E-ticaretin duayeni Sina Afra DeFacto ailesine katıldı

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, demirdoven üyesi tarafından 3 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. E-ticaretin duayeni Sina Afra DeFacto ailesine katıldı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. DeFacto’dan bir ilk daha

  E-ticaretin duayeni Sina Afra

  DeFacto ailesine katıldı

  Önümüzdeki 10 yıl içinde e-ticaret sitesiyle 100 ülkede faaliyet göstermeyi hedefleyen DeFacto, Türkiye’de Yönetim Kurulu’na online kökenli bir yönetici atayan ilk moda perakende firması oldu. DeFacto ailesine E-ticaretten Sorumlu Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılan Sina Afra, e-ticaretteki bilgi ve deneyimiyle DeFacto’nun online satışta global bir marka olma vizyonuna katkı sağlayacak.

  Hazır giyim ve moda sektörünün lider markalarından DeFacto, Türkiye’de girişimciliğin ve e- ticaretin duayenlerinden Sina Afra’yı bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atadı. E-ticareti stratejik önceliklerinden ve en önemli yatırım alanlarından biri olarak benimseyen DeFacto, böylece moda perakende sektöründe bir ilke daha imza atarak, online kökenli bir yöneticiyi Yönetim Kurulu’na katmış oldu. E-ticaret yatırımları ve girişimciliği alanında uluslararası tecrübelerini DeFacto’ya taşıyacak olan ve şirket Yönetim Kurulu’nda e-ticaretten Sorumlu Üye olarak göreve başlayan Sina Afra, 2025 yılında fiziksel mağazalarının yanı sıra online ticaret sitesiyle de 100 ülkede faaliyet gösteren global bir moda markası olmayı hedefleyen DeFacto’nun bu stratejilerini hayata geçirmesine liderlik yapacak.

  İhsan Ateş: DeFacto online satışta artık daha rekabetçi bir marka olacak

  2016 yılında yüzde 4 olan e-ticaret pazar paylarını 20015’e kadar yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini belirten DeFacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş; ”Sina Afra’nın yurtiçi ve yurtdışı online deneyimi ile başarılı girişimcilik geçmişinin; DeFacto’nun girişimci ruhu ve yenilikçi karakteri ile örtüşeceğine inanıyoruz. Afra’nın özellikle onlinedaki deneyimlerini DeFacto’nun gücü ile birleştirerek stratejilerimizi belirlemeyi ve çok daha rekabetçi bir hızla ilerlemeyi hedefliyoruz” dedi.

  Sina Afra: DeFacto’nun e-ticaret vizyonu beni çok heyecanlandırdı

  Online olarak 100 ülkeye açılma fikrinin çok büyük bir hedef olduğunu belirten DeFacto e-Ticaretten Sorumlu Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra sözlerine şöyle devam etti: “DeFacto’nun e-ticaret vizyonu beni çok heyecanlandırdı. Tüm satış kanalları arasındaki entegrasyonu sağlayan omnichannel’ı Türkiye’de başlatan ve en yaygın şekilde uygulayan ilk moda markası olan DeFacto’nun ürünleri halihazırda global e-ticaret siteleri aliexpress.com, e-bay ve amazon.com ile pek çok farklı ülkede satılıyor. Bundan sonrası için de birlikte yeni stratejiler belirleyip hem e-ticarette hem de diğer kanallar üzerinde büyümesini sürdüreceğiz. İlk etapta önümüzdeki 3 yıl içinde 5 ülkede lokal online organizasyonumuzu kurarak defacto.com.tr üzerinden satışlara başlayacağız. Bu yılın sonuna kadar da 6 ülkeye Türkiye’den ürün gönderimini başlatacağız ve 2017’de bu sayıyı 35-40’a çıkaracağız.”

  Sina Afra kimdir?

  Sina Afra, Türkiye’nin ilk ve lider özel alışveriş kulübü olan Markafoni’nin Kurucu Ortağı’dır. Markafoni 2009 yılından başlayarak Türkiye sınırlarını aşarak; Avustralya, Güney Kore, Ukrayna, Yunanistan ve Polonya’da da özel alışveriş sitesi olarak faaliyete geçmiştir. Türkiye’de ise, zizigo.com, misspera.com sitelerini kurmuş ve enmoda.com ’u satın almıştır. Sina Afra, 2014 Mayıs ayına kadar Markafoni grubunun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’suydu.

  Naspers Grup’un Temmuz 2011’de Markafoni’nin çoğunluk hisselerini satın almasıyla, Türk internet sektörünün en büyük anlaşmalarından birine imza atılmıştır.
  Sina Afra, "Melek Yatırımcı" olarak genç girişimcilere ve onların girişimlerine yatırım yapmaktadır. Aynı zamanda faal bir sosyal sorumluluk üstlenmiştir:

  - Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
  - TÜSİAD üyesi
  - Endeavor Türkiye, Yönetim Kurulu Üyesi
  - Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Yönetim Kurulu Üyesi
  - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Girişim Sermayesi Meclisi Asbaşkanı ve Genç Girişimciler Meclisi Üst Kurul Üyesi
  Sina Afra, “Yılın İnternet Girişimcisi" ve "Yılın Melek Yatırımcısı”seçilirken, Markafoni 2011 yılında “En İyi İnternet Girişimi”, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında En İyi Özel Alışveriş Kulübü Sitesi” ödüllerini kazanmıştır (Webrazzi). Sina Afra 2014 ve 2015’te Avrupa’nın “En önemli 100 teknoloji insanı” listesine seçilmiştir (WIRED dergisi).
  Münster Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan ve 5 dil bilen Sina Afra, Markafoni’den önce eBay’de ve KPMG’de çalışmıştır. E-ticaret sektörü hakkındaki düşüncelerini kişisel blogunda (www.sinaafra.com) ve Twitter’da (@sinaafra) paylaşmaktadır.
  Son düzenleme: 4 Ağustos 2016
  3 Ağustos 2016
  #1
 2. E-ticaretin duayeni Sina Afra DeFacto ailesine katıldı Cevapları

soru sor

E-ticaretin duayeni Sina Afra DeFacto ailesine katıldı