
  • Vajinal akıntılara karşı, 1 ölçü elma sirkesi 4 ölçü ılık suyla karıştırılır. Temiz bir şırıngaya çekilen sıvı günde pek çok kere vajinaya boşaltılır. Sirke-su karışımının vajinada 1-2 dakika kalması yeterlidir.
  • Yüksek kolesterole karşı, günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.
  • Varise karşı, elma sirkesiyle ıslatılan bir bez baldıra sarılır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.
  • Hemoroite karşı, yarım su bardağı elma sirkesi ve bir su bardağı adaçayı katkılı ılık oturma banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.
  • Gaz şişkinliğine karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasının temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.
  • Kabızlığa karşı, günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek için. Ayrıca, 4 litre ılık suya 1 su bardağı dolusu elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı tuz ekleyerek ayak banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.
  • Yaraların çabuk iyileşmesi için, günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için. İltihaplanmayı önlemek için, elma sirkesiyle ıslattığınız bir pamukla günde pek çok kere yarayı nemlendirin.
  • Ergenlik sivilcelerine karşı, her yemekten yarım saat önce , içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için.
  • Yüzünüze buğu banyoları uygulayın: 1 litre kaynar derecede sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5-10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!
  • Güneş yanığına karşı, inceltilmemiş elma sirkesi, kızarmış olan bölgelere dikkatle sürülür veya 3 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş soğuk bir banyo alınır. Banyo süresi 10 dakikadır.
  • Elma sirkesinin pH değeri(asit derecesi), derimizin pH değeri ile hemen hemen eşit düzeydedir. Dolayısıyla, derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde elma sirkesinin kullanımı önemle önerilmelidir.

  Uyarı: Elmanın ve elma sirkesinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.


  • Kepeksiz saçlar: Saçınızı yıkadıktan sonra, son durulama suyuna elma sirkesi ekleyin. Saçlarınızın kepekten arındığını ve parlaklaştığını göreceksiniz.
  • Akne tedavisi: Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin ve su ile durulayın. Elma sirkesi cildinizi yumuşattığı gibi, antiseptik özelliği ile akneye neden olan mikropları öldürecektir.
  • Ciltteki lekelere: Dörtte bir litre suya, üç çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip, kaynayıncaya kadar ısıtın, ateşi kısın. Başınıza bir örtü örtüp, yüzünüzü buhara tutun. Yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü silin. Haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Varisli damarlara: Bir bezi elma sirkesine batırıp sıkın. Bezi varisli bölgeye sarın ve 30 dakika bekletin. Bu süre içinde bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin. Sabah-akşam tekrarlayın.
  • Zayıflamak için: Bir bardak suya bir-iki kahve kaşığı elma sirkesi ve bir kahve kaşığı bal ekleyip, karıştırın. Uygun bir rejimle birlikte kullanıldığında, düzenli kilo vermenize katkı sağlar

  Elma sirkesine yeni ekleme:

  Kilo vermek isteyenler için de bir formül var arkadaşlar....1 bardak ılık suyun içine, yarım tatlı kaşığı elma sirkesi ve bal bir de yarım limon suyu katıp sabahları aç karnına içerseniz ayda 4 kilo kaybedebiliyorsunuz. Bu da denenmiş...Kolay gelsin....

  ELMA SİRKESİ ZAYIFLATIYOR

  YÜZYILLARDAN beri mucizevi bir besin olarak gösterilen sirke, kadınlar için çok faydalı.

  YÜZYILLARDAN beri mucizevi bir besin olarak gösterilen sirke, kadınlar için çok faydalı. Özellikle fazla şikayetlerinden kurtulmak isteyen kadınlar, sirkeden vazgeçmemeli. Çünkü elma sirkesi uygun bir diyetle kullanıldığında zayıflatıyor. 1 su bardağı suya 1 kahve kaşığı elma sirkesi ve 1 kahve kaşığı bal ekleyip karıştırın. Uygun bir rejimle birlikte kullandığınızda düzenli kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  16 Aralık 2007
  #1
 2. Elma sirkesinin faydaları Cevapları

 3. way be almaya bak sen...........:D
  16 Aralık 2007
  #2
 4. Denemek istiyorum ama korkuyorum. Ya yan etkisi olursa. Deneyenler varsa yazsın açıklama yapsın lütfen..
  12 Mart 2009
  #3
 5. elma sirkesi ve bal karışımını yaklaşık 7 aydır sabahları aç karna içiyorum çok memnunum hiç bir yan etkisini görmedim..aksine bir çok yararını gördüm harika bi sağlık iksiri herkese tavsiye ederim..
  17 Mart 2009
  #4
 6. bende marankinin tavsiyesiyle başladım ama bal katılmıyor gece yatarken içiliyor çok memnunum hiç yan etkisini görmedim birde cildimde gözle görülür farklılıklar oldu tavsiye ederim
  20 Mart 2009
  #5
 7. evet güzel bir karışım bundan 10 yıl önce merakım vardı arayıp bulamamıştım elma sirkesini 1 hafta önce aklıma geldi aldım güzel sadece akşamları suya karıştırıp içiyorum 1 çay bardağına 4 - 5 damla
  9 Temmuz 2009
  #6
 8. çok dikkatimi çekti bu konu benim elma sirkesine fobim var acayip hemde ıyyyyyy ben onu görünce kokusunu alınca bayılıyorum direk bunu nasıl farkettiğimi sorarsanız benim saçlarım çok dökülüyodu bu sirkeyi tavsiye ettiler bana ilk kullanmamda bayıldım anlamadım sirkeden olduğunu snra bir hafta hergün kullandım hergün bayıldım meyersem sirkedenmiş eve sokmuyorum kokusunuda nerde alırsam direk gidiyorum saçı için kullanmak isreyenler içinde duştan sonra birlitre 5 bardak suyun içine yarım çay bardağı elma sirkesi koyup duştan çıkarken kafanıza dökün çıkın çok iii geliyo benim dökülmem durmuştu bir hafta kullanabildim ama zorla burnuma mandal takarak tavsiye ederim sirkeyi kullanabilene tabi umarım yardımcı olmuşumdur hoşçakalınnn..
  14 Temmuz 2009
  #7
 9. paylaşım için teşekkürler.. ben eskiden içerdim şuan tiksinmiş durumdayım... faydalarını hatırladım bu yazıda tekrar deneyeceğim..
  15 Ağustos 2009
  #8
 10. Paylaşım için Teşekkürler...
  22 Ağustos 2009
  #9
 11. Öncelikle Sayın Web Hattına emeği geçen herkese teşekkürler.

  Yaklaşık bir aydan beri bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak ailece içiyoruz grip olmuyoruz, hiç bir yan etkisi yok.Mucizevi bir iksir.
  Deneyipte şifa bulduğum tüm karışımları herkesle paylaşmak istiyorum.
  25 Aralık 2009
  #10
 12. güzel bir paylaşım :)

  ekşi olan herşeye bayılırım bunlardan biriside salatada olmazsa olmaz soslardan birisi sirke :)

  faydalarınıda öğrendim ya durduramaz beni kimse;)

  25 Aralık 2009
  #11
 13. purostataneyarar
  24 Mart 2010
  #12
 14. isimneamasrali
  :muahaha::muahaha::muahaha::muahaha:
  24 Mart 2010
  #13
 15. kimsinamasrali
  24 Mart 2010
  #14
 16. Ama bu bildiğimiz piaysada satılan hazır elma sirkeleri değil de mi?
  2 Nisan 2010
  #15
 17. evet biLdigimiz eLma sirkesi ..
  gercektende elma sirkesi cok faydaLı zayıfLattıgı da dogru benim bir arkadasım en başta yazan karışımı 2 hafta boyunca her gün icti ve tam 4 kiLo vermis :) ciLde iyi geLdgine katıLıorum sahsen ben denemistim :) payLasım icn tskLer..
  2 Nisan 2010
  #16
 18. Çok TeşekürLer...:)
  2 Nisan 2010
  #17
 19. Paylaşım için teşekkürler...
  18 Nisan 2010
  #18
 20. her derde şifa:D
  22 Nisan 2010
  #19
 21. 24 Nisan 2010
  #20
soru sor

Elma sirkesinin faydaları

Alakalı Aramalar:

 1. elma sirkesinin faydaları

  ,
 2. elma sirkesi faydaları

  ,
 3. elma sirkesinin faydası

  ,
 4. elma sirkesinin yararlari,
 5. elma sirkesi yararları