Ekinezya

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Ekinezya hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘echinacea angustifolia’ olan Ekinazeya papatyagiller familyasındandır. Anavatanı Amerika’dır. Ülkemizde bazı yörelerde kirpi otu, kirpi başı, erguvani kirpi başı, samson kökü olarak da bilinen çokyıllık bir bitkidir.

  Bir öbek etrafında birden fazla dallara ayrılarak büyüyen Ekinazeya çiçeği dairesel eksen etrafına dizilmiş taç yapraklardan oluşur. Bu yaprakların rengi sarıdan turuncu ve mor renge kadar çeşitlilik gösterir. Ancak şifalı olduğuna inanılan Ekinazeya bitkisinin rengi kızıla çalan eflatun olarak bilinir.

  Tarihte ilk kez Kuzey Amerika Kızılderilileri tarafından yılan sokmalarında, açık yaraların tedavisinde, enfeksiyonlarda kullanılmıştır. Zamanla popülerleşen Ekinazeya sıtma, kan zehirlenmesi, difteri, frengi gibi hastalıkların tedavisinde Kızılderililerin en büyük yardımcısı olmuştur. 18. Ve 19. Yüzyıllarda antibiyotik bulunana kadar da popülerliğini sürdürmüştür. 1930’lu yıllarda Avrupa ve Amerika’da şarbon hastalığıyla mücadelede ve ağrı kesici özelliğiyle popülerliğini yeniden kazanmıştır.

  Ekinazeya bitkisinden; Ekinazeya çayı, Ekinazeya yağı, Ekinazeya merhemi ve kremi üretilir. Ayrıca içeriğindeki A,B ve E vitaminleri ve magnezyum, demir, potasyum, sodyum gibi minerallerin zenginliği sayesinde çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında kurutulan yaprakları kaynatılarak Ekinazeya çayı içmenin soğuk algınlığına, kuru öksürüğe, boğaz ağrısına, ateş düşürmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, şiddetli baş ağrılarını kesmeye, diş iltihaplarına, beyaz kan hücrelerinin üretimine iyi geldiğine inanılır. [1]

  Uygun şartlarda kurutulan Ekinazeya bitkisi cam kavanoz içinde, nemsiz, serin ve loş ışıkta saklandığında raf ömrü 1 yıldır.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Ekinezya Cevapları

soru sor

Ekinezya