Ehli Beyt (Etimolojisi)

İsimli konu WH 'Ehl-i Beyt' kategorisinde, S'onsuzLuk üyesi tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. Ehli Beyt (Etimolojisi) hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. Ehli Beyt deki, ehl ile ahali aynı köktendir. Kişiler demektir. Beyt ise ev demektir. Yani ev ahalisi manasına gelir. İslam dininin son peygamberi Muhammed'in ev ahalisi için kullanılan bir terimdir.Hazreti Muhammet'in Ehli Beyt'i Kuran'da şu şekilde geçer:
  Kuran'da hitap edilen Ehli Beyt ve birçok hadiste geçen Ehl-i Beyt beraber düşünüldüğünde Ehl-i Beyt'in Ali, Fatıma Zehra, Hasan ve Hüseyin'inden oluştuğu anlaşılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Hadisler ve Azhap suresi 33. ayetin tefsiri incelendiğinde Ehl-i Sunnet içinde çok az bir grubun iddia ettiği Peygamber'in hanımlarının Ehl-i Beyt'ten olduğu düşüncesini doğru olmadığı ortaya çıkmaktadır. Muhammed, Selman-ı Farisi için dahi O benim Ehli Beyt'imdendir diyerek onu yüceltmiştir.

  Ehli Beyt, (Alevilik/Şiiliğin/Caferilik) geniş kavram olarak 12 İmamları kapsar:
  Ali bin Ebu Talib (Ebu Talip Oğlu Ali)
  Hasan bin Ali (Serifan) (Ali Oğlu Hasan)
  Hüseyin bin Ali (Seyyidan) (Ali Oğlu Hüseyin)
  Zeynel Abidin
  Muhammed el-Bakır
  Cafer-i Sadık
  Musa-i Kazım
  Ali Rıza
  Muhammed Taki
  Ali Naki
  Hasan-ul Askeri
  Muhammed Mehdi
  10 Kasım 2010
  #1
 2. Ehli Beyt (Etimolojisi) Cevapları

 3. Ah ah! O aileye ne ihanetler yapıldı ne günahlar işlendi...Yorumsuz kalması kötü bu konunun.emeğine sağlık kardeşim...bizleri bilgilendirdiğin için...
  23 Kasım 2010
  #2
soru sor

Ehli Beyt (Etimolojisi)