Ekran kartlarıyla çapraz ateş: ATI CrossFire

İsimli konu WH 'Ekran Kartları' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 13 Mayıs 2011 tarihinde yazılmıştır. Ekran kartlarıyla çapraz ateş: ATI CrossFire hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ekran kartlarıyla çapraz ateş: ATI CrossFire  ATI'nin birden fazla ekran kartını birlikte kullanma yöntemi, CrossFire'ı videoyla anlatıyoruz.
  [​IMG]
  CrossFire ilk çıktığı zamanlarda ana kart (master) gereksinimi gibi ayrıntıları vardı. Ancak şu anda böyle bir gereksinim bulunmuyor. Sistem önerilerinde de CrossFire'ı düşünün dememizin en büyük nedeni ise Crossfire'ın yaygınlığı. AMD ve Intel tabanlı olup, üstünde birden fazla PCIe ekran kartı yuvası taşıyan çoğu anakartta CrossFire bulunuyor.
  Bunun dışında CrossFire yapacağınız zaman kartların birebir aynı olması gerekmiyor. Bizim videoda birbirinden farklı bellek ve çekirdek hızlarına sahip kullandık; ayrıca aynı aileden olması koşuluyla farklı ekran kartları da kullanabiliyorsunuz. Aslında Hybrid CrossFire diye bir şey de var. :) Hybrid CrossFire ile, AMD tabanlı, tümleşik grafik yongasına sahip anakartlarda belli ekran kartlarını PCIe yuvasına takıp CrossFire yapabiliyorsunuz. Bu çözümle, harici ekran kartı taktığınızda anakartınızdaki görüntü yongasını devredışı bırakmayı bir yana bırakın, konudan ilgisiz de bırakmıyorsunuz.
  Farklı kartları kullandığınız zaman tabii en iyi performansı alamayacaksınız. Performansınız, sisteminizdeki yavaş kartla sınırlı olacak. Yani hızlı kartınızın aynısından iki tane takmış olsaydınız daha yüksek performans alacaktınız. ATI Catalyst Control Center da bunu CrossFire etkinleştirmesi sırasında söylüyor.
  Kullandığımız donanım daha önce incelemesini yaptığımız Biostar T-Power X58 anakart üzerinde iki tane farklı Sapphire ekran kartı. Biostar görece uygun fiyatlı anakartlarıyla tanınan bir üretici. Özellikle üç farklı ürün dilimi göze çarpıyor; düşük fiyatlı "bilgisayar filoları" için anakartlar, T serisi modeller ve T-Power gibi üst düzey olanlar. T serisinden itibaren katı kapasitörler ve sağlam yapı başlıyor. T-Power modellerinde ise "Dünya overclock rekoru" gibi iddilara girişebiliyorlar.
  [​IMG]
  Bizim kullandığımız Biostar T-Power X58 de bunlardan biri. Kartın çıktığı dönemde Core i7 ile kırılan overclock rekorlarında ismi geçmişti. Zaten Biostar kutusunda da bunu özellikle anıyor. :)Ayrıca ATI CrossFire logosunu görüyorsunuz; böylece bu kartta Crossfire yapabileceğiniz duyuruluyor.
  [​IMG]
  Kartın genel görünümü bu şekilde. Güney köprüsünden çıkan bir ısı borusu kuzey köprüsüne gidiyor. Kuzey köprüsü ile arka MOSFET grubu arasında ise iki tane ısı borusu kullanılmış.
  [​IMG]
  İşlemci soketi çevresinde iri soğutucu takmanızı engelleyecek bir şey yok. Katı kapasitör kullanımı her yerde.
  [​IMG]
  Core i7 900 serisinin 3 kanal DDR3 bellek denetleyicisinin izin verdiği altı bellek yuvası da kullanılmış.
  [​IMG]
  Bu ufak ekranda sistem hata kodlarını okuyorsunuz.
  [​IMG]
  Tam olarak bu şekilde.
  [​IMG]
  Ekran kartı yuvaları arasındaki boşluklar çoklu ekran kartı kullanımı için yeterli. Çift yuva kaplayan ekran kartları birbirlerini engellemiyorlar.
  [​IMG]
  Arka panel çıkışları özellikle kapsamlı; eSATA ve FireWire unutulmamış.Bunlar dışında bir tane klavye bağlantı noktası, sekiz USB, koaksiyel ve optik sayısal ses bağlantıları, çift Gigabit Ethernet ve tabii ses bağlantılarını görüyoruz.
  [​IMG]
  Ekran kartları ise Sapphire üretimi iki tane Radeon HD 4890. Her ikisi de özel soğutmaya sahip modellerden bir tanesi Sapphire Radeon HD 4890 Toxic adını taşıyordu. Sapphire'ın Toxic modelleri özel modeller.
  [​IMG]
  Bu kart da onlardan biri. Fabrika çıkışı overclock edilmiş halde geliyor. Çekirdek frekansı 960 MHz'e yükseltilmiş. Bellekleri de 1050 MHz'de çalışıyor ki bu efektif 4200 Mbit/s demek.
  [​IMG]
  Arka çıkışlarında klasik çift DVI ve bir TV çıkışına yer verilmiş.
  [​IMG]
  İkinci model yine Sapphire'ın, özel soğutmalı Radeon HD 4890 modellerinden.
  [​IMG]
  Bu kart Toxic kadar olmasa da yine fabrika çıkışında yüksek hızlara sahip. Yine Vapor-X adı verilen soğutma sistemiyle sessiz çalışıyor. 2 GB belleği oluşturmak için gereken ek modüller kartın arkasında yerleştirilmiş ve soğutma blokları da unutulmamış. Ayrıca çıkış çeşitliliği de daha geniş; bir DVI ve bir Analog VGA çıkışının yanısıra DisplayPort ve HDMI çıkışları da bulunuyor.
  [​IMG]
  Her iki kart da ikişer tane PCIe ekstra güç bağlantısı gerektiriyordu. Bu bağlantılardan biri altı, diğeri sekiz pinli. Kullandığımız PC Power & Cooling Silencer 750 W güç kaynağında her iki tipteki ekstra güç bağlantısından da ikişer tane vardı. Sizin güç kaynağınızda bağlantı sayısı yeterli gelmezse ekran kartlarının kutularından çıkan güç soketi çeviricilerini kullanmalısınız.
  [​IMG]
  CrossFire köprüsü bu. Bu tip ekran kartlarını kutularından çıktığı gibi anakartlarla da gelebiliyor.
  [​IMG]
  Alt kısmı da bu şekilde. Bu köprü iki kartı birbirine bağlıyor. Kullandığımız kartların üstünde ikişer tane CrossFire bağlantı noktası vardı, daha fazla kart için bu köprüden daha fazla sayıda kullanıyorsunuz.
  Videodaki test sonuçlarında farklı kart durumunu gözönüne aldık. Tam olarak yaptığımız, aylar öncesinde bir tane 1 GB Sapphire Radeon HD 4890 almış olmanızdı. Yani o zamanki bütçeniz buna yetiyordu ve şimdi de geliştirmek istediniz varsayımıyla hareket ettik. İkinci kart ondan daha yavaş ama 2 GB belleğe sahip.
  Sonuçta efektif olarak, bellek miktarı tarafında 1 GB "eski" kartınızın, hız olarak da 2 GB "yeni" kartınızın limitinde kaldık. Kullandığımız kartlar zaten kendi ailelerinin üst modellerinden olduğu için tüm bu rakamları (ve özellikle bu çözünürlükleri) almasanız bile Crossfire ile gelebilecek kazancı görebiliyorsunuz.
  Peki hangi kartlar birbirleriyle CrossFire kombinasyonunda çalışıyor? Genel olarak aynı aile içinde yer almaları kaydıyla pek çok alternatif var. Şöyle bir tablo hazırlamış AMD/ATI:
  [​IMG]
  Büyük halini görmek için resme tıklayın.
  Kartta kırmızı kareler, CrossFire köprüsüyle yapılabilen kombinasyonları gösteriyor. Pembemsi olanlar köprüye gerek olmayan bağlantılar ve noktalar da "tavsiye edilen" kombinasyonlar.
  13 Mayıs 2011
  #1
 2. Ekran kartlarıyla çapraz ateş: ATI CrossFire Cevapları

soru sor

Ekran kartlarıyla çapraz ateş: ATI CrossFire