Elektronik posta çalışma prensibi

İsimli konu WH 'Skype & MSN ve Live Messenger' kategorisinde, hicabundantleoness üyesi tarafından 21 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır. Elektronik posta çalışma prensibi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Aslında elektronik postaları geleneksel postalara benzetebiliriz. Çalışma mantıkları aynı, sadece bazı yerlerde insanların yerini bilgisayarlar almış.

  Örneğin yazan yine sizsiniz ama kalem yerine klavye kullanıyorsunuz. Zarf yerine gönderme tuşunu kullanıyorsunuz. Postane yerine e-posta suncuları kullanılıyor. Postacı yerine de msn aç internet hattı.

  Şimdi gelelim nasıl çalıştığına;

  Siz bir e-posta yazdınız ve gönder tuşuna bastınız, kullanmış olduğunuz e-posta programı bu mesajı ilk önce e-posta ayarlarınızda bulunan “giden sunucu ayarlarında” belirtmiş olduğunuz sunucuya iletmeye çalışacak. Kullanıcı adı ve şifreniz kontrol edildikten sonra yazmış olduğunuz e-posta bu sunucu tarafından alınacak ve iletilmek üzere kuyruğa gönderilecek.

  Giden sunucunuz sırası geldiğinde kuyruktan bu mesajı alacak ve mesajı göndermiş olduğunuz kişinin “alan adına” (@’den sonra yazmış olduğunuz kısım) bakarak bu kişinin posta kutusunun hangi sunucuda olduğunu sorgulayacak ve yazmış olduğunuz mesajı karşı taraftaki bu sunucuya iletecek.

  Karşı taraftaki sunucu bu mesajı aldığında sadece göndermiş olduğunuz kişinin erişebileceği bir alana yazacak. Göndermiş olduğunuz kişi mesajlarını kontrol ettiğinde sizden gelen yeni mesajı görecek ve bunu bilgisayarına indirecek.

  Yukarda anlatılanların hepsi normal şartlarda 15-20 sn. İçerisinde gerçekleşmektedir. Bu süre sizin ve karşı tarafın e-posta sunucularının yoğunluğuna, verimliliğine göre artabilmektedir.

  Buraya kadar herşey normal, mesajı gönderdik ve karşı taraf mesajı aldı. Peki bu işin güvenliğinden emin miyiz? Maalesef hayır. Teknoloji her ne kadar bizim rahat etmemiz için varsa da bu rahatlık ve kolaylık aynı zamanda kötü niyetli kişiler için de var. Nasıl ki mektup gönderdiğimizde birden fazla kişinin elinden geçtiği gibi hotmail aç burada birilerinin gönderdiğimiz mektubu okuması, değiştirmesi veyahut bizim adımıza mektup göndermesi mümkünse aynı şeyler elektronik posta için de geçerlidir.

  Birileri göndermiş olduğumuz e-postayı okuyabilir, değiştirebilir ve daha da kötüsü bizim adımıza e-posta gönderebilir. Aynı zamanda e-postalar virüslerin yayılmasında en etkili yöntemdir.

  Peki nelere dikkat etmeliyiz;

  · Kişisel bilgilerinizi(doğum tarihi, vatandaşlık numarası, vb.) e-posta yolu ile paylaşmayınız.

  · Şifre bilgilerinizi kesinlikle yazmayınız.

  · Tanımadığınız kişilerden gelen e-postalardaki eklentileri açmayınız, tanıdığınız kişilerden dahi geliyor olsa şüphelendiğiniz bir durum varsa mutlaka açmadan önce gönderenden bilgi alınız.

  · Size gelen bir e-postayı başkalarına iletirken önceki adresleri mutlaka temizleyin ve başkalarına gönderirken alıcıları To‘ya değil Bcc’ye yazın(Hani dikkat etmişsinizdir, bazen asıl mesajı okumak için yüzlerce satır e-posta adresinin altına bakmak zorunda kalırsınız, işte o e-posta adresleri msn kaydol SPAM mesaj göndermek isteyenler için büyük bir veri kaynağıdır, bu bilgileri açığa çıkarmayınız).

  · Sistemlerinizde mutlaka güncel antivirüs yazılımı kullanınınız ve destekliyorsa e-posta programınızda da aktif hale getiriniz.

  Elektronik posta güvenliği ile ilgili “Elektronik İmza” dökümanına bakabilirsiniz. Elektronik imza kullanımında göndermiş olduğunuz mesaj şifreleme kullanılmadığı için aradaki birileri tarafından görülebilir ancak değiştirilirse karşı taraf bunu farkeder. Elektronik imzadaki amaç mesajın gerçekten sizden geldiğine ve içeriğinin bozulmadığını garanti etmektir.
  21 Eylül 2016
  #1
 2. Elektronik posta çalışma prensibi Cevapları

soru sor

Elektronik posta çalışma prensibi