DVT/Derin ven trombozu nedir?

İsimli konu WH 'Web Tasarım ve Hazır Kodlar' kategorisinde, kardo534 üyesi tarafından 6 Kasım 2019 tarihinde yazılmıştır. DVT/Derin ven trombozu nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Tromboz sözcüğü hemen hemen herkesin yaşamında bir kez duymuş olduğu tıbbi bir terimdir. Tromboz teriminin kökeni Antik çağa dayanır. “Thrombós” kelimesi eski Yunancada “tıkaç” demektir. Dolayısıyla tromboz, bir kan damarının kan pıhtısı (“tromboz”) nedeniyle tıkanması anlamına gelir. Trombozun en sık meydana geldiği yerler bacak ve kalça bölgesindeki derin toplardamarlardır, yol açtığı en tehlikeli sorunlardan biri de akciğer embolisidir.

  Derin ven trombozu (DVT) derin yerleşimli toplardamarlarda pıhtılaşma ile damarların tıkaması anlamına gelir. En sık bacak toplardamarlarında görülür. Damar tıkanması ya da toplardamar tıkanması olarak da adlandırılır ancak atardamar tıkanmasında çok farklıdır. Görülme sıklığı her 1000 kişide1-2’dir. Seyrek olarak gençlerde görülmekke birlikte genellikle 40 yaşından sonra görülür.

  Pıhtı çoğunlukla diz altında baldır kaslarındaki toplardamardan başlar ve genellikle yukarıya, uyluk ve kasık toplardamarlarına ve hatta Vena Cava İnferiora (göbek seviyesindeki ana toplardamara) ulaşabilir. Tıkanmanın seviyesi ne kadar yukarıysa hastalıgın şiddeti ve sonrasında gelişecek komplikasyonlar o kadar fazla olur.

  Bacak toplardamarları pıhtılaşarak tıkanırsa kanın ayaklardan kalbe dönüşünü zorlaştırır. Bu bacakta şişliğe, renk değişikliğine ve şiddetli ağrıya yol açar.

  Derin bacak toplardamarları baldır ve üst bacaklardaki kasların içinden geçen büyük toplardamarlardır. Cildin hemen altında gördüğümüz toplardamarlar ise yüzeyel toplardamar sistemidir, DVT geliştiğinde, toplardamarlar içindeki kan akışı, kan pıhtısı tarafından kısmen veya tamamen bloke edilir.

  Toplardamarladaki kan pıhtıları çoğunlukla bacaklarda oluşmakla birlikte vücudun kollar da dahil başka bir yerinde de meydana gelebilir. Nadiren vücuttaki diğer derin toplardamarıda kan pıhtıları ile bloke olabilir.

  DVT, tamamı venöz tromboemboli (VTE) olarak bilinen sorunlar grubunun bir parçasıdır.  Doç. Dr. Mert Dumantepe

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


  www.mertdumantepe.com

  instagram: mertdumantepe

  facebook: derin ven trombozu
  6 Kasım 2019
  #1
 2. DVT/Derin ven trombozu nedir? Cevapları

soru sor

DVT/Derin ven trombozu nedir?