Elektrik Yükü Nedir

İsimli konu WH 'Fizik' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 17 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Elektrik Yükü Nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ELEKTRİK YÜKÜ Atomların içinde üç tür parçacık bulunur. Proton elektron ve nötron. Bunlardan sadece proton ve elektron birbirine büyük bir kuvvet uygular.

  Bu kuvvet kütleçekim kuvveti değildir çünkü kütle çekimden çok büyüktür. Fakat nötron protonlarla elektronlar arasındaki bu etkileşime katılmaz. Yani nötron ne protonu iter veya çekerne de elektronu. Bu olayı aşağıdaki gibi gösterebiliriz.

  Atomun yapısını oluşturan parçacıklardan protonlar birbirini iter. Elektronlar da birbirini iter. Ama bir protonla bir elektron birbirini çeker. Nötronlar ise birbirine veya diğer parçacıklara herhangi bir kuvvet uygulamaz. Bu yüzden proton ve elektronlara yüklü parçacıklar nötrona ise tüksüz parçacık denir.

  Bu sebepten proton ve elektrona yüklü parçacık nötrona ise yüksüz parçacık denir. Hatta protona artı yüklü elektrona eksi yüklü parçacık denilmiştir. Elektrik yükü dendiği zaman bu yüklü parçacıklar anlaşılmalıdır.

  Yüklü bir cisim içindeki atomların toplam proton sayıları elektron sayılarına eşit değildir. Eğer cisimde proton fazlalığı varsa cisim (+) yüklü elektron fazlalığı varsa (-) yüklüdür. cisimdeki proton ve elektron sayıları eşitse cisim yüksüzdür (nötrdür).

  Bir cisimdeki yük miktarını belirlemek için cismin kaç tane fazlalık proton veya elektrona sahip olduğu söylenebilir. Fakat bu sayılar çok büyük sayılar olacağından yük miktarını ölçmek için şöyle bir yöntem geliştirilmiştir.


  alıntı
  17 Mart 2012
  #1
 2. Elektrik Yükü Nedir Cevapları

soru sor

Elektrik Yükü Nedir

Alakalı Aramalar:

 1. elektrik yükü nedir

  ,
 2. elektrik yükü ne demektir