Ebegümeci

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Ebegümeci hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı “Malva Vulgaris” olan Ebegümeci, 1500’e yakın türüyle kutuplar hariç dünyanın hemen her yerinde yetişir. Deniz kenarlarını, bataklık, nehir yakınlarını ve rutubetli ortamları sever. Ebegümecigiller familyasındandır. Bu çokyıllık ve otsu bitki Türkiye’nin hemen her yerinde yaygın olarak yetişmektedir.

  Antik Yunan ve Roma döneminden bu tarafa hem sebze olarak hem de şifa olarak birçok kültür tarafından kullanılmış bir bitkidir. Kendine has tadı ve kokusuyla beğeni toplayan Ebegümeci, kavurma ve böreklerin harçlarına katılır. Pirinçli yemeği meşhurdur. İri yapraklarından çok lezzetli sarma yapılır. Dilenirse bitkinin körpe yaprakları haşlanarak yoğurtla beraber de yenilebilir. Bazen de çiğ haldeyken salatalara hem renk hem de farklı tat katmak için kullanılabilir. İnsanlık tarihinin en eski ansiklopedilerinden sayılan "Doğa Tarihi" isimli çalışmasında Plinius, "günde bir kaşık ebegümeci yiyen, hayatı boyunca hastalıklardan uzak kalır" demiştir.

  Ebegümeci bitkisinden; ebegümeci çayı, ebegümeci yağı, ebegümeci kremi ve merhemi üretilir. Ayrıca içeriğindeki A,B ve C vitaminlerin zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Kurutulan yaprakları kaynatılarak ebegümeci çayı içmek pek çok kültürde sağlık küpü olarak bilinir. Halk arasında, boğaz ağrılarından kuru öksürüğe, gastritten cilt problemlerine, sindirim sorunlarından psikolojik sorunlara, faranjitten diş eti hastalıklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiğine inanılır. Yaraları iyileştirme konusunda da ebegümeci halk arasında ün salmıştır.

  Bu çok yönlü ve içeriğinde zengin vitaminler barındıran bitkinin kökü, yaprakları ve çiçekleri doğru mevsimde toplanarak taze ya da kurutularak tüketilebilir. Ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanılan ebegümecinin ömrü 1 yıldır.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Ebegümeci Cevapları

soru sor

Ebegümeci