Ehlibeyt Sevgisi Nedir?

İsimli konu WH 'Ehl-i Beyt' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 14 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Ehlibeyt Sevgisi Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Ehlibeyt Sevgisi Nedir?
    14 Mayıs 2013
  2. Ehlibeyt Sevgisi Nedir? Cevapları

3. ziyaaktas

ziyaaktas Yönetici

Ehlibeyt sevgisi üzerine yazılmış sitemizde güzel bir konu var. Ehlibeyt sevgisi konusunu kısmen alıntı yapıp devam linkini vereceğim.

Ehli Beyt Sevgisi

Ehl-i beyt anlamı sözlükte"ev halkı" manasına gelir. Genel manada, Peygamber Efendimiz'in ailesini, hanımlarını, akrabalarını, torunlarını da içine alan bu tabir, has manada ele alındığında, tarihteki kullanılagelen şekline baktığımızda da anlaşıldığı üzere, Peygamber Efendimiz'in (sas) Hazreti Ali ile Hazreti Fatıma validemizle beraber, o ikisinden devam eden neslini ifade eder.
    Bununla beraber, Peygamberimizin beyan buyurdukları "Her takva sahibi kimse Muhammed'in Ehl-i Beytindendir"[1] ifadelerine bakarak, ehl-i beyt mefhumunun dairesini daha geniş olduğunu da düşünebiliriz. Fakat bu meseleyi, daha geniş olara başka bir makaleye havale ederek, burada hususiyle Ehl-i Beyt sevgisini nazarlarınıza arz etmek istiyoruz.
    Şura suresinin 23. ayetinde "De ki: Ben bu risalet ve irşad hizmetinden ötürü, sizden akrabalık sevgisinden başka beklediğim hiçbir karşılık yoktur." buyrularak, ümmet-i Muhammed'in (sas), Efendimiz'in akrabalarına ve bilhassa da ehl-i beytine karşı saygılı olmaları istenmiştir. Peygamber Efendimiz (sas), birçok hadisinde, Hazreti Ali başta olmak üzere kendi nesli hakkında ümmetini ikaz ve irşad buyurmuş, ehl-i beyte karşı saygı dolu bir bakış oluşturmuştur. Veda hutbesinde beyan buyrulan şu hadis-i şerif, bu konuda bir örnektir ve Şura suresinde geçen "akraba sevgisi" ifadesinin de tefsiri mahiyetindedir: "Size iki şey bırakıyorum. Onlara sahip çıktıkça yoldan çıkmazsınız: Birisi Allah'ın kitabı Kur'an, diğer benim ehl-i beytim."

Devam linki: http://www.webhatti.com/islam-ve-din-kulturu/751658-ehlibeyt-sevgisi.html
    15 Mayıs 2013
soru sor

Ehlibeyt Sevgisi Nedir?

Alakalı Aramalar:

1. Ehlibeyt sevgisi nedir

,
  2. ehli beyt sevgisi nedir

,
  3. ehlibeyt sevgisi nedir kısaca

,
  4. ehl i beyt sevgisi nedir,
  5. ehlibeyt sevgisi ne demektir