El Bileğinden Anjiyografi

İsimli konu WH 'Kalp Sağlığı' kategorisinde, S'onsuzLuk üyesi tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. El Bileğinden Anjiyografi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kalp-damar hastalıklarının teşhisinde anjiyo, anahtar bir rol üstleniyor. Ancak gelişen teknoloji sayesinde artık kasık yerine el bileğinden girilerek yapılabiliyor. Son yıllarda çok sık kullanılan ve dünyada geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde kullanımı gittikçe artan bir anjiyografi yöntemi.
  Hangi durumlarda kullanılıyor?
  Eğer hastanın kasık bölgesindeki damarlarda bir tıkanıklık var ise veya aşırı kilo nedeniyle kasık bölgesinin kullanımı uygun değilse kol damarı kullanılabiliyor.
  İşlem nasıl uygulanıyor?
  Anjiyo yapılacak bölge, lokal olarak uyuşturuluyor. Küçük bir kesiden anjiyo işlemi uygulanıyor. Kesinin çok küçük olması sayesinde hasta, işlem sırasında ağrı hissetmiyor. İşlem sonrasında hastanın bileğine bileklik benzeri bir materyal takılıyor. Taburcu olurken bu materyal çıkarılıyor ve hastanın işlem yeri bandajlanıyor.
  Avantajları
  Hastaların yüzde 99'una uygulanabiliyor. Hastanın damar komplikasyonları (kanama, pıhtılaşma, anevrizma, diğer damarlara veya sinirlere baskı, bacakta morarma-fonksiyon azalması-iş kaybı) çok daha az oluyor. Hasta işlemden sonra isterse oturabiliyor, tuvalet ve yemek ihtiyaçlarını dolaşarak rahatlıkla giderebiliyor. Hasta aynı gün yürüyerek, arabasını kullanarak evine veya işine rahatlıkla gidebiliyor.
  Dezavantajları
  Nadiren el bileği damarında sorunlar olabiliyor.
  11 Kasım 2010
  #1
 2. El Bileğinden Anjiyografi Cevapları

soru sor

El Bileğinden Anjiyografi