Duygusal Yeme Sendromu Nedir-Nasıl Başedilir?

İsimli konu WH 'Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 3 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Duygusal Yeme Sendromu Nedir-Nasıl Başedilir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  Duygusal Yeme Sendromu Nedir-Nasıl Başedilir?
  Obezite artık sadece Amerika’nın problemi olmaktan çıkıpbizim ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülkenin problemi olmaya başlamışkenbiz ruh sağlığı uzmanları dabu sağlık probleminin psikolojik boyutlarını inceliyor ve araştırıyoruz. Fazla kiloların arka planına baktığımızda isetıbbi nedenlerin yanı sırapsikolojik nedenlerin de oldukça önemli bir rol oynadığını net bir biçimde görebiliyoruz. Duygusal yeme sendromuişte bu psikolojik nedenlerin vücut bulduğu en belirgin sendrom olarak karşımıza çıkıyor.

  Duygusal yeme nedir?
  Eski çağlardainsanlar acıktıklarında karınlarını doyurmak için yerlermiş ve zaten işlerinin büyük bir kısmı bedensel olarak çalışmayı da gerektirdiği için yediklerinin kalorisini büyük ölçüde yakarlarmış. Ancakdünyanın gelişmesiyle ve tüketim seçeneklerinin zenginleşmeye başlamasıyla “yemek” artık sadece açlığı doyurmak için değilkeyif almak için de gerçekleştirilen bir davranış olmaya başladı. Hepimiz gündelik yaşamımızda zaman zamansadece tadını sevdiğimiz içinkeyif almak için tabii ki bir şeyler yiyebiliriz. Ancakbunun sıklığı artmaya başlamışsa ve üzüntüstresöfke gibi olumsuz duyguları her hissedişinizde kendinizi buzdolabının önünde özellikle de hemen tüketebileceğiniz şekerliyağlıunlu yiyeceklere elinizi uzatırken buluyorsanızduygusal yeme atakları yaşıyor olabilirsiniz.

  Duygusal yeme davranışında kişiyi yemeye yönlendiren şey aslında “açlık” değil“çözümlenemeyen duygulardır”. Açlık yavaş yavaş gelişir ve midede hissedilirbuna karşılıkduygusal yeme atağı aniden meydana gelir ve özellikle ağızda“bir şeyler yeme isteği” olarak kendini gösterir.

  Duygusal yeme eğilimi olan kişiler baş edemedikleri olumsuz duygularının neticesinde hemen bir şeyler atıştırarak kendilerini o an için rahatlatırlar. Ancakçoğu zaman farkına vararakkeyfini çıkararak yenmez bu atıştırmalıklartam tersine bir de bakılır ki koskoca bir paket cips bitivermişya da en büyük boy çikolata paketinden geriye bir şey kalmamış! Sorunlarıyla direkt bir biçimde yüzleşmeyensıkıntılarına çözüm bulmaya çalışmayan bu kişilerin yedikleri adeta bir ağrı kesici görevi görür ama her ağrı kesici gibi etkileri sadece kısa bir süre içindir! Bir sonraki sıkıntı verici ve baş etmesi güç duygudabu kişiler kendilerini tekrar yemekle teskin etmeye çalışır ve bu böyle sürer gider. Duygusal yeme eğilimi olan kişiler artık bir süre sonra fazla kilolu kişiler haline gelir ve ondan sonraki süreçte baş etmeleri gereken şeyler bir değil birkaç tane olur: İlk etapta kendini gösteren duygular (stresüzüntücan sıkıntısı kızıgınlık vb.) ve yedikten sonra hissedilen pişmanlıksuçlulukbaşarısızlık düşünceleri..Bu durum tam bir kısır döngüye dönüşüpyıllar boyu devam edebilir.


  Duygusal yemeyi nasıl durdurabilirsiniz?


  Bu bilgiler ışığındaduygusal yeme ataklarınız olduğunu düşünüyorsanızçevrenizin desteğini de alarakilk olarak kendi kendinize yardım etmeyi deneyebilirsiniz. Sağlıklı baş etme becerisini kazanmaya doğru ilk adımyeme isteğiniz belirdiğindeduygularınızı ve yaşadıklarınızı isimlendirerek durumu tanımlamanız ve farkındalık kazanmanızdır. Örneğin“Şu an aç değilimüzgün olduğum için yemek istiyorumama şimdi yersem bu sadece geçici bir çözüm olacaksonrasında çok daha kötü hissedeceğim” gibi bir cümleyi tekrar ettikten sonrasizi rahatlatacak ya da dikkatinizi dağıtacak aktivitelerde bulunabilirsiniz: Yakın bir arkadaşınızı arayabilirbilgisayarda sizi oyalayacak sayfalarda dolaşabilirTV’ye bakabilir nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Bu örnekler herkes için değişebileceği içinkendi listenizi oluşturabilir ve istediğiniz maddeleri sıkıntınız hafifleyene kadar uygulayabilirsiniz. Ancakbazı duygusal yeme ataklarının temelinde kronik stresdepresyonpanik atakyeme bozuklukları gibi psikolojik sorunlar yatabilir ve kendi kendinize yardım etme girişimleriniz büyük olasılıkla yeterli olmayabilir. Bu tür durumlardakonusunda uzman bir psikoloğun yardımına başvurmanıztıbbi destek almanız gerekiyor ise bir psikiyatri uzmanı ile görüşmenizsıkıntılarınızı etkili biçimde çözümlemenizde size yardımcı olacaktır.

  MİLLİYET
  3 Ocak 2017
  #1
 2. Duygusal Yeme Sendromu Nedir-Nasıl Başedilir? Cevapları

soru sor

Duygusal Yeme Sendromu Nedir-Nasıl Başedilir?